Volt egyszer egy Ifipark

Lezárul egy nagysikerű koncertsorozat a Várkert Bazárban és új korszak indul. 

A Várkert Bazárban 1961 és 1984 között működött a Budai Ifjúsági Park, röviden Ifipark, amely zenés-táncos szórakozóhelynek indult, később a magyar rock fellegvárává vált.

Az Ifipark régi-új színpadán 2019-ben harmadik alkalommal lépnek fel a nagy generáció tagjai, megidézve azt az ikonikus szórakozóhelyet, nosztalgikus hangulatot, amelyről szüleink máig csillogó szemmel mesélnek. Idén fellép Kovács Kati, Charlie, Deák Bill Gyula, az EDDA, az Ős-Bikini, Tátrai Tibor és a Piramis. Idén nyáron az új generáció tagjai is bemutatkoznak a kultikus helyszínen.

Varkert_Bazar_ifipark_sajtotajekoztato_20190528 (4)

 

1961 és 1984 között működött a Budai Ifjúsági Park, fellépett itt mindenki, aki a hazai könnyűzenei életben számított: Beatrice, Bergendy, Deák Bill Gyula, EDDA, Hobo Blues Band, Hungária, Illés, Karthago, Kex, Korál, Kovács Kati, Metro, Mini, Omega, Ős-Bikini, P. Mobil, Piramis, Sakk-Matt, Syrius, Taurus, Tűzkerék és még sokan mások. A nagy generáció idény nyáron ismét megidézi azt az ikonikus szórakozóhelyet, nosztalgikus hangulatot, amelyről szüleink máig csillogó szemmel mesélnek.

A Volt egyszer egy Ifipark koncertsorozat lezárásaként június 23-tól szeptember 21-ig olyan legendás zenészek hozzák el még egyszer az egykori park hangulatát, mint Kovács Kati, Charlie, Deák Bill Gyula, az EDDA, az Ős-Bikini, Tátrai Tibor vagy a Piramis. Ők azok, akik átadják az Ifipark stafétáját és színpadát az új generáció képviselőinek Zsédának és az Ivan&The Parazol zenekarnak, hogy hamarosan újabb és újabb legendák szülessenek egy a kultikus helyszínen.

_MG_1148

 

Program:

 

  1. június 23. Ivan and the Parazol, vendég: Tátrai Tibor
  2. július 5. Kovács Kati koncert
  3. július 12. EDDA Művek (Előzenekar: Pataky Művek)
  4. július 26. Zséda, vendég: Horváth Charlie
  5. szeptember 12. Ős-Bikini
  6. szeptember 13. Deák Bill Gyula
  7. szeptember 21. Piramis – A nagy buli 2.0

 

  1. június 23. Ivan and the Parazol, vendég: Tátrai Tibor

Megalkuvás és szabályok nélküli rock’n’roll, elsöprő energia, ami az élő fellépeseken olyan hatást vált ki a közönségből, amit leginkább a hatvanas, hetvenes évekbeli koncertfelvételeken láthatunk. Az Ivan & The Parazol rövid idő alatt lett komoly tényező a hazai zenei életben. Közel évtizedes fennállása alatt bebizonyította, a kétezres években is felnőhet egy új beatnemzedék, akik az egykori garázsos, hardrockos, bluesos hangzásokból kiindulva képesek moderné tenni a rockzenét. Azt vallják, másnak lenni mindig előny, és ebben a szellemiségben már most olyan utat jártak be, ami kevés magyar zenekarnak adatik meg. Nemcsak a hazai nagyszínpadok fellépői lettek, de világszerte is több száz koncertet adtak.

 

2019 márciusában megjelent az Exotic Post Traumatic című albumuk a holland Butler Records kiadásában. A felvételeket Los Angelesben, a legendás EastWest stúdióban rögzítették, ahol többek között Frank Sinatra, a The Rolling Stones, Michael Jackson és a Foo Fighters is dolgozott. A munkát a Grammy-díjas hangmérnök és zenei producer, Wil Anspach irányította. Két dalban a Crystal Fightersből ismert Ellie Fletcher is közreműködött. A lemezbemutató turné idén májustól Európa nagyvárosaiban indul, majd a hazai helyszínek után a lezárása Amerikában lesz.

