Új kiállítással bővül a HUNGEXPO kínálata: december 5-7. között rendezik az ANImashEXPO-t, amelynek célja, hogy fórumot és önálló bemutatkozási lehetőséget teremtsen az állattenyésztés, állatjóllét és állategészségügy területén működő szakembereknek, vállalkozásoknak. A kiállítás középpontjában a szakmát érintő legfontosabb kérdések állnak, köztük az ágazat versenyképességének növelése, a megújuló energiaforrások felhasználása és a folyamatos innováció.
„Az ANImashEXPO olyan hiánypótló kiállítás, amelyre az igényt maga a szakmai közönség fogalmazta meg” – mondja Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy „a rendezvény a HUNGEXPO egyik legsikeresebb kiállításának, a 45 ezer szakmai látogatóra épülő AGROmashEXPO-nak a logikus folytatása”.
A HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban először idén, december 5-7. között az állattenyésztési ágazat legjelentősebb képviselői egy kiállítási területen mutatkoznak be. A rendezvény fókuszában olyan kérdések állnak, mint például: hogyan növelhető a haszonállatok jólléte, állategészségügyi státusza, valamint az ágazatok versenyképessége, milyen megújuló energiaforrások integrálhatóak az ágazatba, és milyen kihívásokkal néz szembe az állattenyésztő szakma az utánpótlás képzés és a generációváltás területén?
„A kiállítás társszektorokat kapcsol össze, így az ágazat szereplői egy helyen, egy időben lesznek megtalálhatók, ami a részvevőknek kiváló lehetőség a közvetlen értékesítésre, új termékek kipróbálására, piaci igények felmérésére, és a vállalat ismertségének növelésére” – mondja Lovasi Enikő projektvezető.
A kiállítás az alábbi tematikákra épül:
- állategészségügy
- állatjóllét
- takarmányozás
- állattenyésztés eszközei és gépei, technológia
- vegyipari termékek
- istálló és csarnoképítés
- agrárelektronika, méréstechnika
- környezetvédelem, hulladékgazdálkodás, megújuló energia
- államigazgatás, szakmai szervezetek
- munkavédelem, munkaruházat
- szolgáltatások
A kiállítás kiemelt szakmai partnerei: a Magyar Államkincstár, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE), a Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesülete és a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).
Az ANImashEXPO látogatói a kiállítás három napján színvonalas szakmai programokon, fórumokon, workshopokon és kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt az iparág legújabb trendjeiről és az innovatív technológiákról. A részvevők találkozhatnak az iparág meghatározó személyiségeivel, és részt vehetnek olyan programokon, amelyek segítenek a szakmai fejlődésedben.
Tervezett szakmai programok
Az Állatorvosi Egyetem számos programmal készül a kiállításra köztük a gyógyítás, az oktatás-képzés, a digitalizáció, az adatelemzés és feldolgozás témakörében. Az előadók között lesz Dr. Sótonyi Péter rektor, Dr. Ózsvári László rektorhelyettes, Dr. Süth Miklós tanszékvezető, Dr. Könyves László tanszékvezető, Dr. Kasza Gyula tanszékvezető és Csapó Tímea tanulmányi osztályvezető is.
Néhány cím a tervezett szakmai programokból
Egyedi állatazonosítás és digitalizáció, adatelemzés, precíziós technológiák, az egyedi azonosítás lehetőségei és aktualitásai
- Kisállatok egyedi azonosítása (kutya, macska, görény)
- Ló egyedi azonosítása
- Haszonállatok egyedi azonosítása
Digitalizáció állategészségügyi és fogyasztóbiztonsági alkalmazása
- precíziós technológiák
- drónok alkalmazásának lehetőségei az élelmiszerláncban
- állategészségügyi menedzsment
- korai vészjelző rendszerek
- adatelemzés
- hálózatkutatás
Üzemi/Telepi Higiénia
- helyes tisztítási, fertőtlenítési gyakorlat
- helyes fejéstechnológia tejelő tehenészetekben
- tőgygyulladás elleni védekezés állathigiéniai vonatkozásai
- atomspektroszkópia az állományegészségügy és élelmiszerbiztonság szolgálatában
Képalkotó diagnosztika
- RTG, UH, CT, MRI berendezések és technológiák, K+F
Élelmiszerlánc hulladék gazdálkodás
- Melléktermékek és hulladékok az élelmiszerláncban
- Körforgásos gazdaság
- Maradék Nélkül – nemzeti élelmiszerhulladék-megelőzési program
- Kapcsolódó nemzetközi pályázatok és maradék nélkül program bemutatása, poszterek és személyes konzultáció lehetősége
Specializált Klinikák (nagyállat és haszonállat, ló-, állatkertek…stb.)
