A 74 esztendős Mimi Kirk fotóit látva sok nő sóhajt fel, „bárcsak így néznék ki én is ennyi idősen”! Az idős asszonyt Amerikában a Legszexisebb ötvenen felüli nőnek szavazták meg. Mimi harminc éves korától vegetáriánus, 69 éves kora óta pedig csak nyers – úgynevezett élő ételeket eszik.
Mimi hétszeres nagymama, és amikor 69 évesen közölte vele az orvos, hogy magas a vérnyomása és a koleszterinje – ráadásul a reumás kezei is fájtak az arthritis miatt – úgy döntött, vigyázni fog magára, mert még sokáig élvezni szeretné az életet, az unokáit. El is határozta, hogy első lépésként zöldségturmixokkal csinál egy méregtelenítő hónapot. Egy hónappal később a laborértékei és a vérnyomása is tökéletes volt. Elmondása szerint fantasztikus érzés kerítette hatalmába, mert rengeteg energiája lett, a bőre sokkal-sokkal szebb, nincsenek fájdalmai. Azóta az élő ételek egyik legnagyobb rajongója szerte a világon. És, ahogy a képen is látszik: gyönyörű és egészséges. Gyakran nézik 88 éves nővére lányának, amikor együtt sétálnak.
Utazásra aszalt gyümölcs és diófélék
Az idős asszony rengeteg friss turmixot iszik ma is, mert a gyümölcsök még a zöldségekkel együtt is nagyon finomak, és így sok-sok ásványianyagot, vitamint kap a szervezete. Ilyenkor nyáron sokat utazik, amikor is sok diófélét, magvakat, szárított gyümölcsöt visz magával. Ha nem túl hosszú az út, akkor salátába csomagolva diós hamburgert, vadrizst. „Nem csinálok belőle nagy ügyet, ha egy-egy utamon nincs más, és kivételesen főtt ételt is eszem, de mindig csomagolok magamnak némi élő harapnivalót.”
Fiatalabb férjemet az apámnak nézik
Nem szokott le a nassolásról sem, bár tejcsokoládét már nem fogyaszt, pedig nagyon szerette. „A csokoládé nyers változatát én magam készítem, mint ahogy nyers csokis kekszeket is. A barátom is nagyon szereti. A másik nagy kedvenc a nyers fagylalt, a mangó a kedvencem” nyilatkozta Mimi, akihez csupán étkezési szokásaiban hasonlít a 70 éves nagymama, Anette Larkins. A mediterrán típusú asszony nem csak a nyers vegán táplálkozásban hisz, de a zöldségek, gyümölcsök levén és a kertjében gyűjtött és szűrt esővízen kívül mást nem is iszik. „Ha a növényeim csodásan érzik magukat tőle, akkor nekem miért ne lenne jó?” A hetvenes floridai asszonynak igaza lehet, ugyanis amikor együtt sétálnak, 50 éves férje gyakran kap dicséretet, hogy milyen szép a lánya.
“Természetesen én sem mindig voltam vegetáriánus. A férjem a hatvanas években egy húsfeldolgozó üzemet vezetett, és nagyjából ekkoriban határoztam el, hogy felhagyok a húsevéssel. Később nyers vegán lettem, vagyis kizárólag nyers formában eszem zöldségeket, gyümölcsöket és magokat ” – nyilatkozta Annette.
Nyers vegán székelykáposzta és bejgli
Lénárt Gitta hazai tudora a témának, aki immár az ötödik szakácskönyvét írta a nyers ételekről. Itthon még szokatlan ételeinek igen nagy sikere van.
„Nem akartam beletörődni, hogy egész életemben gyógyszereket kelljen szednem. Először hús és tej nélküli étrendet kezdtem megszokni, mert a férjem vegetáriánus. Ennek már 20 éve. Örültem, hogy a zöldségekből annyit ehetek, amennyit akarok, és nem hízom. Ám, mivel a vegetarianizmus nem tiltja a somlói galuskát meg a mákos palacsintát, a végén már olyan vegetáriánus voltam, aki rengeteg szénhidrátot evett. Mindig fáradt voltam, nem éreztem jól magam. Úgy döntöttem, csak természetes táplálékot fogok enni, zöldségeket, gyümölcsöket, salátákat, és élveztem, hogy mindig teli voltam energiával, leadtam, ami a szülés után rajtam maradt, helyrejött a vérnyomásom…
Nyers vegán székelykáposzta és bejgli
Gitta, elmondása szerint évekkel ezelőtt a külföldi oldalakat bújta még a nyersételek receptjeiért, ma már inkább kísérletezik. Igaz, néha előfordul, hogy a végeredmény nem olyanra sikerül amit szeretne, de minden évszakban talál megfelelő alapanyagot a finomabbnál finomabb nyersételekhez. „Szeretek enni, szeretem a finom és tetszetős ételeket. Sokan kérdezik, hogy a nyári zöldség és gyümölcs dömping után mit eszem télen. A kezdetekkor én is aggódtam, hogy mi lesz karácsonykor. Míg a többiek az ünnepi finomságokat eszik, én majd almát rágcsálok?! Aztán rájöttem, hogy minden évszakban rengeteg féle nyers alapanyag van. És arra is, hogy ami egészséges, az nem felétlen egyhangú. A nyers étrend nem csak a szervezetünknek jó, de finom, színes, illatos, változatos is.”
Receptben és hozzávalóban nincs hiány
A nyers – vagy másnéven élő ételek kedvelői számára már nagy kínálatot nyújt receptkönyvekből a Bioenergetic Kiadó, hiszen Victoria Boutenko írásai mellett Lénárt Gitta sorozata is kapható. Legújabb kiadványa az Élő aszalványok könyve, melyről az első napok után kiderült, hogy legalább akkora sikere lesz mint az előző részeknek (Élő ételek könyve, Élő édességek könyve, Élő italok könyve, illetve a Lúgosítás élő ételekkel)
„A nyersételek bizonyos százalékig mindenféle étrendbe beilleszthetőek a paleolittól a hagyományos magyar konyháig. Ha pedig van még valamilyen betegséged, ami kizár néhány dolgot a táplálkozásodból, akkor is tartható. A gyerekeim is szeretik, bár ők az iskolában a hagyományos kosztot is eszik. Senkire nem kényszerítjük rá, ez egy egészséges lehetőség. Minimum 50 százalékot mindenkinek ajánlok, de ha egészségügyi problémája van, akkor akár többet is. Körülbelül egy hónapos átállást javaslok” állítja Lénárt Gitta.
Dr. Szabó Gergő háziorvos annyit tett hozzá „A növényi étrend egészséges, ha figyelünk arra, hogy a növények kisebb mennyiségben tartalmazzák az esszenciális aminosavakat, bizonyos vitaminokat (B12), vasat, hosszúláncú zsírsavakat. Ha ezeket megfelelően kompenzáljuk (pl. algák a vitaminok és zsírsavak, vagy fekete ribizli a vas esetében) akkor teljes értékű lehet, sőt egészségesebb is, mint a hagyományos magyar konyha.