A tavalyi sikerre való tekintettel, a József Attila Színház vezetése úgy döntött: idén is útnak indul, hogy Hunyady Sándor, a történelem viharában játszódó, megrendítően szép színművét eljuttassa a határon túli, magyarok lakta vidékekre.
Az ez évi turné a magyar kultúra erejét hivatott bemutatni egy olyan előadás révén, amelynek üzenete túlmutat a nemzeti torzsalkodáson, nem ítélkezik népek és nemzetek felett. A darab egyszerű kérdést vet fel: tud-e az ember, embernek maradni vészterhes időkben?
A nemzetpolitikai szempontból kiemelten kezelt előadássorozat olyan közösségeknek nyújthat ismét hitet, reményt és szeretetet, akik csak ritkán vagy egyáltalán nem jutnak az anyaország kulturális javaihoz. E vállalás fontosságát talán tavaly egy zilahi néző fogalmazta meg a legjobban az ottani előadás alkalmával: „Olyan volt számunkra ez az előadás, mint egy pohár víz a sivatagban”.
A szórványvidékeken a magyarság egyre fogyatkozik. Ezért is kiemelten fontos, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap támogatásával – nemcsak Erdélybe, hanem Délvidékre is – az alábbi nagymúltú városokba eljuthat társulatunk:
- június 11. Déva
- június 12. Arad
- június 13. Temesvár
- június 15. Újvidék
- június 16. Szabadka
Reményeink szerint, idén is kiemelt figyelem övezi majd a társulat útját. Az egyhetes turné méltó megkoronázásaként 2019. június 19-én Pozsonyban is vendégszerepel a József Attila Színház társulata, a Magyar Kultúra Hete keretében.
Szomorú apropó, hogy az előadás rendezője, Kerényi Imre tavaly ősszel elhunyt. Előadássorozatunk tisztelgés e nagy formátumú művész előtt is.
Hunyady Sándor
FEKETESZÁRÚ CSERESZNYE
színmű két részben
A történet kezdetén Bácskában a magyarok az urak, de a barátságok, szerelmek nem a nemzeti hovatartozás szerint köttetnek. A szerb házaspár, Irina és Dusán házában gyakori vendég egy barát: a magyar főbíró, aki titokban szerelmes a ház asszonyába. A szép Irina is vonzódik a magyar férfihoz, de érzelmeiket egymás előtt is titkolják. A történelem az ő esetükben valóban sorsfordító, hiszen, amikor Bácskában a szerbek átveszik a hatalmat, a magyar főbírónak menekülnie kell.
Történelemmel átszőtt dráma büszkeségről, barátságról és szerelemről.
Szereposztás:
Péterffy Géza főszolgabíró – Rékasi Károly
Veliszavljevics Dusán – Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész
Irina, a felesége – Pikali Gerda
Milica, Dusán testvére – Kocsis Judit Jászai Mari-díjas
Danica, Milica lánya – Korponay Zsófi
Balázsházy főhadnagy; Zsárkó – Turek Miklós
Csaholyi hadnagy; Kormánybiztos – Quintus Konrád Jankovics hadnagy; Falusi bíró – Előd Álmos
Berzétey zászlós; Szerb katonatiszt – Blazsovszky Ákos
Kispál, járási számvevő – Ujréti László Jászai Mari-díjas
Hajdú; Tagbaszakadt paraszt – Botár Endre
Katrincás leány – Holczinger Szandra
Pópa – Fila Balázs
Nikics Pántó – Betz István
Ezredes – Rusz Milán
Nikolics Sztévó – Chajnóczki Balázs
Püspök – Kiss Gábor
Cigányprímás; Esperes – Suki István
Brácsás – Suki Benedek
Díszlet: Götz Béla Jászai Mari-díjas
Jelmez: Kovács Yvette Alida
Rendezőasszisztens: Czipó Gabriella / Németh Dóra
RENDEZŐ: KERÉNYI IMRE Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Kiváló és Érdemes Művész