Egyre nagyobb biztonságban érzik magukat a bécsi biciklisek, derül ki egy friss közvélemény-kutatásból. Elsősorban a nők és az idősebbek mondanak le a kerékpározásról, mert félnek a forgalomban.
A Bécsi Mobilitási Ügynökség (Mobilitätsagentur Wien) megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint 2012-höz képest javult a biciklisek helyzete az osztrák fővárosban. Míg két évvel ezelőtt a megkérdezettek 52 százaléka érezte magát biztonságban két keréken, addig 2014-ben már 72 százalékuk.
A felmérésből az is kiderül, hogy a legtöbben kerékpárúton vagy kerékpáros utcán (65%) közlekednek a legszívesebben, a kerékpársáv vagy az autók között kerekezés már sokkal kevésbé népszerű (19 és 13%). Eltérés mutatkozott a kerékpáros infrastruktúra megítélésében is: míg a város délkeleti részében a megkérdezettek 64 százaléka adott pozitív értékelést, addig nyugaton már csak 53 százalék.
„Ez azt mutatja, hogy az irány jó, de akad még tennivaló” – értékelte a felmérés eredményét Martin Blum kerékpárosügyi biztos. Mivel a sűrűn beépített nyugati kerületeket még kevés bicikliút köti össze a városközponttal, a megoldást kerékpáros utcák kijelölésében látja, ahova gépjárművek csak kivételes esetben hajthatnak be.
A közvélemény-kutatás során azokat is kikérdezték, akik szinte soha nem ülnek biciklire. Tíz megkérdezettből egyébként négyen adtak ilyen választ. Az elsődleges ok: nincs biciklijük. A második leggyakrabban említett indoklás az volt, hogy félnek a forgalomban. Elsősorban a nők, az 50 év felettiek valamint a belső és a nyugati kerületek lakói magyarázták ezzel, hogy miért nem ülnek biciklire.