Finnország – az ország első fénynagykövete

  1. június 27-30. között negyedik alkalommal rendezik meg a pécsi Zsolnay Fényfesztivált, amelynek első fénynagykövete Finnország lesz. Az eseményre az idén 15 éves Finnagora, a magyarországi finn intézet segítségével érkeznek Helsinkiből a fényszakma nagykövetei és rajtuk keresztül ismerkedhetnek meg a látogatók az északi gondolkodásmódot tükröző fényszimbolikával, a Finn Focus program keretében.

Quadrivium

 

A Zsolnay Fényfesztivál az ország első és egyetlen fényfesztiválja. A Közép-Európában egyedülálló rendezvényen az éj leszállta után hazai és külföldi művészek térspecifikus fényalkotásai ejtik ámulatba a látogatókat Pécs hangulatos utcáin, terein, belső kertjeiben és templomi homlokzatain. Ismerősnek hitt helyek, ódon és modern épületek, zöld parkok és lombok öltöznek milliónyi pixelpontból szőtt, alkalmi fénykosztümbe.

 

A Finn Focus ingyenes és karszalaggal látogatható eseményei között olyan új programelemek is helyet kapnak mint tematikus filmvetítések és live actek. Az AV Composers esteken mozivászonra vetülnek az írásvetítőkön, számítógépeken, szintetizátorokon és kézikamerákkal élőben, a nézők szeme előtt születő audiovizuális kompozíciók. A látogatók a vendégművészekkel a Nádor Galériában, a Király utca egy üresen álló üzlethelyiségében és az Apolló Moziban találkozhatnak.

06.27-30. Janne Parvianen: Awareness (installáció)

06.27-30. Aleksander Salvesen: Light and Shadow of Fundamental Interactions (installáció)

06.28-30. Anna-Mari Nousiainen – Anne Roininen: 114 doors (film)

06.28. Meet the artists

06.29. Finn Focus: Ilkka Paloniemi / LUX Helsinki – Mia Kivinen / FLASH – Bordos László Zsolt (prezentációk és szakmai beszélgetés)

06.29. Alexander Salvesen – Kalle Vainio: Quadrivium (live set)

06.30. Találkozás a művészekkel

Finnország 2017-ben ünnepelte függetlenségének századik évfordulóját. A centenárium tiszteletére, decemberben, a budapesti Gellért-hegyi vízesésnél a FinnAgora megidézte az Északi fényt, az Aurora Borealist, egy fényinstalláció segítségével. A vetítés magyar és finn művészek együttműködésében valósult meg, amely a két nemzet legendásan jó kapcsolatát szimbolikusan is erősítette. A fényművészeti installáció szakmai partnere a Let it be! art agency volt. Ez volt a kezdete annak, hogy Magyarországon megjelent a világhírű finn fényinstalláció élőben is, és ennek folytatása a Zsolnay Fényfesztivál Finn Focus programja is.

A FinnAgora Finnország 17 kulturális és tudományos intézetének egyike. A 2004-ben alapított intézmény fő célja, hogy elősegítse a finn művészek, tudósok, gazdasági- és társadalmi szereplők közép-európai megjelenését. A FinnAgora tehát alapvetően közvetítőszervezet, melynek tevékenysége a finn kulturális, tudományos és gazdasági élet szereplőinek kiváló ismeretén, valamint a finn, a magyar és a nemzetközi szervezetekkel való szoros együttműködésen alapszik.

További információ: Balogh Máté András, 70-457-1183

 

 

 

A programokról:

 

JANNE PARVIAINEN – AWARENESS

 

Janne Parviainen fényművészeti installációja az Awareness (Tudatosság) egy üresen álló üzlethelységet alakít át különleges UV-fényuniverzummá. A térspecifikus alkotás megkérdőjelezi azokat a fizikai alakzatokat, amelyeket általában a szemünkkel látunk. Az optikai illúziók világába invitál, ahol megtapasztalhatjuk, hogy a képzeletünk segítségével milyen messzi tájakra kalandozhatunk. Az anamorf rajzokból és fényszobrokból összefűződő installáció az űrbe nézés érzetét kelti.

Janne Parviainen (1980) Helsinkiben alkotó fényművész. Munkáit számos újságban, könyvben és művészeti blogon publikálták, alkotásai egyaránt szerepeltek a The National Geographic, a The Guardian, a Wired, a Juxtapoz, a Spiegel Online és a Metro Newspaper oldalain. Olyan ismert márkákkal dolgozott már mint az Adobe Systems Inc., az Olight és a Nippon Television. Műveit világszerte rendszeresen kiállítják fényfesztiválokon és múzeumokban. A tér- és dimenzióalkotás lehetőségeit tanulmányozza, fénytopográfiai térképeket készítve az emberi testekről, megvilágított anamorf rajzokká transzformálva őket.

 

KALLE VAINIO ÉS ALEXANDER SALVESEN: QUADRIVIUM

 

Kalle Vainio és Alexander Salvesen improvizációra épülő QUADRIVIUM koncertjén analóg folyékony vizuális fényelemek és egy moduláris szintetizátor hangjai állnak össze egy sajátos improvizációs dramaturgiára épülő pszichedelikus káosszá. Az élőben születő performansz a teremtés áramló minősége által lesz egyszeri és megismételhetetlen hangképszerzeménnyé. A darab időtlen tájakra, az örök világmindenség, a színek és hangok mély óceánvidékeire repít.

