A 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál színházi programjainak kínálata minden eddiginél színesebb és szélesebb palettán jelenik meg. A több, mint harminc program közül minden korosztály megtalálhatja a neki megfelelő előadást musicaltől-újcirkuszig, ősbemutatótól a drámairodalom leghíresebb klasszikusaiig.
A méltán sikeres Várkonyi Mátyás és Béres Attila szerzőpárost a magával ragadó kémhistória ihlette musical írására. A kémmusical történelem leghíresebb kémnőjének, Mata Harinak történetének nyomozati iratait száz évre, 2017-ig titkosították. A musical elrepít bennünket a tízes évek Párizsába, a tomboló életöröm, a lázadó nők, a forradalmárok, a művészek, a szerelmesek és a kémek városába. Ide toppan be egy asszony, aki zsarnok férjétől menekülve, férfitámasz nélkül, saját eszközeivel akarja meghódítani a világot. Sejtelmes táncával a távoli India varázsát hozza el, és az egekbe emelkedik, a legnépszerűbb hölgy lesz Párizsban – majd jön a világháború… A darab a musical elemeit felhasználva beszéli el mindazt, amit erről a titokzatos asszonyról 2014-ben tudhatunk, és felemerül a kérdés: nagyhatalmakat kiszolgáló kém volt-e Mata Hari, vagy csak a történelem gyámoltalan áldozata? A musical szereplői között a magyar musicalvilág olyan sztárjait láthatjuk viszont, mint Miller Zoltán, Szemenyei János, Kováts Kriszta, vagy a címszereplőt alakító Kecskés Tímea.
Több ismert hazai művész és alkotó komoly előkészítő munkája nyomán megszületett az első roma sorsjáték, a Somnakaj. A történet bővelkedik humorban, misztikumban, de mégis reális képet fest a hazai cigányságról. Az előadás koncert és színház, tánc és irodalom, tradicionális képzőművészet, hagyományőrzés és modern formák találkozása. A produkció életre hívásánál a legfőbb törekvések voltak a roma kultúra bemutatása, mint a nemzeti és az európai kultúra része, és a pozitív szemléletváltás beindítása a társadalomban. Ez a darab a roma kultúrát nem csupán önmagában, elszigetelt valóságában mutatja be, de az ősi tradíciókat tükröző dalok mellett megjelennek a XXI. század hatásait is magukban foglaló új alkotó formációk, stílusbeli újítások, átdolgozások. A darabban egy fiatal roma lány, Somnakaj meséli el saját történetét, egy kalandos utazást, amelynek állomásai a darabban megelevenednek. Az előadásban koncertszerűen megszólaló dalok ilyen köntösben még soha, sehol nem hangoztak el. Többek között autentikus roma népdalok a maguk tradicionális formájában, ezen dalok modern átiratai, Marko Markovic balkáni behatásokat tükröző roma szerzeménye, Szakcsi Lakatos Béla roma jazz dala, improvizációja, Romano Drom dalok, rap és slam betétek kaptak helyet a műsorban, amelyet Mészöly Gábor azonos című drámája nyomán Müller Péter Sziámi írta színpadra. Szirtes Edina Mókus és Kovács Antal hangszerelésében újraértelmezheti a közönség mindazt, amit a cigány zenéről tudni vélt. A színes zenei crossover jól tükrözi azt az összefogást, amely a résztvevők tekintetében is, eddig soha nem látott módon valósul meg a színpadon. A szereplők között megtalálhatjuk Falusi Mariannt, Mező Misit, vagy akár a Duna Művészegyüttes tagjait is, s miközben pörögnek az események, a hosszú út végén hazaérkezünk Somnakajjal, és mindenkihez elér az a világos és egyszerű üzenetet, hogy mind emberek vagyunk, cigányok és nem cigányok, ugyanúgy sírunk, ugyanúgy nevetünk.
