Nem járok naponta az Aréna Pláza mozijába, de ennyi nézővel megnyitása óta nem találkoztam egy előadáson a hatalmas építményben, mint a Bagossy koncertfilm díszbemutatóján. A rend kedvéért a cím: Bagossy Brodhers Company – 10 éve úton.
Gyanús lehetett volna, hogy elég tisztességes rajongótáborral rendelkezhet a zenekar, ha az MVM Dome közel húszezres nézőterét is megtöltötték nemrég a koncertjükön, de csak bámultam, ahogy teljesen megtelnek a sorok a moziban, és a főleg fiatalokból álló társaság az előadás után sem tágít, mert természetesnek tartja, hogy végighallgassa a beszélgetést a film készítőivel, főszereplőivel. Nem akartam elhinni: közel négy óra szaladt el szinte észrevétlenül. Áldotta az eszét mindenki, aki nem hagyta ki a büfé kínálta lehetőségeket, és vett magának némi rágcsálni- és kortyolnivalót.
Benedek Elek, Nyírő József, Tamási Áron, Wass Albert vagy Sütő András sem tudna szimpatikusabb (mese)hősöket alkotni, mint a Bagossy Brodhers Company tagjai. Igazi, nyíltszívű, tiszta emberek, zenészek Erdélyből, akik ügyesen levetkőzték kezdeti elfogódottságukat, naivitásukat, sőt tulajdonképpen ezekből is erényt kovácsolva, úgy járják világhódító útjukat, hogy az nem is történhet másképp, csak győzelemmel, sikerrel, fénnyel, csillogással, népszerűséggel, és ami ugyanilyen fontos: nagy-nagy szeretettel. Szeretettel, tisztelettel, megértéssel, megbecsüléssel egymás iránt, alázattal a színpad, a dalok, a zene, és legalább akkora szeretettel a rajongók iránt, mint amekkorát tőlük kaptak az elmúlt tíz év során, aminek a segítségével át tudtak lendülni minden hullámvölgyön.
Megérdemlik, hogy név és „foglalkozás” szerint felsoroljuk a gyergyói ötösfogatot: Bagossy Norbert (gitár/ének), Bagossy László (basszusgitár/vokál), Bartis Szilárd (dobok), Tatár Attila (gitárok/vokál) és Kozma Zsombor (hegedű/harmonika/billentyűk). Feltétlenül meg kell említeni még Bagossy-Bíró Barbarát, aki nemcsak mint az egyik legnagyobb Bagossy-sláger észveszejtő előadója Bagossy Norberttel, hanem a zenekar frontemberének öccse, László hites felesége, és ráadásul – a filmből kiderül – olyan lehengerlő őszinteséggel, bájjal, humorral, öniróniával rendelkezik, mint Tamási Áron Énekes madara.
A rendező, Könyves Diána Bagossy-rajongóból lett a film alkotója, ami kifejezetten jót tett a produkciónak. Minden olyan apróbb-nagyobb dolog szóba kerül, amire egy, a zenekar tagjai iránt érdeklődő néző biztosan rákérdezne. Jó szemmel választott a rendelkezésére álló archív felvételek közül és talán a legfontosabb dalok kerültek a filmbe a zenekar sok-sok slágeréből.
Az viszont tény, hogy a film és a beszélgetés után én is Bagossy rajongó lettem!
Horváth Gábor Miklós