Az idős lakosság aránya a fejlett világban emelkedő tendenciát mutat. Az időskorúak független életvitelének biztosítása és életminőségének fenntartása a társadalom fontos feladata. Számos kutatásban bizonyították, hogy a kor előrehaladtával gyakran kialakuló alultápláltság és sok betegség megelőzésében alapvető szerepet tölt be a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék fogyasztása. Az egészséges felnőttek számára ajánlott 0,8 g fehérje/testtömeg-kilogramm/nap mennyiség bevitelének növelése sok esetben indokolt időskorban. Napjainkban számos lehetőség áll rendelkezésünkre megfelelő fehérjetartalmú étrend kialakítására.
A hagyományosan fehérjeforrásként alkalmazott húsokon, húskészítményeken, tojáson, tejen és tejtermékeken kívül az utóbbi időben széles körben elterjedt vegán életmód miatt rendkívül sok növényi alapú fehérjekészítmény is elérhető. Azonban természetesen a megfelelő minőségű összetétel mellett az időskorúak esetében olyan szempontokat is mérlegelnünk kell, mint a húsok és hústermékek nehezebb rághatósága és esetenként nagy zsírtartalma, a tej és tejtermékek emésztését befolyásoló laktázaktivitás csökkenés vagy a növényi fehérjék az állati fehérjékhez képest rosszabb emészthetősége. Azonban van egy remek megoldás számukra: a tojásfehérje, melynek nagy előnye, hogy szinte szénhidrát és zsír bevitele nélkül hozzá juttatja a szervezetet kiválóan emészthető fehérjékhez, így alkalmas többek között az időskori fehérjehiány ellensúlyozására is.
Az időskori táplálkozás szerepe az egészségmegőrzésben
Az idős lakosság aránya a fejlett világban folyamatosan növekszik. Az előrejelzések szerint 2030-ra a globális lakosság mintegy 20%-a 65 évnél idősebb lesz. Az egészség, az életminőség és a függetlenség megőrzése azonban kiemelkedő jelentőséggel bír az idős emberek számára. Ennek egyik legnagyobb veszélyeztetője az öregedéssel fokozatosan csökkenő izomtömeg, ezáltal az izomerő és izomfunkció elvesztése. Ezen kihívások megelőzésében a kiegyensúlyozott táplálkozás és testmozgás nagyon fontos. A táplálkozási prioritások azonban a kor előrehaladtával megváltoznak. Ez részben a csökkent fizikai aktivitásnak köszönhető alacsonyabb energiaigényből fakad, de az érzékszervi funkciók megváltozása, köztük az íz- és szagérzékelés csökkenése illetve a fogazat állapota is befolyásolja az étkezési szokásokat. Az idő előrehaladtával a tápanyagok felszívódása és hasznosulása is romlik, ami a vitaminok és ásványi anyagok hiányához vezethet.
Mivel állíthatjuk, esetleg fordíthatjuk vissza a negatív folyamatokat?
Számos kutatásban kimutatták, hogy az időskori megbetegedések megelőzésében fontos szerepet játszik a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék és esszenciális aminosavak fogyasztása. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának Élelmiszer- és Táplálkozási Bizottsága ajánlása alapján egy átlagos felnőtt napi ajánlott fehérjebevitele 0,8 g fehérje/testtömeg-kilogramm/nap, amelyet a kor előrehaladtával bizonyos esetekben akár az 1,5 g fehérje/testtömeg-kilogramm/nap beviteli mennyiségre emelni is szükséges lehet. Azonban sok esetben kiemelten fontos, hogy az étkezéssel bevitt kalóriaérték ne emelkedjen, így a megfelelő fehérjemennyiség bevitelét a további makrotápanyagok, tehát a zsír és a szénhidrát arányának változtatásával kell elérni. Ehhez kiváló megoldás lehet anyatejhez hasonlóan 100%-os biológiai értékkel rendelkező tojás, aminek fehérjéje ráadásul gyakorlatilag se zsírt, se szénhidrátot nem tartalmaz. Azonban az egész tojás is érdekes tápanyagforrás lehet időskorban, hiszen szénhidrát-mentesnek tekinthető, és számos olyan összetevőt tartalmaz, amely véd a betegségek kialakulásával szemben, többek között luteint, zeaxantint, kolint, D-vitamint, szelént és A-vitamint. Kutatások beszámoltak arról, hogy a tojás fogyasztása segít az alultápláltság csökkentésében, javítja a vázizomzat minőségét, ráadásul több fehérjefrakciójáról már több kutatás is bebizonyította, hogy antimikrobiális, antioxidáns és daganat képződés ellenes hatású lehet, továbbá a benne található fehérje eredetű peptideknek fontos szerepe van a bélrendszerben történő immunszabályozásban is.
Tojásfehérje: igazi természetes csodaszer
A tojásfehérje nem csak egészséges, de nagyon változatosan fogyasztható is. Ugyanis tojásfehérje kiváló táplálkozásbiológiai tulajdonságai mellett változatos funkcionális tulajdonságokkal rendelkezik, mint például emulgeáló, habképző és gélképző képességgel, így nagyszerűen felhasználhatók különböző élelmiszeripari termékekben. Nem csoda, hogy számos proteindús élelmiszer fontos összetevője, és szinte az összes fehérjedús recept eleme. Sőt, ma már tejtermék-helyettesítők, túró-, sajtkrém-, tejföl-, tej-alternatívák is készülnek belőle egy magyar találmánynak köszönhetően, az úgynevezett ToTu-termékek.