Megnyílt az Educatio nemzetközi oktatási szakkiállítás a Hungexpón

Februártól harmadával nőnek a felsőoktatási ösztöndíjak és a magyar állami ösztöndíjas képzésben megállapított felvételi pontszám maximum 400 pont lesz – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a 20. Educatio nemzetközi oktatási szakkiállítás megnyitóján csütörtökön Budapesten.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszédet mond a 20. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján a fővárosi Hungexpón 2020. január 9-én. A miniszter bejentette, hogy februártól harmadával nőnek a felsőoktatási ösztöndíjak és a magyar állami ösztöndíjas képzésben megállapított felvételi pontszám maximum 400 pont lesz. Az Oktatási Hivatal és a HÖOK Hallgatói Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett eseményen csaknem 140 kiállító - köztük több mint tíz ország mintegy hatvan felsőoktatási intézménye - várja a középiskolásokat, szüleiket és minden érdeklődőt. MTI/Balogh Zoltán

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszédet mond a 20. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján a fővárosi Hungexpón 2020. január 9-én. A miniszter bejentette, hogy februártól harmadával nőnek a felsőoktatási ösztöndíjak és a magyar állami ösztöndíjas képzésben megállapított felvételi pontszám maximum 400 pont lesz. Az Oktatási Hivatal és a HÖOK Hallgatói Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett eseményen csaknem 140 kiállító – köztük több mint tíz ország mintegy hatvan felsőoktatási intézménye – várja a középiskolásokat, szüleiket és minden érdeklődőt. MTI/Balogh Zoltán

    Palkovics László köszöntőjében hangsúlyozta: a tudás megszerzése nem egyszerű feladat, és már annak elején fontos döntést kell hozniuk a fiataloknak a megfelelő szakterület megválasztásával. Az Educatio kiállítás ebben nyújt segítséget – fűzte hozzá.
    A miniszter úgy fogalmazott, hogy a jó választáshoz jó lehetőségek is kellenek. Utóbbiak megteremtését, a fiatalok versenyképes diplomához jutásának segítését a kormány és az Innovációs és Technológiai Minisztérium feladatának nevezte.
    Kiemelte: a magyar egyetemek hazai és nemzetközi presztízse lényegesen javult, amit az is mutat, hogy jelentősen nőtt a külföldi hallgatók száma a felsőoktatás 2014-ben megkezdett reformjának köszönhetően.
    Ismertetése szerint a világ legjobb ezer egyeteme közé 2019-ben öt magyar felsőoktatási intézmény is bekerült. Az első 600-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem, az első 900-ba a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, és a legjobb ezer egyetem között szerepel a Semmelweis és a Debreceni Egyetem is – sorolta az eredményeket.
    Palkovics László azt is szükségesnek nevezte, hogy a nemzetközi oktatási és kutatási térben magasan pozícionált, a társadalmi kihívásokra képes és Magyarország gazdasági sikereit előmozdító felsőoktatási rendszer működjön.
    A felsőoktatás területén történt számos előrelépés között említette a miniszter, hogy fokozatosan nőttek a tanulmányi és szociális ösztöndíjak, az egy főre jutó hallgatói normatíva a 2018. szeptemberi 119 ezerről valamivel több mint 128 ezer forintra nőtt. Ez az összeg idén február elsejétől további 30 százalékkal emelkedik, azaz tanulónként 166 ezer forintra nő – közölte.
    Elmondta: a hallgatók 17, az oktatási intézmények és az állam által nyújtott tanulmányi vagy rászorultsági ösztöndíjat tudnak igénybe venni. A felvételi rendszerről hozott kormányzati döntéseknek köszönhetően több hallgató kap esélyt egyetemi vagy főiskolai felvételre – fűzte hozzá.
    A duális képzésére térve közölte, a kormány célja, hogy 2023-ig a releváns területeken a duális képzésben részesülő hallgatók aránya elérje a 6 százalékot az elsőévesek körében.
    Palkovics László szólt még az egyetemi tudásközpontok megerősítéséről és az államilag támogatott doktoranduszok létszámának a tavaly szeptemberi 1300-ról 2000-re emeléséről, valamint a Corvinus-modell kapcsán a felsőoktatási intézmények működésének “új alapokra helyezéséről”.
    Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke a részt vevő diákokat megszólítva sok sikert kívánt a továbbtanulási és pályaválasztási útkereséshez.
    Murai László, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke arról beszélt, hogy a kiállítás tökéletes lehetőséget kínál a tájékozódásra és továbbtanulással kapcsolatos döntéshozatalra.
    Az oktatási seregszemlén a pályaválasztás előtt álló fiatalok interaktív programokon vehetnek részt, és megismerkedhetnek a felsőoktatás aktualitásaival.
    Az OH és a HÖOK Hallgatói Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett eseményen csaknem 140 kiállító – köztük több mint tíz ország mintegy hatvan felsőoktatási intézménye – várja a középiskolásokat, szüleiket és minden érdeklődőt.
    A látogatók az intézmények hallgatóitól és munkatársaitól tájékozódhatnak a hazai szakképző iskolák, egyetemek, főiskolák képzéseiről, felmérhetik felvételi esélyeiket, és megismerhetnek különféle idegennyelv-tanulási, illetve ösztöndíj-lehetőségeket.
    A rendezvényen az Oktatási Hivatal munkatársai a felvételi eljárás szabályairól, részleteiről, valamint a diplomások elhelyezkedési esélyeiről tájékoztatják az érdeklődőket, valamint a háromnapos rendezvényen számos, a felsőoktatás új módszereit bemutató eladáson és interaktív programon is rész lehet venni. A szakkiállításon jelen lesznek a Diákhitel Központ Zrt. és több diákmunka-szövetkezet munkatársai is.
    A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a fiatalok továbbtanulását és pályaválasztását segítő, szombatig tartó kiállításon a kutatói életpályát és az ezt támogató ösztöndíj és tehetséggondozási rendszerét népszerűsíti, illetve egy önálló startup kiállítóteret is létrehozott a vállalkozói lét iránti érdeklődés felkeltése céljából.

Forrás:MTI