Videós konzultációt is kérhetünk gyűrűpróba helyett.
Jelentős visszaesést hozott a 2020-as év az ékszergyártás területén is, legfőképpen azért, mert a korlátozások miatt rengeteg esküvőt el kellett halasztani, de a megvásárolt karikagyűrűk átlagára is jelentősen csökkent ebben az időszakban, mert az emberek bizonytalanságban voltak. Idősebb Feil Attila ékszerszakértő szerint már látszik a fény az alagút végén, és idén nyárra már megnövekedett keresletre számítanak. Mint mondta, új jelenség az iparágban, hogy egyre többen rendelik meg online a termékeket, visszatérnek az egyedi elképzelések, és a korábbi éveknél több gyémánttal díszített karikagyűrű megrendelése várható.
A koronavírus-járvány negatív hatást gyakorolt az ékszerpiacra is, hiszen a tavalyi évre tervezett esküvők zömét egyáltalán nem vagy nem a kívánt módon rendezték meg a párok. A statisztikák alapján ugyan a házasságkötések száma nem csökkent 2020-ban, mert az esetek túlnyomó többségében a polgári szertartást megtartották, szűk családi körben, de a lagzik elmaradtak. Akik tehették, átütemezték az esküvőjüket, hiszen a bulik helyszínei zárva tartottak, létszámkorlátozások voltak érvényben, és a kijárási szabályok sem segítettek az események megszervezésében a járványügyi helyzetben.
Idősebb Feil Attila ékszerszakértő arról beszélt, hogy remélhetőleg hamarosan visszakaphatjuk a régi életünket, és az esküvők száma idén további növekedésnek indulhat. Komolyabb, átütő fellendülésre viszont csak akkor lehet számítani, ha a rendezvényhelyszínek, éttermek újra üzemelhetnek, és nagyobb számban összegyűlhet a násznép egy helyen, egy időben.
Kevesebbet költenek gyűrűre a párok
Az Attila Feil Karikagyűrű Kft. tulajdonosa elmondta, hogy 2020-ban az ékszerpiacot az óvatosság és a megfontolt döntések jellemezték. Főként a kis súlyú, vékony, kevés köves, visszafogott és egyszerű ékszereket keresték az emberek, és kevesebbet is költöttek a karikagyűrűkre.
„Míg 2019-ben 300-350 ezer forintos átlagáron vásároltak karikagyűrűket a párok, a koronavírus-járvány kitörésével ez a szám 150-200 ezer forintra zuhant. Természetesen ettől függetlenül most sem volt ritka a több mint félmilliós vásárlási érték sem, azonban általánosságban érezhető volt az, hogy kevesebb pénzt áldoztak erre a célra, hiszen mindenki bizonytalanságban volt, senki nem tudta pontosan, mit hoz a holnap” – magyarázta a szakember.
Idősebb Feil Attila arról is beszélt, hogy tapasztalataik szerint kezdenek visszatérni az egyedi elképzelések, egyre több gyémánttal díszített karikagyűrű megrendelése várható. Mint mondta, az ügyfeleik jellemzően tájékozottak a külföldi trendekkel kapcsolatban, mindemellett a saját stílusuknak megfelelő gyűrűben gondolkodnak.
A járvánnyal összefüggésben megfigyelhető az is, hogy többen rendelnek karikagyűrűket online. Sokan nem szeretnének elmenni az ékszerboltba, a gyártóhoz vagy az ötvöshöz, ezért jellemzően e-mailben, telefonon, vagy akár videókonferencia keretein belül konzultálnak a szakemberekkel. Vannak olyan ékszergyártók, akiknél van lehetőség előzetesen megrendelni egy gyűrűmérő eszközt, így bárki le tudja mérni magának otthon is a pontos méretét. A szakértő ugyanakkor megjegyezte, hogy jellemzően azok rendelnek az interneten, akik egyszerűbb stílusú modelleket keresnek.
Erre figyeljünk oda a gyűrű kiválasztásakor
Egyre inkább előtérbe kerül a személyre szabottság fontossága. A mai technológiával már egy katalógusban vagy élőben megtekintett gyűrű színösszeállításán, a kőfoglalatok típusán, a kövek méretén és számán, a vastagságon és a szélességen is lehet változtatni.