 

A Volt egyszer egy Ifipark koncerten fellép:

Vitáris Iván – ének

Balla Máté – gitár

Beke István – klimpír

Tarnai Jani – basszusgitár

Simon Bálint – dobok

 

Vendég: Tátrai Tibor

 _MG_0978

  1. július 5. Kovács Kati koncert

Kovács Kati Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekesnő, dalszövegíró, színésznő, a magyar könnyűzenei élet kiemelkedő egyénisége, aki a 20. század egyik legsokoldalúbb művészei közé tartozik. Több mint ötven éve tartó pályafutása során minden idők egyik legsikeresebb magyar énekesnője lett, nevéhez az 1960-as évek óta több ezer sikeres koncert, több millió eladott lemez és számtalan sláger fűződik. Az énekesnő közismert jellegzetes erőteljes hangjáról, hosszan tartó pályafutásáról és sokoldalúságáról. Egyike azon kevés magyar könnyűzenei előadóknak, akik nemzetközi hírnévre tettek szert.

Zenei stílusát számos műfaj alakította, a rock, a beat és a pop zenétől kezdve, hangja a legnehezebb dzsessz, gospel, spirituálé, blues dalok eléneklésére is alkalmassá tette. A zenei eredmények mellett sikereket ért el a dalszövegírásban és a filmművészetben is. Eddig több mint 20 filmben és színházi darabban szerepelt, valamint több tucat film betétdalát is ő énekli. Több mint ötven dalának ő maga a szerzője.

 

  1. július 12. EDDA (Előzenekar: Pataky Művek)

Az EDDA Művek még ma is Magyarország egyik leghíresebb rockegyüttese. Az együttes magva 1973-ban alakult, ekkor még Griff néven, majd 1974-től folytatták, már, mint EDDA. A tagok főként a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem hallgatói közül kerülnek ki. 1974 szeptemberében Pataky Attila lett a zenekar énekese. 1977-ben került csatlakozott a csapathoz Slamovits István, akinek a zenéje meghatározta a zenekar hangzásvilágát. A klasszikus „bakancsos” felállás 1978 szeptemberére állt össze, amikor Zselencz László is a zenekar tagja lett. 1978-1979-ben az EDDA, Attila szervező készségének köszönhetően, olyan zenekarok előtt lépett fel, mint a Piramis, az Omega és a P. Mobil.

A zenekar számos koncertet adott a korábbi Budai Ifjúsági Parkban, többek között itt tartották első önálló budapesti koncertjüket 1979-ben. 1980-ban jelent meg a zenekar első nagylemeze, illetve ebben az évben szerzett országos ismeretséget az együttes, ekkortól már EDDA Művek néven. A zenekar ezt az évet tekinti hivatalos pályafutása kezdetének. A zenekar nevében a „művek” szó azt szimbolizálja, hogy az együttes Miskolcon, egy tipikus északkelet-magyarországi iparvárosban – az „acélvárosban” – kezdte pályafutását.

Az EDDA a lemezeladást nézve is Magyarország egyik legsikeresebb rockcsapata lett. Szinte valamennyi lemezük “bearanyozódott”, és ők voltak az elsők, akiknek vidéki együttesként sikerült megtörniük a fővárosi zenekarok egyeduralmát.

