Balatoni Monika: kedvező országkép kialakítása a cél

A kedvező országkép kialakítása a kulturális diplomáciáért felelős új államtitkárság feladata, munkájával az ország külkapcsolatainak formálását is segítheti – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kulturális diplomáciáért felelős államtitkára az MTI-nek adott interjújában. Balatoni Monika arról is beszélt, hogy várhatóan júliusban Belgrádban magyar intézet nyílik.

    Az államtitkár kifejtette: a kultúrán keresztül, amely “mindig jelen volt a politikai erőtérben”, hozzá lehet járulni az ország kapcsolatainak alakításához. A kultúra révén a legkönnyebb elérni az országok véleményformáló értelmiségijeit, ők meghatározóak abból a szempontból, hogy a hazájukban mit jelenik meg Magyarországról – vélekedett. Hozzátette: ezeknek a csoportoknak a hozzáállását nem direkt módon ugyan, de befolyásolni lehet.
Balatoni Monika kijelentette: Magyarország megítélése nem fog egyik napról a másikra látványosan javulni, de a kitartó, jól átgondolt, a gazdasági és politikai folyamatokkal összhangban lévő kultúra képviselete külföldön előbb-utóbb eredményeket hoz.
Az országkép formálásával kapcsolatban azt mondta, bár Magyarországon és a közép-európai régióban mindig is fontosak voltak a történelmi és kulturális tradíciók, nem lehet csak azt hangoztatni, hogy mi mindent köszönhet a világ ennek az országnak, nem lehet mindig csak a híres magyarokra hivatkozni. A folyamatosságot kell hangsúlyozni, azt, hogy Magyarországra, a magyar művészekre mindig is jellemző volt a kreativitás és az innováció, a magyar nemzet ma is nyitott, befogadó, kreatív és leleményes – mondta.
Balatoni Monika hangsúlyozta: a politika akkor jár el helyesen, ha nem telepszik rá a művészetre és a tudományra, hanem kiaknázza az általuk nyújtott lehetőségeket.
Az államtitkár szerint a világban megfigyelhető az a tendencia, hogy az országok igyekeznek gazdasági együttműködésük mellett a kulturális szálakat is szorosabbra fonni. Az államtitkárság is erre törekszik: megőrzi a kulturális gyökereket, de egyúttal nagy hangsúlyt helyez az innovációra is a kultúrában és a tudományban. Ezzel a gazdaságot támogathatja, ugyanis ösztönözheti a befektetéseket, hozzájárulhat a versenyképesség növeléséhez – magyarázta.
Balatoni Monika kitért a fesztiválokon, könyvvásárokon megjelenés jelentőségére, a magyar filmipar adottságainak hirdetésére, a művészeti ágak összekapcsolásában rejlő lehetőségekre, továbbá a kétoldalú együttműködés fontosságára az országokkal, városokkal. A tudományos diplomáciáról szólva azt mondta: fontos, hogy a Magyarországon tanuló külföldi diákok ne csak az egyetemük világát ismerjék, hanem fedezzék fel a magyar kultúrát is, hogy megértsék Magyarországot. Ez előnyös lehet akkor, ha később például egy nagy nemzetközi vállalat munkatársaként foglalkoznak Magyarországgal – mondta az államtitkár.
Arról is beszélt, hogy erősíteni kell a külföldi magyar intézetek hatékonyságát, gondosan összeállított programokat kell nyújtaniuk az érdeklődőknek. Fontos, hogy a külföldi intézetek ne elsősorban a diaszpórát szolgálják ki, hanem a külhoni magyarokat közvetítőként használva jelenítsék meg a magyar kultúrát külföldön. Minden országban más programra, stratégiára van szükség, de azonos célok alapján. “Nemcsak jelen kell lenni, hanem nyomot is kell hagyni” – tette hozzá.
Az államtitkár közölte: legközelebb Belgrádban nyílik magyar intézet, július elején várhatóan Orbán Viktor miniszterelnök nyitja meg. Ez a helyszín is jól jelzi, hogy milyen fontos Kelet-Közép-Európa a magyar külpolitikának – mondta.
Azt is megjegyezte: lényeges, hogy minél több ország érezze fontosnak, hogy kulturális intézetet nyisson Magyarországon.
Balatoni Monika 2010-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium stratégiai tanácsadója volt, majd a tárca társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárságát vezette. A harmadik Orbán-kormányban a KKM kulturális diplomáciáért felelős államtitkára lett.

Forrás:MTI