A Duna és a Duna World csatornán élőben sugárzott döntőben a nyolc finalista mezőnyét a szakmai zsűri pontozással négyre szűkítette. Freddie (Fehérvári Gábor Alfréd) előadásában a Pioneer, Oláh Gergőtől a Győz a jó, a Kállay Saunders Bandtől a Who We Are és Petruska dala, a Trouble In My Mind közül a tévénézők választották ki a nyertest és így Magyarország kedvenc dalát.
A szakmai zsűri a legtöbb pontot, 34-et Freddie dalának adta, ezt követően a nézők is őt választották, így ő lehet ott Magyarország képviseletében május 10. és 14. között Stockholmban, az Eurovíziós Dalfesztiválon. A nézők több mint 100 ezer szavazatot küldtek a négy legjobbra. A győztes dal zeneszerzője Szabó Zé, a szöveget Csarnai Borbála írta, aki ezért egy héttel korábban megkapta A Dal 2016 Legjobb Szövegírója díjat. A Pioneer arról szól, hogy merjünk eredetiek lenni.
“Feldolgozhatatlan érzés, hogy győztem. Igaz, hogy az elődöntőt és a középdöntőt is megnyertem, de nem készültem a győzelemre” – mondta Freddie az MTI-nek, miután újra elénekelte a győztes dalt a verseny végén.
Kitért arra, hogy a Pioneer című dalt nem kifejezetten A Dalra írták számára a szerzők, de jókor, jó időben sikerült elkészülni vele. Mint kifejtette, a Pioneer demó verzióját az utolsó pillanatokban adták be A Dal 2016 versenybe, és amint kiderült, hogy bejutottak a legjobb 30-ba, rögtön elkezdtek dolgozni rajta.
“Hogy azt mondják, a Pioneer Eurovízió-kompatibilis dal? Ezt döntse el a közönség a stockholmi elhangzás után. A versenyek döntőit az elmúlt években magam is figyelemmel kísértem. Örömteli, hogy a számot külföldön is szeretik, nagyon sok kedvező visszajelzést kaptam az elmúlt hetekben. Nekem csak az a célom, hogy amikor fellépek majd a színpadra a versenyen, Magyarország büszke legyen. A mostani győzelem után először felocsúdunk, aztán kitaláljuk, milyen produkciót vigyünk a még nagyobb eurovíziós színpadra” – hangsúlyozta az énekes.
A Dal döntőjében Freddie világos vászoninget viselt farmernadrággal és bakanccsal. A színpadon egy taiko dobos és négy vokalista egészítette ki a produkciót, a háttérvetítés sok tüzes elemet tartalmazott.
A 25 éves, 193 centiméter magas Fehérvári Gábor Alfréd Budapesten született, egy televíziós tehetségkutató versenyen a negyedik helyen végzett, ott ismerte meg a közönség. 2010-től voltak fellépései, nemcsak énekel, hanem gitározik is. A Kállay-Saunders András által írt Mary Joe című dala a Petőfi Rádió listáját is vezette, majd a magyar nyelvű Neked nem kell című dalt jelentette meg. “A főiskolán becéztek Freddie-nek, mert ír származású angoltanárom volt, aki a Gábort nem tudta kiejteni”.
A szakmai zsűriben négy zenész, énekes, dalszerző – Zséda, Both Miklós, Frenreisz Károly és Pierrot – kapott helyet. A műsorvezető Tatár Csilla és Harsányi Levente volt.
A szombat esti műsor a nyolc döntős közös dalával kezdődött, majd a műsor történetében először lépett színpadra nemzetközi sztárvendég, mint extra produkció. A minszki születésű norvég énekes, dalszerző és hegedűvirtuóz, Alexander Rybak Fairytale című dalát adta elő, amellyel 2009-ben megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált. A másik extra produkciót a Magyarországot a tavalyi bécsi versenyen képviselt Csemer Boggie mutatta be, aki a Camouflage című dalt énekelte el.
A műsorban vette át díját A Dal 2016-hoz kapcsolódó akusztikus verseny győztese, a ByTheWay zenekar, amely Free to Fly című dalával az online szavazatok 39 százalékát kapta. A győztes díja idén is egy akusztikus koncert a Petőfi Rádió sorozatában. A műsorral párhuzamosan a Petőfi Rádió most először hirdetett remixversenyt, amelyet a Victor Strada néven alkotó Gruber Viktor nyert meg, ő Berkes Olivér és Tóth Andi Seven Seas című dalából készített remixet.
A Dal 2016-hoz kapcsolódva videoblogger pályázatot írtak ki, a győztes Stockholmba utazhat és a verseny kulisszái mögül tudósíthat. A pályázatra bárki jelentkezhet, aki elküldi egy-két perces videopályázatát, amelyben megmutatja, miért ő lenne az ideális videoblogger, aki tudósíthat a stockholmi Eurovíziós Dalfesztiválról.
“Fontosnak és izgalmasnak éreztük, hogy a májusi svédországi versenyre segítsünk kijutni egy vállalkozó kedvű bloggert. Két személy repülőjegyét és három éjszakára szóló szállását kifizetjük, emellett belépőjegyet is kapnak a verseny döntőjére az MTVA jóvoltából. Remélem, jól fogják magukat érezni” – mondta Niclas Trouvé, a Svéd Királyság budapesti nagykövete A Dal döntője után az MTI-nek. A felajánlásban a SAS Scandinavian Airlines a budapesti svéd misszió partnere.
A nagykövet kitért ara, hogy nagyon élvezte A Dal döntőjét, és örült annak, hogy ilyen színes produkciókat láthatott. “Freddie-nek jó esélye lehet Stockholmban is” – jegyezte meg. A videoblogger verseny nyertese lehetőséget kap arra, hogy A Dal 2016 hivatalos weboldalán közvetítse végig az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét. A pályázatra március 15-ig lehet jelentkezni, a szakmai zsűri március 31-én hirdeti ki a győztest. További részletek a mediaklikk.hu/adal oldalon.
Az immár negyedszer megrendezett A Dal című magyar válogatóversenybe 372 dalt neveztek, közülük harminc jutott az elődöntőbe, majd 18 a középdöntőbe, onnan nyolc a döntőbe.
Idén 43 ország vesz részt az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által szervezett versenyen, Magyarország dala az első stockholmi elődöntőben, május 10-én hangzik el. A dalfesztivált ezúttal azért rendezik Svédországban, mert tavaly Bécsben egy svéd énekes, Mans Zelmerlöw nyert Heroes című dalával.