 

A Volt egyszer egy Ifipark koncerten fellép:

Pataky Attila

Alapi István

Gömöry Zsolt

Kicska László

Hetényi Zoltán

 

  1. július 26. Zséda koncert, vendég: Horváth Charlie

Zsédenyi Adrienn 20 éve töretlen fényű állócsillaga a magyar popzene világának, 18 toplistás sláger, 4 platina és 4 aranylemez birtokosa. Több száz teltházas koncertet tud maga mögött országos és nemzetközi szintéren egyaránt. Az énekesnő a Cotton Club Singers alapító tagjaként vált ismertté. Popdalai mellett hallhattuk már jazz-, blues-, soul- zenét, és sanzonokat énekelni, de repertoárjában a klasszikus dalok, áriák is helyet kaptak. Koncertjeit, zenei világát is ez a sokszínűség jellemzi. A Szeress most naiv romantikájától a Fosszíliák melankóliájáig klipeken, albumokon keresztül szövődnek a történetek, íródik a mese, amelyeket Zséda mesél nekünk szerelmekről, életekről, vágyakról, kudarcokról, újrakezdésekről, reményről, boldogtalan boldogságról. Dalok sokasága, melyeket jól ismerünk, slágerek, melyeket együtt éneklünk vele, érzések, amelyek olyan ismerősek. Ettől olyan sodró, magával ragadó egy Zséda koncert, na és persze a jól komponált látványtól, az egyedi hangszerelésektől, attól a megkérdőjelezhetetlen profizmustól, ami mindig is sajátja volt a produkciónak.

 

  1. szeptember 12. Ős-Bikini

Miután a legendás Beatrice együttes 1981-ben „felfüggesztette működését”, a zenekar frontembere, Nagy Feró némileg tanácstalan volt a folytatást illetően. Először a már korábbról ismert alkotótársával, Waszlavik Lászlóval kezdtek el dolgozni, majd ezt követően más zenészekkel társultak, így a Ricse egykori gitárosával, Vedres Józseffel, illetve Feró ismerősével, az addigra megszűnt Dinamit együttes basszusgitárosával, Németh Alajossal. De csatlakozott hozzájuk Lojzi testvére, Németh Gábor is, aki a dobok mögé ült, második gitárosként pedig szintén a Skorpió együttesből érkezett Szűcs Antal Gábor. A csapatnak a Bikini nevet adták. A zenekar 1982 és 1985 között létezett a klasszikus és ikonikus formációban. Ebben az igencsak rövidnek mondható időszakban, 2 nagylemezt adott ki a zenekar, az elsőt Hova lett, a másodikat pedig XX. századi híradó címmel, nem is akárhogyan, hiszen mind a két album bekerült a minden idők 10 legjobb magyar alkotása közé.

 A zenekar a teljes magyar könnyűzene-történelem egyik legizgalmasabb és legsajátosabb produkciója volt, zseniálisan használtak avantgárd megoldásokat, hangjátékokat, hangeffekteket melyek mellett leginkább a punk-rock, alternatív rock stílusjegyek váltakoztak.

A 2019-ben az együttes ismételten az eredeti, ősi felállásban ad mindössze egyetlen koncertet, amelyre 1983 óta nem volt példa. A koncertnek a Várkert Bazár ad majd otthont.

 

A Volt egyszer egy Ifipark koncerten fellép:

Nagy Feró

Németh Alajos

Németh Gábor

Vedres József

Szűcs Antal Gábor

 

Sztárvendég:

Gidófalvy Attila

 

 

  1. szeptember 13. Deák Bill Gyula

„A blues egy életforma, egy életérzés – magával ragad, és nem ereszt.”

Deák Bill Gyula Kőbányán született, innen indult a pályája a kőbányai Sztár együttesben, később, mint jazzénekes a Napsugár, a Wanderers és a Loyd együttes tagja volt.

