Terrorizmus elleni intézkedéscsomagról döntött a kormány – jelentette be tegnap, Pintér Sándor belügyminiszter. Áprilisra szeretnék elkészíteni a törvényjavaslatot, amelyhez a parlament soron kívüli eljárását kérik majd. A parlamenti pártokkal minél előbb egyeztetni akarnak. A tárcavezető által ismertetett javaslatok között szerepel a Terrorelhárítási Központ megerősítése, továbbá a magánszemélyek telefon és adatforgalmát is megfigyelhetnék bírói engedély mellett. Emellett a pénzmozgások követése, bankszámlák ellenőrzése is egyszerűbb lenne az új kétharmados jogszabály elfogadásával.
A Demokratikus Koalíció szerint felszámolja a maradék demokráciát: a terrorizmus elleni intézkedéscsomag. Gréczy Zsolt szóvivő úgy véli, elfogadhatatlan minden olyan szándék, amely a magánlevelekbe, a bankszámlákba akar betekinteni, továbbá a Demokratikus Koalíció semmilyen törvényjavaslatot nem támogat, amely további hatalmat ad ennek a kormánynak- tette hozzá.
Önkényuralmi csomagként emlegeti a kormány újabb tervét a Párbeszéd Magyarországért . A párt szóvivője azt mondta, hogy a kormányzat a terrorveszélyre hivatkozva totális társadalmi kontrollt akar bevezetni, “hasonlóan Putyin Oroszországához és Erdogan Törökországához”.
A Párbeszéd Magyarországért véleménye szerint a bejelentett terrorizmus elleni intézkedéscsomag valójában “egy önkényuralmi csomag, propaganda-szósszal leöntve”. A kormányzat a terrorveszélyre hivatkozva totális társadalmi kontrollt akar bevezetni, “hasonlóan Putyin Oroszországához és Erdogan Törökországához”.
A Magyar Liberális Párt szerint a kormánynak először bizonyítania kell ennek ellenkezőjét ahhoz, hogy támogatni lehessen azokat a törvényjavaslatokat, amelyek a konkrét terrorveszély-helyzet vagy terrortámadás megelőzésének, elhárításának hatékonyságát szolgálják. Véleményük szerint ehhez még arra is szükség van, hogy a javaslatokat megfelelő alkotmányos garanciákkal bástyázzák körül, kizárva annak lehetőségét, hogy a kormány rendeltetésüktől eltérő célokra használja azokat.
Ha a Fidesz számára valóban a nemzet és polgárainak a biztonsága a fontos, s nem Orbán Viktor hatalmának kiterjesztése, akkor el kell fogadniuk ezeket a feltételeket – hangsúlyozzák. Az Orbán-rezsim egész eddigi működése kizárja azt, hogy az ellenzék ilyen alkotmányos biztosítékok nélkül, pusztán a kormány jóhiszeműségében bízva támogassa a rendkívüli intézkedéseket – fogalmaznak a közleményben.
Végül leszögezik, pártjuk változatlanul és határozottan elutasítja az alaptörvény olyan módosítását, és minden olyan törvényjavaslatot, amely ellenőrizetlen, korlátlan felhatalmazást adna az Orbán-kormánynak.
Az MSZP minden olyan intézkedési tervről tárgyal, amely a magyar emberek biztonságát szolgálja, de az ötpárti egyeztetésen való részvételük feltétele, hogy a kormány a javaslatait a helyzet súlyosságához mértem időben és írásban előre megküldi minden frakciónak.