Bemutatta legújabb kiadványát az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, amely egy cukorbeteg útját mutatja be a felfedezéstől a kezelésig. A téma azért fontos, mert a legfrissebb adatok szerint Magyarországon 772.000 cukorbeteget tartanak nyilván, amelyből 94 százalék 2-es típusú, 6 százalék 1-es. A 2-es típusúaknál 71 százalékos a növekedés 15 év alatt. Sajnálatos módon a gyermekkori 1-es és 2-es típusú cukorbetegség gyakorisága is növekszik hazánkban. A 2-es típusú cukorbetegség gyermekkori előfordulásának aránya meglepően magas, 15 százalék. 60 év fölött minden 5. ember cukorbeteg. 32.000 diabéteszes beteg vak vagy súlyosan látássérült. Évente további 1000 beteg veszíti el látását cukorbetegség következtében. 2014-ben 30.340 cukorbeteg halt meg valamely szövődményben és 3.658 beteg lábát vágták le. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a 2015-ös év során a legtöbbet a cukorbetegség ellátására költött, összesen 216 milliárd forintot.
Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány ingyenes kiadványa egy 39 éves, kétgyerekes anyáról szól, akiről kiderül, hogy magas a vércukra. Az ábrák segítségével jól követhető, hogyan jut el a szakszerű ellátásig. A kiadvány arra hívja fel a figyelmet, hogy az időben felfedezett cukorbetegség jól kezelhető, és a szövődmények elkerülhetőek. A Dia útja címet kapott edukációs anyagot Soltész Erzsébet írta, a lektorok pedig Prof. Dr. Kempler Péter, az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára, a Magyar Diabetes Társaság elnöke és Dr. Kis János Tibor belgyógyász, diabetológus voltak.
A budapesti Zsolnay Kávéházban tartott eseményen Tóth Vera és Tarján Zsófi részletesen beszámoltak róla, hogy milyen utat jártak be, mire megfelelő kezelést, felvilágosítást kaptak, miután kiderült az érintettségük. Mindketten szénhidrát- anyagcsere problémával küzdenek.
Az Alapítvány idén is járja az országot ingyenes szűréseivel. Az Egyszer Élünk Körút május 13-án indul, a sárga sátrak ott lesznek ismert futóversenyeken, fesztiválokon és családi napokon. Az együttműködő partnereknek köszönhetően bárki megméretheti vércukrát, vérnyomását, koleszterinszintjét.
„Egy lépés az egészségért” elnevezéssel indul útjára a CIB Bank és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány közös programja, melynek különlegessége, hogy az egészségügyi mérések néhány napra a bankfiókokba költöznek: az ország 16 CIB fiókjában egy-egy napon a bankba betérők többféle ingyenes szűrés közül válogathatnak. Az „Egy lépés az egészségért” szűrőkörút május 15-én, hétfőn kezdődik Budapesten a Károly körúti fiókban.
A Cseppont Patikaheteken – május 15-28. között – a már megszokott vércukor-, vérnyomás-, koleszterinmérés mellett mérőeszköz- és tesztcsík akció is várja az érdeklődőket az alapítvány logójával ellátott Cseppont Patikákban.
Végéhez közeledik az alapítvány egyik legkedveltebb programja, a Magyarország Cukormentes Tortája verseny. Június elején eldől, hogy az öt döntőbe jutott torta közül melyik lesz az idei győztes. A versenyre az ország bármely cukrászdája pályázhatott. Ebben az évben 23 nevezés érkezett. Nyáron a hobbicukrászok is összemérhetik tudásukat.
Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány 4 éve indította el „Belevalók” néven ingyenes képzését pedagógusoknak, hogy felkészítse őket a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra. Ma Magyarországon még mindig előfordul, hogy nem veszik fel a cukorbeteg gyereket óvodába, illetve iskolai ellátásuk körül is sok a kérdőjel. A „Belevalók” indulása óta 34 oktatást tartott az alapítvány, melyen csaknem 2400 pedagógus szerzett ismereteket a cukorbeteg gyermekek gondozásáról. A program szakmai partnerei a Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége segítik a „Belevalókat”, amely már negyedik éve része az ELTE hivatalos képzési programjának is.
Az alapítvány ingyenes családi egészségnapját, az Egy Csepp Világnapot november 12-én, vasárnap rendezi neves fellépőkkel.
H. G. M.