Az Apple számítógépek operációs rendszerét is elérik a különféle kártevők, köztük a kiberbűnözők körében egyre népszerűbb zsarolóvírusok, március elején az ESET kiberbiztonsági cég szakemberei az Apple védelmi technológiáját kijátszó vírust lepleztek le.
Az ESET és a szintén IT-biztonsággal foglalkozó Sicontact Kft. közös közleménye szerint például a KeRanger nevű kártevő a megfertőzött hivatalos letöltő oldal érvényes fejlesztői aláírásával ki tudta játszani az Apple számítógépek operációs rendszerében, az OSX legújabb verzióiban bevezetett védelmi vonalat is (Apple Gatekeeper Execution Prevention).
A zsarolóvírusok, a ransomware kártevők kódolással teszik használhatatlanná a számítógépen tárolt adatokat és csak váltságdíj fizetése ellenében oldják azt fel, ez utóbbira azonban nincs garancia.
Az ESET szakemberei azt javasolják, hogy a Mac számítógépek alapbeállításainál az alkalmazások futtatására vonatkozóan a legszigorúbb, a kizárólag a Mac App Store-ból származó programok futását engedélyező opciót válassza ki a felhasználó, és telepítsen a gépre védelmi szoftvert.
Ezen túlmenően a szakemberek rendszeres biztonsági mentés javasolnak az okoseszközök és számítógépek esetében is, illetve a védelmi szoftverek használatát a készülékeken, bármilyen operációs rendszerről is legyen szó.
A szakemberek szerint erre azért is szükség van, mert az Android felhasználók sem érezhetik teljes biztonságban magukat. Az ESET kutatói egy újabb Androidos trójai kártevőre figyelmeztetnek, amely 20 nagyobb bank ügyfeleit célozta meg Ausztráliában, Új-Zélandon és Törökországban. A program a pénzintézetek ügyfeleinek mobilbankos bejelentkezési adatait próbálta ellopni. A zsarolóvírus (Android/Spy.Agent.SI) hamis bejelentkezési oldalra vezette a felhasználókat, és mindaddig blokkolta a képernyőt, amíg meg nem adták a belépési adatokat. A tolvajok ezek után már távolról is be tudtak lépni az áldozatok fiókjába és képesek voltak onnan pénzt utalni. A kártevő segítségével a bűnözők elküldték maguknak a fertőzött készülék összes beérkező SMS üzenetét, majd törölték ezeket a felhasználó eszközéről.
Ez a módszer lehetővé teszi a kétfaktoros SMS-alapú hitelesítés megkerülését, anélkül, hogy gyanút keltene a készülék tulajdonosában – mondta Lukáą ©tefanko, az ESET androidos kártevőkre specializálódott víruskutatója.
A legutóbb nyilvánosságot kapott Mac-fertőzésekkel kapcsolatban a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat blogján Jeffrey Esposito megjegyzi, hogy az első fertőzéseket már 2005-ben észlelték a vírusvédelmi vállalatok, a felhasználók azonban sajnos továbbra is makacsul ragaszkodnak a rendszer sérthetetlenségének az illúziójához.
A statisztikák alapján azonban a Mac felhasználók nincsenek akkora biztonságban, mint ahogy azt hinni szeretnék magukról – mutat rá. Az OSX operációs rendszerre írott adware kártevők száma például 2012 óta ötszörösére emelkedett. A Kaspersky Lab védelmi szoftverei 2015-ben hatmillió támadást hárítottak el Mac gépeken. A vállalat mintagyűjteményében pedig már több mint 24 ezer Mac-kártevő szerepel, míg 2010-ben csak 500, 2005-ben pedig csak 200 volt a számuk.
Forrás:MTI