A jelenlegi PISA-kutatás szerint a 15 éves diákok negyedét helyettesítheti mesterséges intelligencia, mert 27,5%-uk funkcionális analfabéta, vagyis értő olvasásra nem képes. Vajon ront vagy javít ezen a helyzeten a Nemzeti Alaptanterv ajánlása szerinti kötelező olvasmánylista?
Az diákoknak – évfolyamtól függően – hét–tizenkettő művet kell elolvasniuk egy tanév alatt. Többségük a nyári szünet 80 napjára hagyja az olvasást. Íme, egy tipp, hogy a kötelező ne legyen olyan, mint egy foghúzás, és családi dráma helyett inkább közös élményeket adjon.
Ki szereti azt, ami kötelező?
Mondhatnánk, hogy az iskolai kötelezőolvasmány-lista fölött igencsak eljárt az idő, a BOOKR Kids viszont egy egészen más módon közelítette meg ezt az évek óta vitatott kérdést. A tartalom maradt, a forma változott…
A tabletre és mobilra letölthető BOOKR Kids Mesetárban a „Kötelező olvasmányok” című polcon 60 olyan könyv található, amely lefedi a Nemzeti Alaptanterv ajánlásait. A klasszikusokat új, a mai gyerekek számára könnyebben befogadható illusztrációkkal álmodták újra, fiatal dizájnerek rajzolták meg az ikonikus karaktereket, mint például Toldit, Bokát vagy Steinmannt, a jó tanulót. Így a sokszor konzervatívnak tűnő, a mai gyerek érdeklődését nem feltétlenül követő olvasmányok is emészthetők, sőt izgalmasak maradhatnak. A polcra a nagy klasszikusok mellett modern, a pedagógusok által nagyra értékelt kedvencek is felkerültek, mint Lackfi János vagy Varró Dani művei. A színes repertoár mind azt a célt szolgálja, hogy a gyerek otthonosan érezze magát a könyvek és a történetek világában, ez az első lépés az értő olvasás megszerzésének útján. A PISA-kutatás szerint a 15 éves diákok 27,5%-a funkcionális analfabéta. A riasztó adat ellensúlyozásaképpen alkotta meg a BOOKR Kids pedagógiai módszertanát, amely az élményalapú szövegértés fejlesztését valósítja meg. Az olvasás élménye ott kezdődik, hogy a gyerek érti is azt, amit olvas.
Ezt a könyvet már láttam!
A könyvekhez nemcsak hangos felolvasás tartozik, hanem az illusztrációkat gazdagon animálták, ügyelve arra, hogy az interakciók ne vonják el a gyermek figyelmét a szövegről. A történet mégis gördülékenyen, folyamszerűen halad, átsegítve az olvasót a nehezebb részek értelmezésében. A könyv végén található feladatok csak ráerősítenek erre a mechanizmusra, a történetben való elmélyedést szolgálják.
A BOOKR Kids pedagógiai módszertanának köszönhetően játékos formában fejleszthető a szövegértés, és felébredhet az olvasási kedv a gyermekekben. Hiszen a tudásalapú társadalomban csak az lehet sikeres, aki értő olvasásra képes!
Kedvenceink az olvasmánylistából:
- Lázár Ervin: A Hétfejű Tündér
- Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
- Erich Kästner: A két Lotti
- Horgas Béla: Mesélek a zöld disznóról
- Petőfi Sándor: János vitéz
- Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
- Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem
- Arany János: Családi kör
- Radnóti Miklós: Bájoló