Lecserélik Budapesten az összes, mintegy kilencezer zöld műanyag közterületi hulladékgyűjtőt 2029-ig – közölte a Főpolgármesteri Hivatal hétfőn az MTI-vel.
Közleményük szerint Budapesten összesen mintegy 14 ezer közterületi hulladékgyűjtő található, amelyből 11 ezer 300-at a Budapesti Közművek (BKM) üzemeltet. A fennmaradó további állomány a kerületi önkormányzatok, illetve egyéb gazdálkodó szervezetek kezelésében áll.
Mint írták, a fővárosi közterületi hulladékgyűjtőpark jelenlegi gerincét képező zöld kukák a modern városképhez kevésbé illeszkednek, és már nem szolgálják a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók folyamatosan változó közterülethasználati szokásait, igényeit sem. Ezért a fővárosi városvezetés a Budapesti Közművekkel közösen az összes zöld műanyag kuka, mintegy kilencezer hulladékgyűjtő edény cseréjéről döntött – közölték.
Tudatták: Budapesten havonta átlagosan több mint 760 tonna szemetet gyűjtenek be a közterületi kukákból a BKM. A begyűjtött további, úttisztításból származó hulladék mennyisége pedig havonta a 820 tonnát is meghaladja.
Budapesten az utóbbi két évben ezer hulladékgyűjtőt helyezett ki városszerte olyan helyszínekre, ahol ez indokolt volt – emlékeztettek. A Főpolgármesteri Hivatal közölte, az eddigi kukák lecserélésére tervezett új, esztétikusabb és strapabíróbb hulladékgyűjtő edényekből 54-et már kihelyzetek a város kiemelt forgalmú helyszínein.
Ezek jobban ellenállnak a fagynak, hőnek, UV-sugárzásnak, szennyeződéseknek és a rongálásoknak. A kihelyezett edények átlagosan 30, de van, ahol 80 literrel is nagyobbak a korábban használt kukáknál – írták. A közleményben úgy fogalmaztak, “az ambiciózus kukacsereprogramra a Budapesti Közművek létrehozásával megalapozott, a BKM működéséből fakadó hatékonyság-növelés, illetve az ebből következő megtakarítás biztosítja a fedezetet.“
A Főpolgármesteri Hivatal közölte azt is, a BKM felkészült a közterületi szelektív hulladékgyűjtés esetleges bővítésére is. Erre a célra osztott rakfelületű elektromos hulladékszállító célgépeket vásárolt, amelyek egyszerre több hulladékfajtát képesek elkülönítve szállítani.
Az átfogó köztisztasági programnak része, hogy a BKM folytatja járműparkjának korszerűsítését és bővítését, a hulladékbegyűjtést szolgáló új, elektromos célgépek beszerzésével – olvasható.
Mint írták, a BKM ezen felül elemzi a jelenleg már üzemelő több mint 250 közterületi szelektív edényből begyűjtött hulladékfrakciók összetételét. Ennek tanulsága, hogy a közterületi szelektív gyűjtés hatékonyságának növelése elsősorban a közterület-használók tudatosabb magatartásán keresztül érhető el.
A hulladékanalízis eredményei alapján egy átfogó lakossági szemléletformáló programot indítanak – közölték. MTI