Megnyílt a Magyar Kézművességért Alapítvány nyári kiállítása

Szeptember 6-án ünnepélyes keretek között nyitották meg a „Magyar Kézművesség-2024, valamint a magyar népmesék, mondák, regék kézműves szemmel” című kettős tematikájú kiállítást a Vajdahunyadvárban található Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtárban. Az esemény kapcsán Fábry Zoltán, az AMKA – A Magyar Kézművességért Alapítvány elnöke is nyilatkozott, kiemelve, hogy idén ismét egy különösen magas színvonalú és színes tárlatot sikerült létrehozni, amely méltó módon mutatja be a magyar kézművesség sokszínűségét és hagyományait.

A kiállításra 113 alkotó vagy alkotócsoport jelentkezett, 207 alkotással. A zsűri 107 alkotó vagy alkotócsoport 184 művét válogatta be, amelyek így megtekinthetők a tárlaton. A válogatási folyamatot két szakértői zsűri – egy iparművészeti és egy népművészeti zsűri – végezte, ezzel biztosítva a kiállított munkák sokszínűségét és magas színvonalát.
A kiállítás főrendezője és kurátora Pintérné Haris Mária szövő népművész, aki jelentős szerepet játszott a tárlat megszervezésében. Az alkotások között gyermekek és felnőttek munkái egyaránt helyet kaptak, a felnőtt alkotások között pedig különösen figyelemre méltóak a népmesei tematikához kapcsolódó darabok.
A legkiemelkedőbb alkotók közé tartozik Hegyaljai Tünde, Magyar Kézműves Remek-díjas nemezelő Budajenőről, Józsa-Ilyés Attila, Baracskáról érkezett asztalos, valamint a Gránátalma Hímzőkör, melyet Cz. Tóth Hajnalka, a Népművészet Mestere vezet Balatonalmádiban.
Fábry Zoltán külön kiemelte Józsa-Ilyés Attila harangozni képes fa óráját, amely az egyik legkülönlegesebb alkotás a kiállításon. A népmesék feldolgozásai között szerepel Móricz Zsigmond „Hét krajcár” című novellájának kézműves feldolgozása, valamint „Az aranyszőrű bárány” című mese különböző technikákkal megjelenített adaptációi. A tárlat egyik különlegessége a tűzgrafika, amely viszonylag új műfajként egyre nagyobb ismertségre tesz szert. A bemutatott művek között papírszobrok és fazekasmunkák is megtalálhatók, tovább gazdagítva a tárlat műfaji sokszínűségét.
Az AMKA nyári kiállításán a magyar iparművészet és népművészet elegáns, visszafogott, ám mégis ötletgazdag alkotásai kerültek a középpontba. Az esemény mára már történelmi hagyománnyá vált, hiszen 1993 óta minden évben megrendezik, és évről évre egyre több résztvevő csatlakozik hozzá. Az alkotók tisztelettel és elhivatottsággal nyúlnak a kézműves hagyományokhoz, és folyamatosan arra törekszenek, hogy a kiállítás a lehető legmagasabb színvonalon mutassa be a magyar kézművesség szépségeit és gazdagságát.
A kiállítás október 3-ig látogatható, és minden érdeklődőt szeretettel várnak, hogy megcsodálhassák a magyar kézművesség legszebb alkotásait.