Hadik Irodalmi Szalon- Csókolom a kezét

Hadik Irodalmi Szalon soron következő Csókolom a kezét című Generációk estjét a Szegedy-Maszák családdal a főszerepben 2014. április 23. 19.00. (szerda) este a Hadik Kávéházban (1111, Budapest, Bartók Béla út 36.) láthatják.

“Mert egy nemesi család jelentősége és értelme egyedül a hagyományokban, vagyis az élő emberekben rejlik, márpedig itt ő az utolsó, akinek még voltak különleges, a más családokéitól eltérő emlékei.”         (Lampedusa: A párduc) Az áprilisi, soron következő Hadik Irodalmi Szalon esten az egyik kedvenc témánkat vesszük elő: a hagyományt, a családot, az összetartozást. Speciális generációk estjét tartunk, melyen a legendás Szegedy-Maszák családot állítjuk a középpontba, akik országokon és történelmen, tragédiákon és boldog pillanatokon átívelve megmutatják, milyen életük volt, és összegyűlnek a Hadik Kávéház foteljeiben, hogy mindezt elmeséljék nekünk.

 Családtörténet – szerelem, elszakadás, kivándorlás, egymásra találás – és a mai napig sok rejtélyt és fájdalmat hordozó történelemSzegedy-Maszák Marianne, a Csókolom a kezét! című könyv szerzője az est kiindulópontja, egy asszony, aki a szülei által írt leveleket, memoárokat és családi emlékeket segítségül hívva meséli el történetüket, mely összefonódott Magyarország történelmével.

A családról: Szegedy-Maszák Marianne szülei, Hanna és Aladár Budapesten szerettek egymásba 1940-ben. Apja pályája felfelé ívelt a külügyminisztériumban: harcos antifasisztaként éppen tárgyalásokat folytatott a Szövetségesekkel, amikor letartóztatták, és Dachauba deportálták. Édesanyja, a híres csepeli gyáralapító Weiss Manfréd unokájaként sokáig élvezhette az asszimilálódott zsidó iparbáró családjának fényűző, nyugalmas életét, mígnem az egyre erősödő antiszemitizmus, majd a német megszállás halálos veszélybe sodorta mindnyájukat. Egy Heinrich Himmlerrel kötött titkos alkunak köszönhetően minden vagyonukért cserébe szabadon távozhattak végül a semleges Portugáliába. Hanna és Aladár két évig semmit nem tudtak egymásról, szerelmük mégis kiállta az idő és a történelem próbáját. A háború lezárulta után, 1945-ben házasodtak össze Budapesten, ahonnan rögtön tovább is indultak Washingtonba.

Vendégeink:

Marianne Szegedy-Maszák lesz a Hadik Irodalmi Szalon első nemzetközi vendége – épp a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál előtt pár nappal. 1955-ben született Washingtonban. Publikált többek között a The New York Times Magazine, az Esquire, a The New Republic, a Newsweek, a Los Angeles Times, a Bulletin of the Atomic Scientists és a Psychology Today című folyóiratokban. Dolgozott riporterként a New York Postnak, szerkesztője volt a Congressional Quarterly című lapnak, és tanított újságírást az American Universityn. Újságírói munkáiért számos díjat kapott többek között az Amerikai Pszichoanalitikai Társaságtól és a National Mental Health Associationtől. A szülei történetét feldolgozó dokumentumkötet az első könyve.

Szegedy-Maszák Mihály irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Az összehasonlító irodalomtudomány, a fordításelmélet és a magyar irodalom 19. századtól 21. századig tartó időszakának neves kutatója. Kutatási területe a regényelmélet, az összehasonlító irodalomtudomány és a magyar irodalom 19. századtól a 21. századig. A szerkezeti elemzés és a befogadás esztétika meghonosításában vállal szerepet. Szerepe jelentős az összehasonlító irodalomtudomány magyar örökségének külföldi elismertetésével kapcsolatban.

Szegedy-Maszák Zsuzsanna művészettörténész az ELTE-n és különböző amerikai egyetemeken (Indiana University, University of North Carolina, Columbia University) végezte tanulmányait. Jelenleg az ELTE Művészettörténeti Intézet doktorjelöltje és a BTM – Budapest Galéria munkatársa. Fekete-Horváth Erikával a Tiéd a város sorozatba tartozó Óbuda gyerekeknek című könyv szerzője. 2013 óta kultúrAktív tag.

Csorba László történész. Ükapja Barabás Miklós festőművész, édesanyja Szegedy-Maszák Éva. 1991-től az ELTE-BTK művelődéstörténeti tanszékének docense. 1992-1993 között az Indianai Egyetem vendégprofesszora volt. 1998-2003 között a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, 2003-2007 között igazgatója volt. 2007 óta a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének igazgató-helyettese. 2010. február 1-je óta a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. Főkutatási területe az újkori magyar művelődés- és egyházpolitika története, a magyar-olasz kapcsolatok története. 1996-ban jelent meg kötete Szegedy-Maszák Aladár: Az ember ősszel visszanéz… Egy volt diplomata emlékirataiból. I-II. címmel.

Az esten közreműködik Hámori Gabriella színművész és Darvas Kristóf zenész, zeneszerző.

 ***

A Libri Kiadó gondozásában jelenik meg Szegedy-Maszák Marianne Csókolom a kezét című kötete, melyet a Kiadó jóvoltából a helyszínen kedvezménnyel megvásárolhatnak.

Az estre a belépőjegy 500 Ft, a belépés regisztrációhoz kötött, melyet megtehetnek az anna_juhasz@hotmail.com címen.