Magyarország egyik legkorszerűbb csatorna- és szennyvízrendszerét adták át Békéscsabán. A beruházás 14,5 milliárd forintból, 85 százalékos EU-támogatás mellett valósult meg. A program utolsó állomása a szennyvíztisztító korszerűsítése volt. Az önkormányzat a beruházást szerda délelőtt adta át az üzemeltető Alföldvíz társaságnak.
Hanó Miklós (Fidesz-KDNP), Békéscsaba alpolgármestere ünnepi beszédében kiemelte: a nagyberuházás úgy indult, hogy a Környezet és Energia Operatív Programból (KEOP) 65 százalékos vissza nem térítendő támogatást kapott. A beruházás végére azonban az önkormányzat sikeres pályázatainak köszönhetően 85 százalékra nőtt a támogatási arány.
Hozzátette: Békéscsabán a csatornahálózati lefedettség hatvan százalékról 95 százalékra emelkedett. Közel tízezer család számára vált elérhetővé a Magyarország egyik legkorszerűbb szennyvízelvezetési és -tisztítási közműszolgáltató rendszere. A szikkasztásos eljárási módszer kiiktatásával minimálisra csökkent a talajvízszint és a környezeti terhelés, javult a lakosság életminősége, felértékelődtek az ingatlanok.
A város történetének egyik legnagyobb beruházása keretében 170 kilométer hosszú csatornahálózat épült, 31 átemelő, 3 végemelő és korszerűsítettek 34 régi átemelőt. A szerdán átadott szennyvíztisztító teljesen megújult. A városban naponta nyolcezer köbméter szennyvíz keletkezik, az új telepen tisztított szennyvíz az EU-előírásoknak megfelelően nem szennyezi az Élővíz-csatornát és a Kettős-Köröst. A tisztítási és kezelési rendszer az egyik legkorszerűbb technológiát alkalmazza. A világszerte egyre több helyen alkalmazott C-Tech technológiával a biológiai foszfor és nitrogén tartalom alacsony energiafelhasználás mellett csökkenthető az EU-elvárások szerinti szintre. A telepre folyó szennyvíz 4,5 óra után kerül az Élővíz-csatornába, a rendszer óránként 2500 köbméter víz tisztítására alkalmas. A keletkező szennyvíziszapból bio-erőművel biogázt állítanak elő, elégetésével villamos- és hőenergiát termelnek. Az iszapmaradékból mezőgazdasági célra felhasználható komposztot készítenek – hangzott el az ünnepélyes átadáson.
Forrás:MTI