Gépesítés lehet a megoldás a folyamatos élelmiszer-drágulás ellen

A mezőgazdaság legnagyobb gondjait oldhatják meg a gépek

Hónapok óta velünk él a „minden drágul” kifejezés. Az építőanyagok, a benzin na meg az élelmiszerek ára is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) januári jelentése szerint 7,9 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest, a fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,4 százalékkal emelkedtek.

Az élelmiszerek ára átlagosan 10,1 százalékkal nőtt a 2021-es évben, néhány termékért azonban jelentősen többet kell fizetnünk idén. Tavaly decemberben 31,0 százalékkal magasabbak voltak a mezőgazdasági felvásárlási árak is, mint egy évvel azelőtt – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. A növénytermesztési és kertészeti termékek áremelkedése novemberhez képest 2,6 százalékponttal 38,6 százalékosra gyorsult. Drágultak a húsok, a gabona, a burgonya, de szinte az összes zöldség-gyümölcs ára is.

A mezőgazdaságban nem csak az infláció emelkedése okoz gondot, hanem az évek óta tartó munkaerőhiány is.

„Ha a kézi munkaerő határozza meg a termékek árát, akkor annak a következő időszakban nagyon meredek lesz a várható emelkedése. Pontosan azért, mert nincs olyan minőségi kézimunka, ami versenyképessé tudná tenni az árakat. A piaci árak lefelé nem fognak mozdulni, így minél hatékonyabbá tudjuk tenni a művelést, annál kevésbé fognak az árak az egekbe szökni. Megoldás lehet az, ha a kézimunkaerőt felváltja a gépesítés” – mondta Kelemen Gábor, Navik Agri Kft. ügyvezetője, amit sokan csak úgy ismernek; Meződepo.

Hatékony eszközökkel az árak is csökkenhetnek

A hazai kétkezi munkaerő hiányzik a piacról, ezt gépekkel kell helyettesíteni. Hatékony eszközökkel a gazdák jobb termelést tudnak elérni és az sem utolsó szempont, hogy csökkenteni tudják a működési költségüket.

„A betakarító gépek használata jelentősen képes csökkenteni a kézi munkaerő igényt, így egy-két szezon alatt behozza a kiadást, sőt utána már csökkenti a termelő működési költségeit. Nem szabad elfelejteni, hogy emberre azért szükség van, mert valakinek mozgatni kell ezeket a munkaeszközöket, de gyakorlatilag minimális kézimunka szükséges. Vegyük például a betakarítást a szőlőben vagy a gyümölcsültetvényekben. A betakarítás a legfontosabb lépés, erre a legnehezebb nagy létszámú munkaerőt találni. Viszont ma már ezt a munkát a gépek is el tudják végezni. Nem ritka, hogy az egész munkafolyamat gépesítve van. Ennek előnye, hogy nem kell napszámosokat keresni, valamint, hogy a gépeknek köszönhetően jóval tisztább lesz az elvégzett munka” – tette hozzá Gergely Ármin, Navik Agri Kft területi vezetője, aki szerint így a termés magasabb minőségben tud bekerülni az ültetvényekről.

Harc a vegyszerek ellen

A traktorok, soraljművelőgép, metszéstechnológiai gépek, kéziszerszámok, metszőollók és modern biológiai szerek mellett a vegyszermentes talajgazdálkodási technológiák is nagy hangsúlyt kapnak.

„A gyomírtó szerek használatát ma már nagyon meg kell gondolni. Hisszük, hogy egyre többen a fenntartható gazdálkodást szeretnék erősíteni, amihez olyan speciális célgépeket is igénybe lehet venni, melyeknek az üzemeltetésével gazdaságosan ki lehet váltani a különböző gyomírtószereket. Így a fogyasztó olyan, valóban egészséges gyümölcsökhöz juthat, melyek nem tartalmaznak gyomírtószer-maradványt” – mondta Gergely Ármin.

Ipar 4.0 – A negyedik ipari forradalom

A negyedik ipari forradalom korszakát éljük, ami alapjaiban formálja át a gazdaságot, a munkahelyeket és a társadalmat. Az Ipar 4.0 számos fizikai és digitális technológia, a fejlett elemzőrendszerek, a mesterséges intelligencia, a kognitív technológiák és a dolgok internetes kombinálásával lehetőséget kínál arra, hogy valóban digitális vállalkozások jöhessenek létre.

„Az Ipar 4.0 célja, hogy egy visszajelzést adjon a termelőeszközök hatékonyságáról. Mindegyik gépnél van egy elektronikai vezérlőközpont, ami méri az üzemórát és a megtett munkaterület nagyságát, ezzel visszajelzést ad a termelőnek arról, hogy az eszköze milyen hatékony volt. Gépeinket is lehet majd ilyen készülékkel rendelni, mert a visszajelzés nagyon hasznos.” – mondta Kelemen Gábor, aki szerint azt is fontos kiemelni, hogy minden gép esetében a magasabb árkategória jobb minőséget és nagyobb strapabírást jelent. „Lehet nagyobb beruházást igényel, de hosszútávon sokkal költséghatékonyabb, mert nem megy tönkre, tovább tart és kevesebb szervízelésre lesz szükség” – tette hozzá a szakember.

A MEZŐDEPO-ról:

Az 1990-ben alapított, azóta töretlenül fejlődő és növekvő, teljesen magyar tulajdonban lévő gépértékesítéssel, gép bérbeadással, alkatrész kereskedelemmel és szerviz szolgáltatással foglalkozó Navik cégcsoport egyik cége a Navik Agri Kft, mely speciálisan szőlő- és gyümölcsültetvény gépesítésével foglalkozik. A MEZŐDEPO a mezőgazdaságon belül a szőlő és gyümölcstermelők speciális igényeit elégíti ki költséghatékony gépekkel, a metszéstől kezdve a soraljművelésen át a specializált traktorokig. Sikereinek titka közel 30 éves működésük során az, hogy szolgáltatásainkkal, világszínvonalú műszaki tartalommal rendelkező gépeikkel ügyfeleik termelési költségeit minimalizálni tudják, ezáltal segítve versenyképességük növekedését. Mottójuk, hogy mindenki csak azt fizesse meg, amit ki is használ, amiből profitot tud termelni.