Ősbemutató az Opera színpadán

A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara – az Opera együttese 17-én ősbemutatót tart: Fekete Gyula új művét játsszák az Andrássy úti dalszínházban. Hallgatói ötletpályázatot írtak ki az Erkel Színház homlokzatának grafikai megoldására – jelentette be szerdán a Magyar Állami Operaház.

PHP_2060

Dr. Győriványi Ráth György, Ókovács Szilveszter, Fekete Gyula, Bogányi Gergely és Király Tibor
Fotó: Herman Péter

 A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara – az Opera együttese alapszabálya szerint különleges figyelmet fordít az új magyar zeneművekre. Ennek értelmében már a kezdetektől a legjelentősebb hazai szerzők műveit mutathatta be az idén 160 éves együttes. Erkel Ferenc, Liszt Ferenc, Goldmark Károly, Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Weiner Leó, Kadosa Pál, Szokolay Sándor számos művet ajánlott vagy írt a zenekarnak, s neves külföldi szerzők – mint Brahms, Dvořak, Mahler, Mascagni, Prokofjev, Ravel, Respighi, Richard Strauss vagy Stravinsky – is gyakran vezényelték alkotásaikat a Filharmonikusok élén. Mahler: I. szimfónia című művét például 1889. november 20-án, a Vigadóban mutatták be, a szerző a Magyar Királyi Operaház igazgatójaként állt a zenekar élén.

            Február 17-én a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara – az Opera együttese újabb ősbemutatót tart. A nagy múltú együttes előadásában csendül fel először Fekete Gyula Kalocsai képek című műve.

Az est dirigense az együttes leköszönő elnök-karnagya, Dr. Győriványi Ráth György, akit hivatalosan február 7-én a világhírű karmester, Pinchas Steinberg váltott a poszton.  Győriványi tolmácsolásában a hangversenyen elhangzik még Mozart: C-dúr zongoraversenye Bogányi Gergely közreműködésével, és Schmidt: IV. szimfóniája.  A koncert különlegességét az újabb magyar zeneszerző által, kifejezetten a Budapesti Filharmóniai Társaság – az Opera együttese számára komponált zeneműve adja.

 Dr. Győriványi Ráth György, Ókovács Szilveszter, Fekete Gyula, Bogányi Gergely és Király Tibor. Fekete Gyula zeneszerző

Dr. Győriványi Ráth György, Ókovács Szilveszter, Fekete Gyula, Bogányi Gergely és Király Tibor.
Fekete Gyula zeneszerző
Fotó: Herman Péter

Fekete Gyula szülőhelye Kalocsa. Új műve gyermekkori emlékeit is megjeleníti, ugyanakkor Kalocsa ismert, ma is élő népdalkincsét dolgozza fel a szerző személyes élményeinek felidézése révén. „Nagy öröm volt számomra a mű komponálása, gyerekkori nagy utazás – mondja az ősbemutató előtt Fekete Gyula. – A zenekari darabom címe: Kalocsai képek utalás  Kodály Zoltán Galántai és Marosszéki táncaira (hiszen Kodály galántai gyerekkorának emlékeit idézte meg ezekben), vagy akár a kórusra komponált Mátrai képekre.”

A szerző a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett zeneszerzés diplomát, mesterfokozatát a Roosevelt University (Chicago, USA), doktori fokozatát 1996-ban a Northwestern University (Evanston, USA) zenei fakultásán szerezte. 1997-től a Zeneakadémián oktat zeneszerzést és hangszerelést, 1998-tól a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnökségi tagja. 1999-ben elnyerte a Római Magyar Akadémia ösztöndíját, 2001-ben pedig az Eötvös József-ösztöndíjat. Ugyanebben az évben Erkel-díjjal tüntették ki.

Hallgatói ötletpályázat

            Az Opera nemcsak az elmúlt évtizedek és a jelen, hanem a jövő művészei és alkotói felé is kiemelt figyelmet fordít. Az intézmény egyik küldetése, hogy lehetőséget biztosítson a felnövekvő muzsikus- és énekes generációnak, ám ezúttal messzebbre tekint: más művészeti ágakban tevékenykedő fiatalokat szólít meg.

Az „Erkel Színház homlokzatának grafikai megoldása” című hallgatói ötletpályázatot építészeti és képzőművészeti felsőoktatási intézmények hallgatói számára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel, a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karával együttműködve írják ki. A felhívás szerint a feladat „az épület külső homlokzatának, annak vakolt felületeinek grafikai tervezése – geometrikus, absztrakt, vagy egyéb nonfiguratív grafikai megoldásokkal, úgy, hogy az épület funkciójával és az intézménnyel harmonizáljon. Az épület megjelenésével kapcsolatos igény, hogy felkeltse a nézők figyelmét és érdeklődését az opera és a balett iránt és egyúttal az Erkel Színház megújulását „hirdesse”. Továbbá az épület tagolt tömegét egységesebbé, rendezettebbé tegye, a tavasszal megnyíló metrómegálló felől érkezők felé is „hívogató” homlokzattal forduljon az épület.” A pályázók egyénileg és csapatban is indulhatnak.

A bírálóbizottság és a kiíró a pályázati anyagban meghatározott grafikai terv összhangjára helyezi a hangsúlyt, az alábbi szempontok szerint: az épülethez való illeszkedése, imázsteremtő értéke, eredetisége, szakmai kidolgozottsága.

            A bírálóbizottság elnöke Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója, tagjai: Zoboki Gábor DLA építészmérnök, Végh Endre grafikus, dr. Turkovics Mónika, az Opera marketing és kommunikációs igazgatója, Anger Ferenc művészeti igazgató, Kopek Gábor DLA, a  Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, Dr. Somorjai-Kiss Tibor, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Klobusovszki Péter DLA,  a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa, valamint Reményi Katalin, az Opera mb. műszaki igazgatója.

A pályaművek postára adásának határideje 2014. március 24., eredményének kihirdetése és a díjak átadása 2014. május 12-én lesz. Az ötletpályázatra beérkezett díjazott pályamunkákat május 12-től június 30-ig kiállítják az Erkel Színházban. A győztes pályázó 300.000 forint pénzjutalomban részesül, a további helyezett pályamunkákat a Magyar Állami Operaház 2014/15 évadra szóló Erkel színházi bérlettel díjazza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*