Még a rettegett pandémia sem tudta megakadályozni, hogy a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete idén is megrendezze nagyszabású, az Év Fagylaltja versenyét. A cél annyira nemes, hogy minden akadályt legyőz. A verseny ugyanis a hagyományos jó minőségű kézműves fagylaltot népszerűsíti. A magyar cukrászat egyre jobb minőségű fagylaltokat készít vendégeinek, akik hálásan fogadják, sőt az elmúlt évek tapasztalatai alapján nem túlzás állítani, igénylik, mi több elvárják, hogy időről időre új, egészséges és minőségi, különlegesen finom kézműves termékek közül válogathassanak.
Az Év Fagylaltja versenyre idén a két kézműves kategóriában 63 fagylalt nevezett, a fagylalt alapanyag gyártók, forgalmazók kategóriájában 17 fagylalt szerepelt. A döntőbe a kézműves kategóriákban 20 fagylalt került, melyeket a versenyzőknek a zsűri jelenlétében kellett elkészíteniük.
Ebben az évben egy új kategóriában is nevezhettek a versenyzők az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás tiszteletére. Itt a fő szempont az volt, hogy a fagylaltokban hazánk mezein és erdeiben található növények jellegzetes, meghatározó ízei markánsan érezhetőek legyenek.
Idén először a szakmai szervezetek is részt vettek a fagylaltok minősítésében. Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnökétől, Németh Lászlótól megtudtuk, hogy egyáltalán nem könnyű felelősen dönteni a csodálatos készítmények rangsorolásáról. Némelyik fagylaltot többször is meg kellett kóstolnia, hogy jól érzi-e a megálmodója ígérte íz dominanciáját. A díszítés, az öntetek komolyan befolyásolják a fagylalt ízét. A szokatlan kombinációk szintén nehezítik a kóstolók feladatát, de csak így születhetnek olyan innovatív ízösszeállítások, amelyek elnyerik a vásárlók tetszését, s amelyek aztán hosszan megtalálhatóak lesznek a cukrászatok kínálatában. Az IPOSZ elnöke sikeresnek tartja a szakmai szervezetek közreműködését, hiszen díjazott fagylaltjuk, a Mezei kakukkfütty a szakmai zsűri tetszését is elnyerte.
Az idei verseny alapján ez a nyár is az igényes fagyikedvelők nyara lesz.
A díjazottak, akiket szívünk szerint mind győztesnek hívnánk!
„I.” kategória: cukrászdák, kézműves fagylaltozók versenye
Ebbe a kategóriába olyan kézműves fagylaltokkal lehetett nevezni, ami természetes alap- és járulékos anyagokkal, tejes fagylaltok esetében főzött alappal, és kizárólag saját készítésű öntetekkel, pasztákkal, díszítésekkel, a hagyományos technológiai sorrendet betartva készülnek.
- Aranyérmes és egyben az ÉV FAGYLALTJA vándorkupa győztese:
Bíborka – Fehér Gergő (Cafe One, Békéscsaba)
- Ezüstérem:
Balzsamos sült áfonya lágy kecskesajttal – Koncz Andrea (Sissi Fagylaltozó, Gödöllő)
- Bronzérem:
Édes tejföl Cumberland mártással – Márton Brigitta (Bagaméri Fagylaltozó, Balatonfüred)
„II.” „Erdő-mező ízei” kategória: cukrászdák, kézműves fagylaltozók versenye
- Aranyérem:
Rozmaringos-málnás étcsokoládé – Nagy László (Marcipán Cukrászda, Dunaföldvár)
- Ezüstérem:
Szelíd kender vad szederrel – Koncz Andrea (Sissi Fagylaltozó, Gödöllő)
- Bronzérem:
Mezei kakukkfütty – Reif Ferenc (Dock Cukrászda, Polgárdi)
„C” kategória: alapanyaggyártók, forgalmazók versenye
- Aranyérem:
Fehérkávé sós karamellel – Kádár Ferenc (m-GEL Hungary Kft.)
- Ezüstérem:
Caffé Corretto con Pistacchio – Szendrei Attila (PreGel Magyarország Kft.)
- Bronzérem:
Álom luxuskivitelben – Nagy László (Békás Kft.)
Különdíjak:
- Közönségdíj:
Balzsamos sült áfonya lágy kecskesajttal – Koncz Andrea (Sissi Fagylaltozó, Gödöllő)
- Szakmai szervezetek különdíja
Mezei kakukkfütty – Reif Ferenc (Dock Cukrászda, Polgárdi)
- IKON borászat különdíja:
Balzsamos sült áfonya lágy kecskesajttal – Koncz Andrea (Sissi Fagylaltozó, Gödöllő)
Horváth Gábor Miklós