Nyugat-Dunántúl az Aranymúzeumban: e szokatlan párosítással hívják fel a figyelmet a szervezők a kedvelt régióra, Nyugat-Dunántúlra s egyszersmind Budapest viszonylag új színfoltjára.
A rendezvénysorozatnak a belföldi turisztikai helyszínek bemutatása mellett az is célja, hogy fővárosunk különleges, akár még kevéssé ismert kincseit népszerűsítse. Ehhez keresve sem találhattak volna jobbat a Zelnik István Délkelet-ázsiai Aranymúzeumnál. A 2011 óta látogatható, délkelet-ázsiai aranykincseket bemutató Zelnik-gyűjtemény nemcsak témaválasztását és műtárgyait tekintve különleges: a tárlatnak az egykori Rausch-villa ad otthont. A neoreneszánsz stílusban épült 19. századi polgári lakóház az Andrássy úton áll, amely – épületeivel, emlékműveivel, múzeumaival – maga is kulturális sugárútnak nevezhető. Az épület felújítását és múzeummá alakítását a Kogart végezte. Megnyitása óta a múzeum, többször is helyet adott a kortárs irodalomnak, legutóbb Karafiáth Oroslya tartott rendhagyó tárlatvezetést szeptemberben.
Ezen a különleges helyszínen mutatkozik be a Nyugat-Dunántúl, amelynek képviseletében Tama István, a Magyar Turizmus Zrt Nyugat-dunántúli Regionális Marketing igazgatója köszönti a megjelenteket. A térséget nevezhetjük akár ékszerdoboznak is, amely – akár az aranymúzeum – számos kinccsel kápráztatja el a látogatót. Itt található a különleges hangulatú Sopron, Kőszeg, a „nyugat királynője” a római emlékeket gondos gazdaként őrző Szombathely, Győr, a kultúra városa, vagy országhatárainkon túl is ismert gyógyfürdőink: Sárvár és Bükfürdő. Világörökségi helyszíneink – Pannonhalma, Fertő-táj – , középkori váraink, barokk kastélyaink, templomaink felejthetetlen kulturális élményeket tartogatnak. A Szigetköz, Fertő-Hanság, a Soproni- és a Kőszegi-hegység, az Őrség vagy a zalai dombok tájai gyalog, kerékpárral és vízen is bejárhatók. Az Őrség és Göcsej nyugalmat árasztó tájain mind a mai napig élnek a népi mesterségek és hagyományok.Volt Fesztivál, Savaria Karnevál, Győri Barokk Fesztivál…a sor még számos eseménnyel folytatható. Kikapcsolódás, feltöltődés, megújulás – ezt adja a régió az odaérkező turistáknak, nem csak fizikai, de lelki és szellemi értelemben is.
A kortárs irodalom tükrében ezúttal Kautzky Armand mutatja meg a Nyugat-Dunántúlt, felolvasószínházát ezúttal is Dóka Attila gitárelőadása kíséri. A régió bemutatása nem maradhat el anélkül, hogy megemlékeznénk Weöres Sándorról. A költő Szombathely szülötte, s bár hivatását egy másik városban találta meg, vissza-visszatért szülővárosába, s rendszeresen publikált a Vasi Szemlébe és az Életünk című folyóiratba is. Szobrát 2007-ben avatták fel a szombathelyi Ady Endre téren. A költő munkássága előtt tisztelegve Kautzky Armand, Szabó Zoltán Attila, valamint Dóka Attila közösen tart zenés irodalmi barangolást a Weöres-univerzumban és az Újnyugat-csillagképben. Az este vendégeként köszönthetik Nagy Ferót, aki a költő munkásságát idézi meg saját felfogásában. Előadását ezúttal szintén Weöres Sándornak szenteli a slam poetry hazai kulcsfigurája, a legutóbbi esten nagy sikert aratott Áldozó Krisztián.
A térség nem utolsósorban borvidék is, az érkezőket tehát kékfrankos kóstoló fogadja, de a hely szellemére tekintettel a teázás sem maradhat el a Távol-Kelet különleges hangulatát sugározó Sövény Aladár teaházban. A különleges helyszín méltó keretet teremt a kincseket rejtő térségbe tett képzeletbeli utazáshoz, amelyet remélhetőleg valóságos utazás is követ majd, hiszen mindehhez nem kell a Távol-Keletre utaznunk.
A Nyugat Itthon rendezvénysorozat alapkoncepciója szerint hazánk tájait nemcsak képeken és videókon örökíthetjük meg, hanem irodalmi művekben, útleírásokban vagy akár bordalokban is. A Magyar Turizmus Zrt. és az Újnyugat Irodalmi Kör közös estjein az ország kulturális értékeit mutatják be a művészek szemével, kiemelve az egyes turisztikai desztinációkat és kulturális fontosságú helyszíneket. Az év kezdete óta szervezik egy tető alá a hazai jellegzetes tájakat, értékeket és a magyar kultúrát: az irodalmat, a zenét, a gasztronómiát vagy a táncot. A Nyugat Itthon az itthon.hu weboldal önálló rovata is, ahol a Magyarországról, belföldi utazási élményekről szóló verseket, prózákat olvashatják is az irodalomszerető látogatók. (Link: http://kultura.itthon.hu/
A műveknek természetesen központi szerep jut minden Nyugat Itthon eseményen: hol megzenésítve, hol átértelmezve, hol egyszerűen csak felolvasva kelnek életre a színpadon. Egy részük e rendezvények alkalmával hangzik el először közönség előtt. A műsor irodalmi szerkesztője, az Újnyugat Irodalmi Kör alapító-főszerkesztője Szabó Zoltán Attila.
A versek, prózák, úti leírások szerzői és előadói között Erkel-, Jászai-, József Attila- vagy éppen Kossuth díjas alkotókat tisztelhetünk. Rendszeres szerzők a Nyugat Itthon életében Zalán Tibor, Petőcz András, Vörös István, akik szereplőként is részt vettek egy-egy Nyugat Itthon rendezvényen. Csikós Attila pedig az augusztus 29-i rendezvény egyik házigazdájaként is szerepelt. Számos „Nyugat Itthonos” művet köszönhetünk továbbá Hegyi Botos Attilának, Bolemant Lászlónak, Bak Ritának, Draskóczi Ágnesnek, Novák Valentinnek, Váczy Andrásnak, Schwalm Zoltánnak. Az elmúlt 8 rendezvényen a Nyugat Itthon szereplője, előadója volt Kálloy Molnár Péter, Hrutka Róbert, Lukács Sándor, Dr. Czeizel Endre, Dr. Csernus Imre, az Omega együttesből jól ismert Benkő László, Cserna Antal, Détár Enikő, Nemcsák Károly és Schnell Ádám, de lehetne folytatni a sort akár Szamos Gabriellával, vagy a Magyar Állami Népi Együttessel is.