Hat évvel ezelőtt óriási sikert aratott a Közlekedik a főváros című könyv, ami Budapest tömegközlekedésének elmúlt hatvan évét mutatta be. Most itt a folytatás, pontosabban az előzmény! A Közlekedik a székesfőváros a korábbival megegyező módon és formában mutatja be a budapesti közlekedés 1914–1949 közötti időszakát. Nem tipikus közlekedéstörténet, nem járműtörténet, nem is társadalomtörténet, de mindenből akad belőle bőséggel, ráadásul fotók, karikatúrák, plakátok, jegyek, bérletek, karszalagok, képeslapok, részvények, bélyegek, újságcikkek, a cég belső rendeletei, igazgatósági üléseinek iratai, levéltárakba került utasítások színesítik. A képi világ és az eredeti levéltári anyag, valamint a még alig kutatott céges irathagyaték képezi a könyv gerincét és teszi igazi kincsesbányává, forrásgyűjteménnyé Budapest szerelmesei számára.
„A háborús világ csendéletéhez tartozik a női kalauzok szapulása. A pesti publikum egy részének nincs jobb dolga, mint szakaszjegye ellenében kikémlelni: jobb-e, ügyesebb-e, mint néhai kollegája, a férfi?”
A Nő című lapból, 1915
„A villamos vasutak közvagyont képeznek, a proletár állam a meglévő kocsikat azoknak akarja biztosítani, akik hivatásuk teljesítésében, múlhatatlanul sürgős és fontos utak megtételére használják a közlekedési eszközöket.”
A Vörösőr Hadosztály budapesti parancsnokának rendelete, 1919
„Hova jut a közvagyon, ha így folytatják. Ismételten csak arra figyelmeztetem az illetékes tényezőket, hogy vessenek véget ennek a felelősség nélküli játéknak, állapítsák meg a felelősség kérdését és teremtsenek rendet. Azután pedig vegyék elő 1913-ban beterjesztett vasútfejlesztési programunkat, meg kell építeni a földalatti gyorsvasút hálózatát…”
A villamos városi vasút volt vezérigazgatójának írásból, 1927
„Esküszöm a mindenható Istenre, hogy Magyarországhoz, annak alkotmányához és Magyarország Kormányzójához hű leszek.”
A BSZKRT alkalmazottjainak esküjéből
„Vitéz nagybányai Horthy Miklós Kormányzó Úr Ő főméltóságának neve napján, folyó évi december hó 6-án, pénteken szünnapot engedélyezek.”
BSZKRT szolgálati utasítás, 1940
„A keleti arcvonalon küzdő honvédek egyik hadműveleti központja a galíciai Stryj. A város legrégibb és talán legszebb templomát ma katonai autótábor veszi körül. Ha kissé oldalt pillantunk, azt hihetnénk, hogy Budapesten vagyunk, mert itt láttuk a pesti autóbuszokat.”
Részlet a filmhíradóból, 1944
„Hálásan köszönjük azt a baráti támogatást, melyet az élenjáró szovjet ipar által termelt trolleybuszokkal nyújtott fővárosunk közlekedésének.”
A trolivezetők üzenete Rákosi Mátyásnak és Sztálinnak, 1949
Ár: 5990 Ft
Terjedelem: 272 oldal
Kivitel: keménytáblás védőborítóval
Megjelenés: 2014. november 13.