Máig él a Cimbora félévszázados öröksége

Több mint 50 évvel ezelőtt hangzott fel először a Cimbora című ifjúsági műsor legendássá vált kezdődallama. Az ötletgazda, É. Szabó Márta műsorvezetésével több mint 40 éven át tanított, nevelt adásaival Benedek Elek szellemiségében. Az évforduló alkalmából az M5 kulturális csatorna Librettó című műsora készített összeállítást.

Cseh Tamás és Horgas Béla szerzeménye évtizedekig szinte minden otthonban megszólalt, jelezve, hogy kezdődik a Magyar Televízió népszerű ifjúsági műsora, a Cimbora. A legendás televíziós műsor nevét a nagy mesegyűjtő, Benedek Elek lapja után kapta. Az időtálló magyar értékek mentén évtizedeken át meghatározta a gyermekkultúrát Magyarországon az irodalmi mellett történelmi, színháztörténeti, képzőművészeti, klasszikus- és népzenei tartalmaival. A műsor negyven éven át volt képernyőn, ezzel az eredménnyel rekorder az európai gyermek-televíziózásban.

„A gyerekek megismertetése az értékekkel – ez az egyik fontos üzenetünk Elek apótól, aki a tudás megosztására ösztönzött bennünket, hiszen ahogy mondta, a gyerekeké a jövő. Könnyű dolgunk volt, mert ott volt nekünk Kodály Zoltán és Bartók Béla életműve, és ők megerősítették azt, hogy nincs ennél fontosabb” – hangsúlyozta É. Szabó Márta, aki játszva hívta tanulni a tévénézőket évtizedeken át olyan kortárs művészekkel, mint Lázár Ervin, Cserhalmi György, Sebestyén Márta vagy Sebő Ferenc.

Rátonyi Kriszta, a Duna műsorvezetője 14 évesen került be a Cimbora „családjába”. Mint mondta, ez a meghatározó élmény indította el őt a műsorvezetői pályán. „Alapműveltséget, tájékozottságot kaptam ettől a műsortól, és érzelmileg, emberileg is sokat fejlődhettem általa” – hangsúlyozta a Librettó összeállításában az egykori „cimbora”.

Fotó: MTVA