Egymilliárd forintnyi uniós forrás fordítható 2019 közepéig a Balaton régió katasztrófavédelmi rendszereinek fejlesztésére – tájékoztatta a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) Közbiztonsági Testületének elnöke az MTI-t.
Jamrik Péter közlése szerint a pénzből 411 millió forint jut a tó viharjelző-rendszerének megújítására, 480 millió a balatoni tűzoltóságok mentőképességének növelésére, a fennmaradó összeget pedig a projekt lebonyolítására fordítják.
A szakember, aki két évtizede koordinálja a Balaton köz- és vízbiztonsági programjait, elmondta, korábban is jutottak kisebb források arra, hogy a Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava. Az üdülőrégió közbiztonsági fejlesztéseire fordítható újabb, 1 milliárd forintos keretről – amely a KEHOP 1.6.0 operatív program forrása – december végén írták alá a támogatási szerződést. A kedvezményezett a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) konzorciumi partnerségével – ismertette.
Jamrik Péter elmondta, hogy a balatoni köz- és vízbiztonság növelését célzó stratégiai programot mintegy ötven szakember és tizenkét szakmai szervezet bevonásával több éven át dolgozták ki.
A program tíz eleméből egyelőre kettő valósulhat meg, azok is némileg csökkentett tartalommal – mondta Jamrik Péter. A teljes megvalósítás, például a viharjelzéshez kapcsolódó élőszavas rádiós riasztási rendszer kiépítéséhez további pályázati lehetőségeket keres a BFT Közbiztonsági Tanácsa – tette hozzá.
A balatoni közbiztonsági stratégiai program megvalósításra váró elemei között szerepel a rendőrség nyári tevékenységét segítő eszközök beszerzése, a vízimentők fejlesztési céljainak megvalósítása, a vízirendészet VÉSZ központjának létrehozása, a helyi meteorológiai szolgálat tevékenységének meghosszabbítása az őszi és téli hónapokra, a közösségi rádiórendszer komplex korszerűsítése.
A 2019. június 30-ig megvalósuló fejlesztésekről szólva Jamrik Péter kifejtette, a viharjelző rendszerre 411 millió forint fordítható. A pénzből 14 állomást újítanak fel teljeskörűen, továbbá 5 új parti és 3 vízközépi állomás létesülhet. A három tó körüli megye katasztrófavédelmi igazgatósága több mint 488 millió forintot fordíthat korszerű eszközök, járművek beszerzésére, valamint a lakosság felkészítésére kommunikációs kampányokkal.
Forrás: MTI