„Benne lenni az életemben!”

Az Integrált Kifejezés és Táncterápiás Egyesület 2015. április 25-én rendezi meg, immáron harmadik alkalommal KINT-A-BENT elnevezésű nyílt napját. A kezdeményezésről, a módszerről, valamint a gyógyulásról beszélgettünk Jarovinszkj Verával és Pete Nórával, az Egyesület két terapeutájával.

 _MG_6176

Meséljetek a KINT- A-  BENT kezdeményezésről! Hogyan született, honnan indult?

N: Az Intergrált Kifejezés és Táncterápiás Egyesület (IKTE) harmadik alkalommal rendezi meg a Kint-a-Bent elnevezéssel nyílt napját, ez év április 25-én.  A módszer, amit ezen a napon szeretnénk ismertebbé tenni, Németországból érkezett hazánkba, s már 20 éve jelen van. Az IKT módszert Wilfried Gürtler (1950-2003), müncheni pszichológus, táncterapeuta fejlesztette ki az 1980-as években, Magyarországon – Gürtler kezdeményezésére – 1997 óta van jelen. Az alapító halálával tanítványai, azaz mi kezdtük átvenni a munkáját, módszerét. Kezdetben csupán önismereti csoportokat tartottunk, de mára képzéssel is foglalkozunk. Maga az Egyesület négy éve alakult Magyarországon, mert szakmailag megnőtt az igény, hogy egy biztos hátteret teremtsünk a módszer mögé. (Fontos, hogy megismertessük az embereket, akik magukban felfedezik a problémát, s terápiával szeretnék megoldani, hogy megismerjenek bennünket). (Nem pusztán táncterápiás képzéssel foglalkozunk ugyanis, hanem minden egyéb kifejezési formával.)

_MG_6198

Itthon van igény egy ilyen módszerre, a magyar emberek fogékonyak erre a típusú gyógyulási lehetőségre?

V: Azt vesszük észre, hogy egyre többen érkeznek hozzánk.( 17. éve, hogy elindult egy két éves zárt, 14 fős, önismereti csoport, amit ha valaki elvégez, s úgy érzi továbbra is szeretne ezzel foglalkozni, elvégezheti a táncterapeuta képzést is.  Maga a képzés, újabb két évet jelent). Nagyon sokan vannak azonban, akik csupán önismereti vagy terápiás céllal keresnek minket. Az pedig, hogy ki milyen problémával érkezik, rendkívül sokrétű.  Úgy tapasztaljuk, hogy nem csupán a húsz- harminc éves fiatalok, hanem tőlük jóval idősebbek is jönnek, akár csak feltöltődés végett. Vannak, akiket a mozgás, van, akit a művészetek csábítanak, de előfordul, hogy valaki épp a mozgás okozta nehézségeket akarja feloldani. (Vannak nagyon konkrét esetek is, amikor) Sokan  párkapcsolati, családi és egyéb problémák megoldása miatt vagy szorongásos, hangulati zavarok miatt  fordulnak hozzánk. Hatékony lehet a módszer önmagában is,, de Egy verbális terápia kiegészítéseként is lehet alkalmazni, hiszen vannak problémák, amiket verbális úton nem, vagy nagyon nehezen lehet a felszínre hozni, míg non-verbális úton sokkal könnyebben válik megfoghatóvá, megdolgozhatóvá (érzékelhetővé).

Célközönséget tudtok definiálni?

V: Nem tudok konkrét csoportot mondani, hiszen gyerekeknek is ugyanolyan ajánlott lehet, mint felnőtteknek. Vagy éppen a gyermek-szülő kapcsolat érzékenyítésében tud segítséget adni.

Hogyan indulnak el a csoportok?

V: Általában Minden meghirdetett önismereti csoport elindulása előtt, két-három órás demonstrációs alkalmat („megmerítkezést”) tartunk, (az adott csoport a leendő terapeutái,) ahol is a csoport tagjai (pontosan megismerkedhetnek) megmerítkezhetnek a módszerben és megismerkedhetnek a leendő csoportvezetőkkel. A Kint-a- Bent nyílt nap pedig azért is kifejezetten fontos, mert szélesebb réteg tájékozódhat a terápiáról, valamint az is fontos cél, hogy az IKT-val foglalkozó szakemberek egyre bővülő köre egymás munkájába betekintést nyerjen.

Milyen területről érkeznek a terapeuták?

V: Nagyon vegyes háttérrel érkeznek hozzánk az emberek, a képzés elvégzéséhez nem követelmény a pszichológiai végzettség, de előnyt jelent, ha valaki a segítő szakmában dolgozik. Jómagam 15 évet töltöttem a kortárs tánc világában és pszichológusként dolgozom a Zuglói Nevelési tanácsadóban, ahol az itt megszerzett tapasztalatokat is tudom kamatoztatni. Vezetek gyerek IKt csoportokat, valamint az egyéni gyerekterápiába is beleépítem az IKT szemléletét és módszertanát. S van, hogy gyerekkel-szülővel dolgozom együtt ezzel a módszerrel. Az Egyesület keretein belül hosszabb-rövidebb IKT felnőtt terápiás csoportokat és kiképző csoportokat vezetek.

