A Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. kezelésében lévő Konzum PE Magántőkealap tőzsdei ügylet keretében értékesítette az FHB Jelzálogbank Nyrt.-ben lévő 5,96 százalékos részvénycsomagját – tette közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. pénteken.
A Konzum PE Magántőkealap a tájékoztatás szerint tőzsdei ügylet keretében értékesítette a tulajdonában lévő, 6 462 005 darab, egyenként 100 forint névértékű FHB törzsrészvényt, így befolyása a jelzálogbankban teljes egészében megszűnt.
A Konzum Nyrt. sajtóközleményében a tulajdonrész eladását a Takarékbank Zrt.-nek az FHB Jelzálogbank részvényeire tett kötelező nyilvános vételi ajánlatával indokolta, valamint azzal, hogy a részvényeket a tervek szerint kivezetik a BÉT-ről.
A társaság közleményében felidézi: a Konzum Nyrt. a múlt csütörtökön jelentette be, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti eljárását követően a Mészáros Lőrinc (53 százalék) és a Konzum Nyrt. (47 százalék) tulajdonába kerülő Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. a Metis és a Metis II. Magántőkealapokon keresztül 49 százalékos befolyást szerez az MKB Bank fölött, amelyre hosszú távú befektetésként tekint.
A Konzum Befektetési Alapkezelő a Metis alapok mellett a Konzum RE Intézményi Ingatlanbefektetési Alap, továbbá a Konzum PE Magántőkealap vagyonának kezelését végzi. A Konzum PE Magántőkealap lényegi vagyona az FHB-ban lévő tulajdon értékesítését követően a Konzum Nyrt. 45 százalékos, a Hunguest Hotels Zrt. 70,2 százalékos, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően pedig az Opimus Group Nyrt. 24,53 százalékos tulajdonából áll. A Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt eszközök értéke meghaladja a 60 milliárd forintot, amellyel a társaság hazai viszonylatban az egyik legnagyobb vagyonkezelő lett – írja a Konzum Nyrt.
A Konzum Nyrt. április 21-én jelentette be, hogy az érdekeltségébe tartozó KZF Vagyonkezelő Kft.-n keresztül, tőzsdén kívüli ügylet keretében felvásárolta az FHB Jelzálogbank részvényeinek 5,96 százalékát, a pakett korábban az Allianz Hungária Biztosító Zrt. tulajdonában volt.
Az FHB Jelzálogbank május 29-én tette közzé, hogy a Takarékbank kötelező nyilvános vételi ajánlatot nyújtott be jóváhagyásra az MNB-hez a társaság valamennyi részvényére. Az ajánlattevő a 100 forint névértékű “A” sorozatú törzsrészvényekre és “B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvényekre 533 forintot, az 1000 forint névértékű “C” sorozatú törzsrészvényekre pedig 5330 forintot kínál részvényenként.
Az MNB május 29-re datált határozatában engedélyezte a Takarékbank számára, hogy az FHB Jelzálogbankban 50 százalékot meghaladó mértékű közvetlen befolyásoló tulajdoni részesedést szerezzen. A nyilvános vételi ajánlatra vonatkozó engedélyezési eljárás még folyamatban van.
A vételi ajánlat során a Takarékbank összehangoltan jár el a jelzálogbank további 22 tulajdonosával. A vételi ajánlat szerint a Takarékbank közvetlen befolyása (szavazat) az FHB Jelzálogbankban 19,26 százalék, az összehangoltan eljáró személyek együttes közvetlen befolyása 68,40 százalék, közvetett befolyásuk 10,31 százalék.
A Takarékbank, az összehangoltan eljáró személyek és az FHB jelzálogbank egyaránt a takarékszövetkezeti integráció tagja, a Takarékbank az integráció központi bankja.
Az FHB bankcsoportnak 2016-ban a nemzetközi pénzügyi standardok (IFRS) szerinti konszolidált beszámoló szerint 593,404 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett 15,502 milliárd forint vesztesége volt. Idén az első negyedévet már 279 millió forint adózás utáni nyereséggel zárta a bankcsoport, míg a tavalyi első negyedévben 1,277 milliárd forint vesztesége volt.
Az FHB Jelzálogbank részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papírok a pénteki kereskedést 525 forinton zárták. Az elmúlt egy évben a 100 forint névértékű részvények legmagasabb árfolyama 610 forint, a legalacsonyabb 385 forint volt.
Forrás:MTI