 

Kalle Vainio (1986) az új generáció zeneszerzője, akinek zenei hangulatát a finn népzene és a új minimalizmus határozza meg leginkább. A Sibelius Akadémián szerzett zeneművészeti diplomát, komponált már zenekari és kamarazenei, zongora- és brácsaszerzeményeket, darabokat hagyományos finn hangszerekre és kórusra. Jelenleg filmzenéket ír, valamint az elektronikus zenében és a hangok térbeli megjelenítésében rejlő új lehetőségeket kutatja.

Alexander Salvesen (1990) Helsinkiben élő és alkotó vizuális művész és fénytervező. Munkái középpontjában a fény tulajdonságai és azok különböző adathordozókon keresztüli vizsgálata áll. Alkotásaiban gyakran fókuszál a színek és az alakzatok közötti kölcsönhatásokra, kiemelve a sötétség és a világosság kapcsolatát mindinkább szélesítve a nézői érzékelés határait.

 

ALEXANDER SALVESEN: A FÉNY ÉS ÁRNYÉK ALAPVETŐ KÖLCSÖNHATÁSAI

Alexander Salvesen fénykompozíciói, az Orbit I-III. (2018), az Attractor I-II. (2018) és a Cosmos (2018) az égitestek közötti viszonyrendszerekbe kalauzol az univerzum erőit tükrözve, rávilágítva a szemlélődő ember helyére a felfoghatatlan méretű kozmoszban. Az egyes alkotások egy nagyobb sorozat, A Fény és Árnyék alapvető kölcsönhatásai c. sorozatának részét képezik, melyeket számos egyéni és csoportos kiállításon mutattak be Finnország-szerte.

Az alapvető kölcsönhatásokat – más néven alapvető erőket – a fizikában a gravitációs, az elektromágneses, az erős és gyenge erők jelentik. Ezek szabályozzák, hogy a részecskék és az objektumok milyen interakcióba lépnek egymással, hogyan bomlanak tovább és építik fel az univerzumban általunk ismert kölcsönhatások összességét.

Alexander Salvesen (1990) Helsinkiben élő és alkotó vizuális művész és fénytervező. Munkái középpontjában a fény tulajdonságai és azok különböző adathordozókon keresztüli vizsgálata áll. Alkotásaiban gyakran fókuszál a színek és az alakzatok közötti kölcsönhatásokra, kiemelve a sötétség és a világosság kapcsolatát, mindinkább szélesítve a nézői érzékelés határait.

RÖVIDFILMEK

 

Centrum Production – Jyväskylä City of Light: NEXUS (2018, 3 min) A három konstrukciós elemből álló fényinstallációt és vizuális térmanipulációt a finnországi Jyväskylä University épített és zöld területe, valamint Kimmo Schroderus: Hyöky szobra inspirálta. A lokális környezetet egyedi perspektívába helyezve a híd és az épületegyüttes elemei váltak a kompozíció alkalmi vetítőfelületeivé.

http://letitbeartagency.com/artcity/nexus/

 

Anna-Mari Nousiainen: 114 doors (2017, 22 min)

Dokumentumfilm Anne Roininen fényinstallációjáról, mely Espoo egyik társasházában készült a lakástulajdonosok közreműködésével. A 114 doors (114 ajtó) betekintést nyújt a művészi alkotómunka hétköznapjaiba és nyomon követi a 2017 őszén a Leppävaara-toronyban megvalósult közösségi fényalkotás létrejöttének folyamatát. A film egyúttal a gyakran elvont álmodozásnak hitt művészi munka időigényes és fizikai oldalát mutatja be – láthatjuk, ahogy Anne emeletről emeletre sétálva kopogtatja végig a bejárati ajtókat, cipeli magával a fényforrásokat, fúr, farag és megismerkedik a lakókkal. Anne Roininen gyakran lép ki a galériaterekből és készít olyan meglepő fényalkotásokat, melyek személyes találkozások és beszélgetések végeredményeképpen jönnek létre.

http://anneroininen.com/

Bordos Artworks: Konstellaatio (2018, 9 min) Bordos László a 2018-as LUX Helsinki Fesztiválon Helsinki ikonikus katedrális épületét lélegzetelállító vetítő felületté transzformálta. A kompozíciót Mika Vainio Konstellaatio c. albuma ihlette. A finn zeneszerző világszerte inspirálta a digitális művészeket. Bordos és a fesztivál szervezői Mika Vainio emlékének szentelték ezt a több tucat szabályozható lámpából és stroboszkópból álló fényszobrot, mely valóságos és virtuális fények kompozíciójából születik a szemünk előtt.

http://www.bordos.eu/

Modern Aerial Dance Company: INFINYTIZM (29 min)

A Földet és az eget összekapcsoló Modern Aerial Dance Company a világ első szélszínházának megálmodója. Olyan felnőttek és gyerekek kreatív szövetsége, akiket a gravitáció leküzdése, a repülés és a súlytalanság állapota inspirál. Az audiovizuális elemekkel kiegészített légbalett koreográfiákban a MAD Company művészei légi akrobatikai és kortárs balettmozdulatokat ötvözve hoznak létre közös mozgáskompozíciókat. A 2018 nyarán, Madridban készített 8 felvonásos első előadásukat dokumentáló INFINYTIZM c. film bemutatja a nemzetközi társulat tagjait és a különböző látványvilágú táncetűdök kulisszatitkait.

http://www.mad.company/