Korai zenei karrierjére a Beatles mellett a rockzene, és a Rolling Stones, valamint Jimi Hendrix volt nagy hatással. A blues zene iránti rajongását Orszáczky Miklós és Szakcsi Lakatos Béla egyik koncertjének köszönheti, ahol először hallotta ezt a stílust. A koncert akkora hatással volt rá, hogy úgy érezte, nincs is keresnivalója ezen a pályán. Szerencsére maradt és kezdetben a rock és blues-muzsika klasszikusait, Rolling Stones-, Doors-, Hendrix-, Cream-nótákat játszottak magyarul. 1979-1985 között a Hobo Blues Band tagja volt, az együttesből való kiválása után pedig szólópályára lépett. Rossz vér címmel megjelentette első szólólemezét, majd 1986-ban a Mindhalálig blues című albummal jelentkezett és ebben az évben rögzítették a Bill Kapitány Blues Cirkusza című albumot, amelyet nagylemez formában csak 2001-ben adnak ki. Megalapította a Bill és a Box Company-t Bencsik Sándorral, a P. Mobil és a P. Box egykori tagjával. 1987-től vezeti a nevét viselő Deák Bill Blues Bandet. Fellépett Dániában és koncertezett az egykori Nyugat-Németországban is. A 90-es évektől kezdve vidéken és Budapesten is nagy sikerrel koncertezik ezzel az együttesével. Az 1993-as Bűnön, börtönön, bánaton túl című lemeze megjelenése után hat évig nem készített új lemezt, habár bandájával rendszeresen koncertezett. Bort, bluest, békességet című albuma 1999-ben jelent meg. Stílusa változatlan, tehát régi szokásához híven, a tőle megszokott blues: rhytm and blues műfajt hallhatjuk albumán.

 

 

 

 

  1. szeptember 21. Piramis – A nagy buli 2.0

40 éve volt a Nagy buli

Miért nagy buli? A Piramis rajongók nevezték el annak 1979-ben, ami abban az évben a legnagyobb esemény volt. Piramis-láz csúcskorszakában megtartott eseményt egy koncertlemez is megörökítette. Közel 10.000 néző volt kíváncsi a legendás koncertre, ahol az elő-zenekar, az akkor még feljövőben lévő Edda Művek volt. 2019. szeptember 21-én, majdnem napra pontosan negyven évvel a legendás buli után, most ugyanott, ugyanazok a dalok csendülnek fel az egykori Budai Ifjúsági Park helyén, a mai Várkert Bazár színpadán.

A Piramis 1975-ben alakult és rövidesen az ország legnépszerűbb zenekara lett. A Budai Ifjúsági Parkban tízezrek tomboltak, évente több száz koncertet adott a csapat az ország minden pontján, szabadtéri színpadokon, művelődési házakban, ifjúsági parkokban. Lemezeik több százezres példányszámban keltek el, Piramis őrsök alakultak, verseket írtak hozzájuk, a zenészek úgyszólván nem tudtak kimenni az utcára, mert láttukra leállt a forgalom.

A zenekar feloszlása után a rajongók tizenkét évet vártak, hogy ismét találkozhassanak kedvenceikkel. 1992-ben öt telt házas koncertet adott az együttes a Budapest Sportcsarnokban.

A következő megjelenés 2006 decemberében volt, amikor újra összeállt a zenekar és kétszer töltötte meg az Arénát. A várakozásokkal ellentétben most is elmaradt a hosszabb visszatérés, a személyi problémák miatt nem maradt együtt a csapat. A Piramis egykori tagjai közül hárman: Závodi János gitáros, Gallai Péter billentyűs és Köves Miklós dobos azonban úgy érezte, hogy nem lehet veszni hagyni a zenei örökséget, a közönség továbbra is igényli a koncerteket, élőben szeretné hallani a dalokat. Felkérték basszusgitárosnak Vörös Gábort, az Ossián együttes egykori tagját, az énekesi posztra pedig Nyemcsók János bizonyult a legmegfelelőbbnek, aki megszállott Piramis rajongó és mind hangi adottságai, mind színpadi munkája hitelessé teszik a Piramis frontvonalában.

 

A Volt egyszer egy Ifipark koncerten fellép:

Závodi János

Köves Miklós

Nyemcsók János

Vörös Gábor

 

A koncertekre jegyek válthatók a Várkert Bazár jegypénztáraiban, a varkertbazar.hu és a jegy.hu oldalon.