Magyarországon minden ötödik pár meddőségi problémával küzd, ami közrejátszik abban, hogy 1000 házasságkötésre már 562 válás jut. A meddőség odafigyeléssel, egyszerű módszerekkel és modern készítményekkel sok esetben megelőzhető, kezelhető lenne.
A február 7. és 14. között zajló 2016-os Házasság hete program jó apropót szolgáltat arra, hogy megnézzük, miért kérdőjelezi meg egyre több fiatal manapság a házasságkötés értelmét. A párok legtöbbször a lehangoló statisztikákra hivatkoznak, miszerint a látványos menyegzőket néhány év múlva hosszasan elhúzódó válóperes tárgyalások követik.
A KSH adatai szerint a 2000-es évek eleje óta Magyarországon 1000 házasságkötésre átlagosan 562 válás jut. A két legfőbb válóok a megcsalás, félrelépés, hűtlenség, illetve az alkoholizmusból eredő problémák, de az élmezőnyben vannak az egészségügyi eredetű gondok is. Ha egészségügyi okok miatt szűnik meg a házasság, akkor ebben a kategóriában a második helyen a meddőségre hivatkoznak a párok. Ez nem meglepő, hiszen hazánkban minden ötödik pár meddőségi problémával küzd és ez a tendencia évről-évre nő (kb. 200 ezer pár). Az érintett kapcsolatok egyharmadában a gyermektelenség oka kizárólag a férfi nemzőképtelensége, további egynegyedükben mindkét felet érinti a meddőség.
A szentségi házasságkötés nem divathóbort, hanem az eskü tartalma súlyos kötelezettségekkel jár. Kizárólag stabil alapokra lehet erős várat építeni és ez a stabilitás nem lehet más, mint a családalapítás.
“A ‘ha megunjuk el vele’ szemléletmód hátráltatja a felelősségteljes családalapítást. A könnyelmű életmód, korai vegyi fogamzásgátlás, a gyakori partnercsere miatti humánpapilloma vírus fertőzés, abortusz, önsanyargató edzések, helytelen öltözködési szokások, egészségtelen táplálkozás, túlzott mértékű alkohol, cigaretta, esetleg drogfogyasztás, nem csak a testet, de a lelket is megmételyezi azáltal, hogy később nehezen valósul meg az áhított gyermekáldás” – mondta Dr. Ősapay György, a népszaporulat kérdésével, meddőségi problémák elemzésével, korrigálási lehetőségeivel foglalkozó szakember, a Magyar Tudományos Akadémia nagydoktora, aki munkájának jelentős hányadát az Amerikai Egyesült Államokban végzi.
A gyermekáldások elmaradása világszerte problémaként jelentkezik, Magyarországon kifejezetten kritikus értéknél tart a termékenységi arányszám. A probléma egyik fő oka a nagyszámú nemfunkcionális férfimeddőség, amelyen lehet segíteni, ám az érintettek sokszor nem is tudják, hogy mit tehetnének.
“A magyar férfiak megtermékenyítő képessége 20 éves távlatban a ‘megtermékenyítésre alkalmatlan’ szint felé mutat és már most is minden ötödik fiatal férfit érint. A nemfunkcionális férfimeddőséget a csökkent spermakép (spermiumok csökkent száma, mozgékonysága, torzult alakja) okozza, amelynek eredete számos tényezőre vezethető vissza a férfiak életmódjától, öltözködésétől, környezetétől kezdve időben visszafelé a magzati időben ért káros hatásokig, amely az anya étkezésével függhet össze. Ennek tudatosítására fokozott hangsúlyt fektetnek az Egyesült Államokban, de Magyarországon is oktatni kellene, hogy a szülők mire ügyeljenek a magzat megfogantatásától kezdve a gyermek felnövekedése során, hogy a leendő férfinak egészségesen működő genitális szervei legyenek” – tette hozzá Dr. Ősapay György.