Élsportolók rehabilitálódnak mozgással és tojásfehérjével

Nagyon előremutató kísérlet zajlott még 2020-2021-ben az akkori Opten-Vasas Jégkorong csapattal. 2020 októberében a csapat 22 játékosából 21 egyszerre kapta el a COVID-19 vírust, és szezon alatt először 2 hét karantén, majd 4 hét leállás következett, hiszen a gyors visszatérés nagyon komoly egészség károsodással járhatott volna. A csapat érdekében összefogott a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi Intézete, a tojásfehérje-alapú ToTu termékek gyártója és a SmileyMed rehabilitációs intézet. Ki gondolta volna, hogy az eredmények annyira meggyőzőek lesznek, ma már élsportolók tucatjainak rehabilitációja támaszkodik az akkor szerzett ismeretekre. Jelenleg például a magyar női jégkorongválogatott csapatkapitánya, Garát-Gasparics Fanni is az akkor kitaposott úton halad felépülésében.

Kezdetek a Covid járvány sokkhatásainak idején

A Vasas jégkorongcsapatának esetében a hosszabb távú rehabilitációs időszakban, tudományos kutatásokra alapozva dolgoztak ki programot, melyben a rehabilitáció és a 100%-os biológiai értékű ToTu tojásfehérje-termékcsalád összekapcsolásával segítették a sportolók mielőbbi visszatérését és a teljesítmények növekedését. A sportolók jelentős része különböző sérülések után már járt az említett rehabilitációs intézetben. Így könnyen össze lehetett hangolni a fizikai rehabilitációt és prehabilitációt a ToTu család termékeinek előnyeivel. Az erőnlétüket és a stabilitásukat kellett olyan szintre hozni, hogy ugyanolyan vagy jobb eredményeket érjenek el mint korábban.

A kutatás kétszer hat hete alatt a sportolók a hagyományos étkezésüket kiegészítették a ToTu termékekkel, melyeket különböző módon ízesítettek. Ezek a tej-, szénhidrát- és zsírmentes túró-, sajtkrém-, tejföl-analógok könnyen beilleszthetőek változatos étrendbe, ráadásul magas a fehérjetartalmuk, és a legtöbb ételérzékeny is bátran fogyaszthatja őket.

Jöttek az eredmények!

A megfelelő táplálás mellett a hokisok a prehabilitációban főleg olyan gyakorlatokat kaptak, melyek azoknak az izmoknak a gyors reakcióidejét növeli, amik a test stabilitásában vesznek részt, hiszen a hoki nagyon gyors irányváltásokkal és testi kontaktusokkal jár. A reakcióidő csökkenése ugyanis sérüléseket is okozhat, viszont fejlesztésük növeli a jégkorongban szükséges erőt, állóképességet, gyorsaságot. A gyakorlatok hatékonyságának növeléséhez szükséges a megfelelő izomerő és állóképesség, melyben az izmok fehérje felvétele és elhasználása alapvető jelentőségű. A csapat első osztályban a 2019-2020-as szezonban 10. volt, de azzal, hogy az edzők munkáját a még megfelelőbb táplálkozás és sportrehabilitáció megtámogatta a 2020-2021-es évben, 8. helyre jött fel a csapat. Ez köszönhető volt annak, hogy a játékosok izomtömege, így a gyorsasága és állóképessége is növekedett, emiatt pedig nem volt sérült a csapatban ebben a szezonban.

Rutin eljárás lett az innovációból

Az akkor szerzett ismereteket ma már bátran használják, és egyre több élsportoló jut vissza gyorsabb ütemben és jobb fizikai állapotban a kézilabda pályára, a salakra, a fűre vagy éppen a jégre. Ahogy a magyar jégkorong válogatott csatára és csapatkapitánya, Garát-Gasparics Fanni esetében is reméljük.

– Nagyon jó dolog betekintést nyerni igazi klasszis sportolók életébe, és felemelő érzés, hogy részesei lehetünk egy sérülés utáni sikeres pályára visszatérésnek. Kertész Ákos, kézilabdázó, több úszó, versenytáncos és most már Garát-Gasparics Fanni, válogatott jégkorongozó csapatkapitány, és a sor még hosszan folytatható lenne, egyaránt rendszeres ToTu fogyasztó. Ez számunkra egy váratlan és csodálatos történet, mert fejlesztéseink kezdetén mi főként a tejfehérje-allergiások életét szerettük volna gasztronómiai értelemben sikeresebbé tenni. Hatalmas élmény, hogy ilyen kutatásokba és élsportolók felépülésébe is becsatlakozhattunk – mondta Dr. Németh Csaba, élelmiszer-mérnök, c. egyetemi tanár.

További információ: https://www.facebook.com/totutojastermek