1954, vagyon a maconi csoda óta töretlenül fejlődik a kajak-kenu Magyarországon a szövetség elnöke szerint. Dr. Baráth Etele ehhez azt is hozzáteszi, hogy a fejlődésbe ráadásul egyre inkább a versenysporton, az olimpiai szakágon kívüli területek is beletartoznak, ennek köszönhető, hogy az igazolt sportolói létszámon kívül a kajak-kenu társadalmi beágyazottsága is nőni tudott 2014-ben.
A szövetség év végi záró ebédjén úgy fogalmazott, hogy amióta elnök, azóta minden évben sikerült a sportágnak előrelépnie, ez tényleg minden év végén így érezte?
Rosszul fogalmaztam az ebéden. Még véletlenül sem szeretném, ha úgy tűnne, hogy miattam fejlődik a kajak-kenu. Az viszont igaz, hogy a huszadik évemet kezdem az MKKSZ elnökeként és eddig tényleg minden év zárásakor azt éreztem, hogy sikerült valamiben előrelépni. Természetesen ez a sportágban dolgozó remek szakemberek és a kiváló sportolóink érdeme. Ráadásul valójában már 60 éve, a magyarok számára rendkívül sikeresen záruló maconi világbajnokság óta van egy fejlődési íve a sportágnak és ez az, ami minket egyre magasabb csúcsok felé visz.
Ennek köszönhető, hogy a magyar kajak-kenu idén az év legfontosabb világversenyein, az összes korosztályban a legjobb lett a nemzetek közti versenyben?
A csúcson vagyunk, ez kétségtelen. Idén teljesen általános volt a színvonal emelkedés, szinte minden területen. A célunk jelenleg már nem is lehet minden fronton a továbblépés, hiszen a gyorsasági és a maratoni szakágban minden korosztályban mindent vittünk, sokkal inkább az eredményesség megtartása. Ehhez nagy segítség, hogy a versenyzési engedéllyel rendelkezők létszáma végre ismét emelkedett. Előrelépett a kajak-kenu, mint szakma, az edzői licencrendszer, a szakembereink beiskolázása és az életpálya-modell kezdeti megvalósításának köszönhetően. Ez pedig húzza magával azt, hogy az olimpiai szakágon kívüli területek is fejlődnek.
Ha nem is olimpiai-, de paralimpiai szakág a parakenu is, ami szintén nagyon jól teljesített az idén….
A parakenu az egyik legújabb édes gyermekünk, a szakág nemzetközi szinten is csak az elmúlt években indult fejlődésnek, amióta paralimpiai sportág lett. Szerencsére a fejlődés nálunk is nagyon jó úton halad, amit éppen a napokban, az év sportolója választáson is honoráltak az újságírók. A parakenusok még az eddiginél is több erkölcsi és anyagi támogatást érdemelnek. Fizikai értelemben nem teljes életet élő emberekről van szó, akik fantasztikus sporteredményekre képesek, és akik ki tudnak teljesedni ezekben a sikerekben, ez pedig lökést adhat nekik az élet minden területén. Azt gondolom, hogy minden szempontból példás, amire ezek a sportemberek képesek.
Miben kell még fejlődnie a sportágnak?
Évek óta beszélünk róla és már történtek előrelépések az ügyben, de úgy gondolom, hogy még mindig nincsenek kellőképpen megbecsülve a közvetlen élvonal mögött kapukat nyitogató, de a küszöbön még átlépni nem képes, jellemzően fiatal sportolóink, pedig létkérdés, hogy őket megtartsuk a sportág számára. Ők azok, akik a legjobbjaink felkészülését segítik a hétköznapokban, akik a válogatott tagjait folyamatosan versenyhelyzetben tartják, ezért kell elismernünk a munkájukat. Látni kell, hogy nemcsak egy-egy hazai verseny győztese a fontos, aki végül kijut a világversenyre, mert igazából egy válogató előfutamainak és döntőjének színvonala határozza meg azt, hogy mennyire erős a kajak-kenu Magyarországon.
Ha már szóba került az év sportolója választás, nem titkolja, hogy a jó eredmények ellenére maradt önben hiányérzet. Miért?
Elsősorban a női négyes miatt, ami 6 éve verhetetlen a nemzetközi mezőnyben, ennek ellenére egyszer sem választották meg az év csapatának a győzelmi széria kezdete óta. Nem kérdés, hogy a győri kézilabdás lányok is nagyon megérdemlik az elismerést és nem vitatom el a labdajátékok népszerűségét sem. Azonban a diplomatikus megoldás az lett volna, ha legalább valami különdíjat átvehetnek a lányok, a női négyes tagjai ugyanis megérdemlik, hogy elismerjék teljesítményük folyamatosságát és különlegességét. A másik nagy csalódás Csay Renáta és a mi maratoni szakágunk mellőzöttsége a nem olimpia sportágak versenyében. A tizenötszörös világbajnok Csay Renáta a kajak-kenu sport valamennyi szépséget képes a tevékenységével kifejezni. Egy olyan két gyermekes családanyáról beszélünk, aki kitartó és nagyon eredményes munkájával évtizedek óta szolgálja a kajak-kenut, már edzői karrierjét is építgeti és szinte mellékesen egymás után nyeri a maratoni világbajnoki címeket egyesben és párosban is. Ehhez képest a legjobb tíz közé nem került be az év sportolója választáson….. A sportág vezetőjeként ilyen méltánytalanság esetén nekem kötelességem megszólalni.
Mit vár 2015-től?
A mi nagy dobásunk éppen a szeptemberi győri maraton világbajnokság lesz, olyan versenyt akarunk rendezni, aminek csodájára jár majd a világ. Győrnek eleve kiválóak a vízi adottságai, szinte a belvárosba tudjuk a futamokat bevinni, ezen kívül egy valódi sportvárosról beszélünk, ahol az ilyen rendezvények minden támogatást megkapnak. Azt tervezzük, hogy maratoni kajak-kenut izgalmassá tesszük a tévénézők számára is. A sportágban először drónokra szerelt kamerákkal fogjuk közvetíteni a versenyszámokat, így követhetővé válnak azok a fizikai, taktikai-szellemi csaták, vízi ütközetek, amelyek eddig rejtve maradtak a nézők elől, ez biztosíthatja az áttörést a maratoni kajak-kenu számára. A gyorsasági szakágban pedig következik az olimpiai ciklus legnehezebb szezonja, a kvalifikációs év, a milánói világbajnokságon már a kvótákért szállnak vízre a versenyzők. Szeretném megerősíteni, amit Storcz Botond felnőtt vezetőedző is elmondott az elmúlt napokban, hogy ezen a vb-n nem az lesz a legfontosabb, hogy hány érmet nyerünk, a cél, hogy minél több olimpiai kvótát szerezzünk, az egész szezont ennek kell alárendelni. Az idei eredmények alapján én mindenképpen bizakodó vagyok. Ezen kívül rohamtempóban folytatjuk a sportági infrastruktúra fejlesztését, ezek az 5-25 millió forintos beruházások a legtöbb szakosztály számára lehetőséget teremtenek arra, hogy tisztább, rendezettebb körülmények alakuljanak ki a vízitelepeken, a szebb létesítményekbe pedig könnyebb lecsábítani a szabadidejükben mozogni vágyókat is.
fotó: MTI