- Lógyógyászati Klinika
- Kisállatgyógyászati Klinika
- Haszonállatgyógyászati Klinika
- Egzotikusállat- és Vadegészségügyi Tanszék
Rovartenyésztés, rovarfehérje-technológiák
- Rovarok az élelmiszerláncban – jogi összefoglaló
- Rovar alapú takarmányok
- Rovar-alapú élelmiszerekkel kapcsolatos fogyasztói attitűdök
- Rovar-alapú élelmiszerek termékfejlesztési tapasztalatai
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakmai programjának középpontjában a klímaváltozás és az ahhoz történő alkalmazkodás áll.
Állattenyésztés/Agrárium mesterfokon – aktuális kihívások, trendek és eredmények a klímaváltozással összefüggésben
- a klímaváltozás hatásait integráló adatalapú, diagnosztikai döntéstámogató rendszerek aktuális eredményei a szarvasmarhafajban
- a klímaadaptáció lehetőségei, módszerei az állattenyésztésben (kiemelten baromfi és nyúl esetében)
- Murray Grey – A klímaváltozásra és hőségre adott válasz a korszerű húsmarhatenyésztésben
- a klímaváltozás okozta kihívások a szaporodásbiológiában (különböző fajokban)
- NeoGiANT projekt (A hazai egyetemek közül kizárólag a MATE az egyedüli partner; a projekt fő célja állattenyésztésben alkalmazott antibiotikumok használatának csökkentése, szőlőtörköly biomasszából kivont magas polifenolok kivonásával természetes antimikrobiális és antioxidáns hatású termékek előállítása.)
- rovaralapú fehérjék szerepe és felhasználási lehetőségei a gazdasági haszonállatok takarmányozásában
- kiskérődzők Se-ellátása
A Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) a Nébih-hel, a Magyar Államkincstárral, a MATE-val és az Állatorvostudományi Egyetemmel együttműködve közösen szervez szakmai programokat, a következő témákban:
- állatjóléti támogatások,
- állatszállítások
- antimikrobiális rezisztencia (AMR)
- fertőző betegségek és mentesítések
- asszisztált reprodukció a haszonállattartásban.
A Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesület azokra a hazai megoldásokra koncentrál, amelyek a precíziós, azaz modern, hatékony, egyedre/telepre szabott és gazdaságos állattartási gyakorlatokat követik, építve olyan, más területeken is bevált megoldásokra, mint a digitalizáció és mérési, adatfeldolgozási technikák, amelyeket az ipar fejlődése (ipar 4.0, 5.0) a gazdálkodás számára biztosít.
Az Egyesület által a kiállításra tervezett konferencia és annak szekciói közösen mutatják be a már hazai gyakorlatban használt megoldásokat, és megszólaltatják azok gyakorlati felhasználóit a gazdálkodókat is. Így nemcsak az új megoldások bemutatása történik meg, hanem rögtön azok felhasználási tapasztalatai is megjelennek, különös tekintettel a bevezetést megelőző döntési folyamatokra, a megoldás bevezetésének folyamatára, a kezdeti nehézségekre, azok megoldásaira és az eredményekre. Az előadásokon külön hangsúlyt fektetnek a megtérülés kérdéseire, amelyek a bevezetést fontolgató gazdák számára alapvető jelentőséggel bírnak. Ez – a szervezők reményei szerint – élénk párbeszédet generál a résztvevők és a hallgatók között.
Színes szakmai programmal készül a kiállításra a Magyar Államkincstár is.
- Az állattartókat segítő nemzeti és EU-s tárfinanszírozással megvalósuló támogatási intézkedések bemutatása – ágazati támogatások, állatjóléti támogatások, állatbetegségek elleni védekezés támogatása, különleges ágazati célok támogatása.
- Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett állattenyésztés és/vagy állategészségügy fókuszú pályázati felhívásokra benyújtott támogatási és kifizetési kérelmek tapasztalatai, a kifizetett támogatások volumene, a projektek zárásához és a programzáráshoz kapcsolódó, a gazdálkodók számára fontos információk átadása.
- A KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetésre kerülő állattenyésztés és/vagy állategészségügy fókuszú pályázati felhívásokkal kapcsolatos tájékoztatás, a kérelem benyújtáshoz kapcsolódó újítások bemutatása, a felhívásokat érintő gyakori kérdések, a kérelemkezelés tapasztalatainak ismertetése.
- Állatjóléti támogatások, termeléshez kötött állatalapú támogatások, genetikai erőforrások – tudnivalók és követelmények, közérthetően.
- Általános változások a támogatási jogviszonnyal kapcsolatban (KAP tv, Vhr.)
A kiállítók május 31-ig jelezhetik részvételi szándékukat kedvezményes díjszabás mellett!
Részletek a https://animashexpo.hu/ oldalon. Az oldal, a szakmai programok bővülésével és újabb kiállítók csatlakozásával folyamatosan frissül.