N: Én egészen más területről érkezem. Alapvetően bölcsész tanár vagyok, de már az egyetem mellett számtalan kortárs tánc- és mozgáskurzuson vettem részt, e kapcsán vetődtem el véletlenül egy táncterápiás bemutató alkalomra. Számomra igen nagy rácsodálkozás volt, hogy a tánc valójában mennyi mindenre használható, s hogy általa miként tudok magamhoz közel kerülni. Érdekes tapasztalás, hogy akár egyetlen táncterápiás foglalkozáson mennyire felszínre tudott  kerülni az éppen aktuális problémám és mennyire bele tudtam kerülni a saját életembe. Később, már táncterapeutának képződve, arra is rájöttem, hogy a tanításban is nagyon jól lehet kamatoztatni az önismeretet, s egy egész más szemléletet is kaptam, amellyel jobban megtaláltam a tanítványok személyiségéhez vezető utat, s ezáltal nekik is és nekem is örömtelibbé vált az iskolai munka.

Mitől függ, hogy az önismereti képzésben milyen művészeti tevékenység kerül elő?

V: A  fókusz a testi kifejezésen van, s ha arányait nézzük, akkor a legtöbb időben egyéni, páros, vagy kiscsoportos mozgásfolyamatokkal dolgozunk. Ezt követi általában a képi kifejezés, majd a verbális megosztó kör, ahol a csoporttagok megosztják egymással a tapasztalásaikat, majd egy  újabb mozgásos szint hozhat egy újabb mélyülést. Ez az ún. kreatív körfolyamat, amelynek első lépcsője minden esetben a mozgás, amely a  test sejt szintű emlékezést „ szólítja meg „. A szabad mozgás improvizáció autentikus énünk kifejeződése, amely felszínre hozhatja  érzelmeinket, s ezen keresztül történik maga a gyógyulás is.. Fontos, hogy mindezt csoportban, az „itt és most”-ban dolgozzuk fel, vagyis egymással való kapcsolódásokon keresztül is történik a korrekció a problematikus kapcsolati, kötődési minták és  a „lelki sebeink gyógyítása” során.

N: Többfajta ritmusú csoport létezik. A mostani csoporttal havonta egy hétvégét töltünk el, ami  nagyon intenzív két napot jelent. A másik szokásos ritmus a kéthetente  5-6 órákra való találkozás. Azért kell, hogy ilyen hosszú időt töltsünk el együtt, mert az a tapasztalat, hogy idő kell ahhoz, hogy „bele tudjunk kerülni a testünkbe”, mozgásba lendüljünk, alkotások szülessenek és még szóbeli megosztásra is sor kerüljön.

Milyen visszajelzések érkeznek vissza hozzátok azoktól, akik két évig veletek vannak?

V: Nagy egyéni utakon és változásokon kísérhetjük végig a csoporttagokat. Vannak, akik sok gátlástól szabadulnak meg és könnyebben fejezik ki magukat, vannak, aki egy döntést tudnak meghozni, amit régóta halogatnak, de családi konfliktusok, sértettségek, meg nem értettségek is fel tudnak oldódni.  Sokan arról számolnak be, hogy „belekerültek az életükbe”.

N: Számomra óriási élmény azt látni, ahogy nehéz sorsok, életesemények gyönyörű és kifejező műalkotásokban tudnak kifejezésre jutni. Ha szó szerint „kitesszük magunkból az élményt” egy alkotásba, máris nem vagyunk egyek vele, valóban „én”szenvedtem el az élményt, de ezzel az alkotással nem csupán átélője vagyok a szenvedésnek, hanem életem alkotója is.

A Nyílt nap programja miként alakul?

Egész nap várjuk az érdeklődőket, négy teremben párhuzamosan zajló sajátélmény műhelyekkel, melyek témái között van: Test és beszéd. A mese és az IKT, Nőiségünk színei, Színház, test és az erőforrásaink,  valamint előadások: általános bevezető a módszerről és a képzésről, A fa szimbóluma az IKT-ban, serdülőkor témája, a születés témája az IKT-ban, az IKT alkalmazási területei az ifjúsági munkában és egy pszichiátriai osztályon.

Ne feledjük, hogy nyílt napunk időpontjához nagyon közel van a Tánc Világnapja (ápr. 29), a napot közös szabad tánccal, improvizációval zárjuk, melyhez Ágoston Béla személyében kiváló és sokoldalú zenész kísérőt hívtunk.

A részletes programról tájékozódni és a műhelyekre regisztrálni a www.ikte.hu oldalon lehet.

Ha egy mondattal kellene összefoglalni a munkátok célját, mi lenne az?

V: Közelebb kerülni sajátMAGamhoz. Benne lenni az életemben!

N: Mozogni az életemben, hogy annak változásában jól érezzem magam.

www.ikte.hu

https://www.facebook.com/events/761173583996306/