Az öttusa ma sokkal globálisabb sportág ahhoz képest, amikor ő versenyzett, és még további jelentős bővülést vár Robert Stull, a nemzetközi szövetség (UIPM) november közepén megválasztott új elnöke.
A 64 éves amerikai sportember – aki vívásban és öttusában is képviselte hazáját olimpiákon, illetve más világversenyeken, s többek között részt vett az 1989-es budapesti világbajnokságon, melyről nagyon szép emlékeket őriz – a sportág magyar szövetségének évzáróján az M1 aktuális csatornának nyilatkozva kiemelte, hogy jelenleg 136 tagszövetségük van, de ez a szám a 2028-as Los Angeles-i olimpiáig akár 180-ra is fölmehet.
Szóba került, hogy az idei párizsi játékokkal lezárult egy korszak, a lovaglást felváltotta az akadályverseny.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a korábbinál hozzáférhetőbbé válik az öttusa, a földön bárhol űzhetik a sportágat. Ez szerinte kulcsfontosságú, és mindenkinek meg kellett értenie, hogy a változtatás szükségszerű volt.
Az akadályverseny, az akadálypálya – tette hozzá – elterjedt a világon, többek között a tűzoltóságnál, a katonaságnál és a rendőrségnél is gyakorolnak ilyeneken, az Egyesült Államokban pedig a legnépszerűbb tv-show a Ninja Warriors.
Stull úgy véli, Pierre de Coubertin annak idején úgy alkotta meg ezt az összetett sportágat, hogy öt különböző képességet igényeljen, és a módosítással ez a szellemiség nem változott. “A legfőbb kihívás most az, hogy a jelenlegi versenyzők megértsék, elfogadják az átmenetet. Tudomásom szerint a 72 párizsi résztvevőből eddig csak ketten jelezték, hogy nem folytatják” – mondta.
Beszélt a magyarországi versenyrendezésekről is, a sportág itthoni népszerűségéről, hagyományairól, és példaként állította a többi nemzet elé, hogy hogyan kell működnie egy olimpiai sportágnak. MTI