Amellett, hogy hasznos tudást szerezhetnek a fiatalok leendő vállalkozásuk felépítéséhez, 4,5 millió forintos kezdőtőkét is kaphatnak az induláshoz a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány programja keretében.
Mintegy 632 millió forint értékű uniós forrásból, a Széchenyi 2020 programban valósul meg az „Álláskeresők és fiatalok vállalkozóvá válásának ösztönzése Nyugat-Dunántúlon” elnevezésű támogatói projekt. A Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tavaly szeptemberben kezdte el konzorciumi partnereivel (Vas megye és Szombathely, Zala és Tolna megye vállalkozásfejlesztési alapítványai) az év végéig tartó programot, melynek célja a vállalkozás indítását tervező, nyitott szemlélettel rendelkező álláskeresők és fiatalok felkészítése saját vállalkozás alapítására.
Aktív a megye
Az országos program koordinátora a nyugat-dunántúli régióban a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. Minden megyében két-három helyszínen szervezünk tanfolyamokat. A terv szerint régiónkban ezer 30 év alatti és 30 év fölötti álláskeresőt kell bevonnunk. Közülük kilencszáznak kell vállalkozást létrehoznia, melyhez a Magyar Államkincstárnál 4,5 millió forintos támogatás igényelhető – hangsúlyozta Iváncsics János, a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki egyébként Mosonmagyaróvár alpolgármestere is. Szerinte ebben a programban rendkívül aktív a megye és azon belül a Lajta-parti város is.
Életképes ötletek születtek
Jelenleg Mosonmagyaróváron két tanfolyam is fut, melyeknek a felújított iparos székház ad otthont. Iváncsics János tájékoztatása szerint itt még öt-hat tanfolyam várható. Ugyan nagy az érdeklődés, de 30 év alattiak még jelentkezhetnek a www.3000000.hu weboldalon. A tanfolyamok nyolcvanórásak, három alkalommal személyesen, továbbá e-learning keretében sajátítják el a vállalkozás indításához, működtetéséhez szükséges információkat, de marketinghez, kommunikációhoz is kapnak ötleteket. Három csoportos tanácsadás mellett egyéni tanácsadásra is jelentkezhetnek. Ezután egy üzleti tervet kell elkészíteni – részletezte az ügyvezető igazgató, aki szerint a már leadott tervekből is látszik, mennyire kreatívak a magyarok. Hosszú távon is életképes ötletek születtek már. Van, aki műkörmösként, fodrászként, építőmérnökként képzeli el jövőjét, de akad, aki légvárak üzemeltetésével teremtené meg munkahelyét. Iváncsics János felhívta a figyelmet: a már említett 4,5 millió forintos támogatás mellett – melynek harmadából a vállalkozáshoz szükséges eszközök finanszírozhatóak, a további része a munkabérhez járul hozzá – nullaszázalékos konstrukcióban hitel is igényelhető a Magyar Államkincstárnál.
Itthon is lehet vállalkozni
Köszönjük, hogy a tanfolyamok helyszínéül az iparos székházat választották, hiszen ez az épület alkalmas ilyen programok megszervezésére. A kezdő vállalkozások indulásában, működtetésében hozzánk is bizalommal lehet fordulni, szakmai tanácsokkal mi is tudunk segíteni. Ez a program bizonyíthatja, hogy itthon is érdemes vállalkozni – osztotta meg véleményét Winkler Károly, a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület elnöke. Banyár Tamás ipartestületi titkár pedig örömét fejezte ki, hogy az oktatási, továbbképzési lehetőségek megvalósításának céljával felújított iparos székház ilyen színvonalas rendezvény befogadásával hasznosul és ezáltal válik közismertebbé.
Mosonmagyaróvár, Mészely Réka