Tasnádi István: KÖZELLENSÉG
zenés uszítás Heinrich von Kleist elbeszélése nyomán
Rendező: VIDOVSZKY GYÖRGY
Zene: MONORI ANDRÁS
Bemutató: Nagyszínpad, 2013. december 21.
Az előadás 14 éves kortól ajánlott.
Kohlhaas Mihály, brandenburgi lókereskedő, egy csapat lóval a lipcsei vásárba tart, amikor tronkai Vencel várnagya megállítja, és a továbbhaladás zálogaként elveszi tőle két gyönyörű, fekete lovát, azt ígérvén, hogy ha majd Kohlhaas kiváltja az utazáshoz szükséges passzust, visszakapja a lovait. Miután Kohlhaas Drezdában megtudja, hogy a tronkai Vencelnek nem volt joga úti okmányokat kérni, visszatér, hogy elhozza lovait, de a közben a munkára befogott Kanca és Csődör állapota súlyosan leromlott, az őrzésükre ott hagyott szolgáját megverték. Kohlhaas hiába kér jogorvoslatot a szászországi Választófejedelemtől, kérvényét elsüllyesztik, bármilyen jogi fórumhoz fordul, a hatalom korrupciójával és önkényével találkozik, ezért – tehetetlenségében – néhány hónappal később kegyetlen és véres bosszúhadjáratba kezd a tronkai Vencel ellen. Városokat éget fel, hogy felkutassa a közben otthonából elmenekült várurat. Hamarosan kisebb hadsereg gyűlik köré az elégedetlenkedőkből. Még Luther Márton is fogadja, hogy jobb belátásra bírja, de Kohlhaas nem enged igazából, és folytatja a küzdelmet…
Fotó: Dóka Attila, Juhász Melinda
Mindezt Kohlhaas lovainak (a Kancának és a Csődörnek) elbeszélésből látjuk megelevenedni, akik egy sintértelepen várják az utolsó döfést. Drága gazdájuk reménytelen igazság-keresése – a hatalommal való visszaélés útvesztőjében – az emberi méltóság elvesztésével végződött. Javíthatatlan a világ. Vagy mégsem?
Az előadás születését végigkísérik a Sokszemközt színházpedagógiai programban részt vevő csoportok: a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium 9., illetve a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont 10. osztálya. A program keretében a diákokkal már a próbafolyamat megkezdése előtt foglalkozni kezdtünk az előadás témájával, a próbák alatt többször sort kerítünk az alkotókkal való találkozásra, és az együtt gondolkodásra, melynek eredményeképp az együttműködésben résztvevő osztályok ötletei, gondolatai, véleményei nyomot hagyhatnak a bemutatásra kerülő előadáson.
Kohlhaas Mihály HORVÁTH LAJOS OTTÓ m. v.
Kanca LOSONCZI KATA
Csődör PAVLETITS BÉLA
Lisbeth HOLECSKÓ ORSOLYA
Herse, Sintér SZŰCS SÁNDOR
Szomszéd, Luther Márton BEDE-FAZEKAS SZABOLCS
János Frigyes fejedelem, Várnagy FILLÁR ISTVÁN
Vencel, Nagelschmidt HORVÁTH ILLÉS
Siegfried, Kunz, Lovász I. SZATMÁRI ATTILA
Günther, Hinz, Lovász II. GÉMES ANTOS
Kallheim kancellár, Ügyvéd ŐZE ÁRON
Díszlet: PINTÉR RÉKA
Jelmez: CSELÉNYI NÓRA
Mozgás: GYEVI-BÍRÓ ESZTER
Dramaturg: PERCZEL ENIKŐ
Korrepetitor: MAGONY ENIKŐ