Egyre népszerűbbek a gyémántokkal és más drágakövekkel ékesített karikagyűrűk, ezek ugyanis még nagyobb teret adnak az egyediségnek, hiszen igény és elképzelés szerint gyakorlatilag végtelen a variációs lehetőségük.
Ifjabb Feil Attila arról is beszélt, hogy még személyesebbé teheti a gyűrűt a gravírozás. A párok olyan rövid gondolatot, kezdőbetűket vagy éppen dátumot írathatnak a gyűrű belsejére, ami meghatározza kettejük kapcsolatát, a szerelmüket. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy hosszú mondatok gravírozása a hely szűke miatt nem megvalósítható.
„A legtöbben masszív és strapabíró gyűrűt keresnek, ami egy életre szól. A legideálisabb vastagság 1,7 mm, ami már egy masszív és kényelmesen hordható gyűrű. Sokan választanak ennél vastagabbat is, például 2 vagy 2,2 mm-eset, ami viszont már nem mindenkinek kényelmes. Ugyanakkor a női gyűrűk esetében, bizonyos kőméret felett, a kő magassága miatt is vastagabb gyűrűt szoktak vásárolni. Természetesen aki szeretne spórolni egy kicsit, annak jó megoldás, hogy az anyagvastagságot minimalizáljuk, ugyanakkor 1,4-1,5 mm-nél vékonyabb gyűrűt semmiképpen sem ajánlunk, mert a cél az, hogy egy életen át elkísérjen minket az ékszer, és az ennél vékonyabb darabok már könnyen sérülnek és deformálódnak. A méreti paraméterekre azért is kell odafigyelni, mert sok esetben összekeverik az emberek a vastagságot a szélességgel, ami kellemetlenségeket okozhat” – magyarázta a karikagyurugyarto.hu szakértője.
Ifjabb Feil Attila arról is beszélt, hogy a gyűrűk színét elsődlegesen a felhasznált anyag határozza meg. A legtöbb pár arany karikagyűrűt csináltat, az utóbbi egy évtizedben pedig folyamatosan nő a fehérarany ékszerek népszerűsége is. Emellett a vörös színről sokáig elfeledkeztek, de fehérarannyal kombinálva gyönyörű modelleket lehet létrehozni ezzel is, amit az ügyfelek nagyon kedvelnek.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a gyártók és a kereskedők sokszor galvanizált ékszereket hoznak forgalomba, melyek bár rendkívül dekoratív darabok, hátulütőjük lehet, hogy kopás hatására előjön az alapszínük, amit korábban elfedtek az ötvösök.
Fontos odafigyelni arra is, hogy a vásárlóknak van-e bármilyen fémallergiájuk. Az emberek többsége nem az aranyra, hanem annak különböző ötvözőanyagaira érzékeny, mint például a nikkelre, amit a fehérarany esetén alkalmaznak. Az allergizáló ötvözetek helyett például a palládiumosat javasoljuk használni.
A cégnél remélik, hogy a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését követően a párok ismételten úgy élhetik majd át életük legfontosabb napját, ahogy azt megálmodták.
Az Attila Feil Karikagyűrű Kft.-ről:
Feil Attila 1989 óta foglalkozik karikagyűrűk gyártásával, melyet eleinte leginkább nagykereskedelmi tevékenységként folytatott. Feil Róbert 2009-ben Magyarországon – akkoriban egyedülálló módon – egy olyan weboldalt és bemutatótermet hozott létre, amely lehetőséget nyújtott magánszemélyeknek arra, hogy közvetlenül az ékszergyártó céggel tudjanak konzultálni, majd velük tudják megterveztetni és elkészíttetni az életre szóló, személyre szabott álom-ékszerüket. Ennek eredményeképp a Feil család – immár közösen – már nem csupán kereskedő cégeknek gyártott, hanem közvetlenül az esküvő előtt álló jegyespároknak tervezték meg, majd készítették el a számukra tökéletes karikagyűrűpárt. 2010-ben ifjabb Feil Attila nagymértékben megreformálta a karikagyűrű-gyártó üzemüket, hogy teljes egészében ki tudják szolgálni a nagykereskedők mellett a magánszemélyek egyedi igényeit is.