A Nemzeti Színházban a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón a világ neves teátrumainak társulatai – többek között az Alekszandrinszkij Színház, a Moszkvai Művész Színház, a Bolsoj, a bagdadi, isztambuli, oslói, rigai Nemzeti Színházak – váltják egymást. A fővárosi színházak nyílt napokkal, valamint izgalmas premierekkel készülnek a fesztiválra. Az Örkény Színház a Shakespeare-év tiszteletére a Hamletet mutatja be Bagossy László rendezésében, a készülő előadásban egy évtizedekkel ezelőtti, legendás Hamlet, Gálffi László több szerepben is fellép. Az I. világháború kitörésének 100. évfordulóján a katonalét különböző aspektusait villantja fel Mátyássy Bence rendezése a Thália Színházban: Stravinsky korszakos remekműve (A katona története) és egy magyar filmklasszikus alapdarabja (Hunyady Sándor: Bakaruhában) egyetlen előadásba sűrítve, mely részben tiszteletadás és emlékezés az áldozatokra, részben figyelemfelhívás a háború értelmetlenségére. Színészi jutalomjátékokat láthatunk az Újszínházban és az Átrium Film-Színházban. Előbbiben Tordai Teri főszereplésével A bolond Ásvaynét, utóbbiban Bíró Krisztával és Hevér Gáborral egy parádés Parti Nagy Lajos-darabot, az Átriumklorid, avagy a színész ötször című előadást tekinthetjük meg. Hogy milyen hatással van a legendás csodaló, Kincsem a közvetlen környezetére – kiderül Bereményi Géza új színművéből, a Kincsemből a Thália Színházban. Az első magyar újcirkusz-társulat, a Recirquel a Budapesti Tavaszi Fesztiválra új produkciót készít. A Meztelen Bohóc című előadás ősbemutatója báli mulatságba invitál, amely során a jelenetek arra a gondolatra épülnek, hogy vajon hány réteget és álarcot kell levennünk magunkról ahhoz, hogy megpillantsuk puszta valónkat. A legkisebbek az Átrium Film-Színházban egy interaktív koncerten ismerkedhetnek Bartók művészetével, a Bábszínházi Világnap forgatagában pedig varázslatos élményeket szerezhetnek. A fiatalokat slam poetry verseny, valamint Tom Lycos és Stefo Nantsou Kampókemp című előadása is várja.
Várkonyi Mátyás-Béres Attila: Mata Hari – ősbemutató
Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, április 1. 19:00
Szereplők:
MATA HARI: Kecskés Tímea
CLARA BENDIX: Kováts Kriszta
LADOUX, CHARLES: Egyházi Géza
VADIM MASZLOFF: Szemenyei János
TÁBORNOK: Miller Zoltán
PIER LACROISE: Szolnoki Tibor
KALLE, FRIEDRICH: Nagy Lóránt
MACLEOD, RUDOLF: Csuha Lajos
KASSZÍRNŐ, MADAME: Zsadon Andrea
ERNEST HEMINGWAY: Klem Viktor
SIVA: Szentirmai Zsolt
VISNU: Horváth Ádám
BRAHMA: Füzi Attila
GUIMET: Másik Lehel
Valamint: Albert Réka, Görgényi Fruzsina, Horváth-Mester Henriett, Illésy Éva, Magyar Krisztina, Pető Zsófi, Széphalmi Júlia, Bankó Bence, Gajárszki Márton, Hoffmann Richárd, Imre Sebastian, Szerémy Dániel, Tóth Alex, Török Tamás
Közreműködik: Axmann Péter, Baranski László, Bognár Attila, Orbán Boglárka, Takácsi Tamás, Varga Gábor, Zimonyi Gábor, Zink Ferenc, Czettner Vonósnégyes és a Talamba Ütőegyüttes
Látványtervező: Szendrényi Éva
Jelmeztervező: Horváth Kata
Koreográfus: Kispál Anita
Dramaturg: Béres Attila
Angol feliratfordítás: Elizabeth Szász
A koreográfus asszisztense: Xénia
A rendező munkatársa: Bárczi Ágnes, Kalmár Lalita
Vezényel: Bíró Péter
Rendező: Várkonyi Mátyás
bővebb információ: http://btf.hu/btf2014/index.php?cat=1&page=1&p_id=57868&l=hu
Somnakaj – zenés színpadi sorsjáték- ősbemutató
Művészetek Palotája, Fesztivál Színház, április 4. 19.00
Alkotók:
Írta: Mészöly Gábor azonos című drámája nyomán Müller Péter Sziámi
Rendező: Szabó Máté
Díszlet és jelmez: Kentaur
Fény: Madár
Zeneszerzők: Kovács Antal (Romano Drom), Marko Markovic (Boban Markovic Orkestar), Szakcsi Lakatos Béla
Zenei rendező: Szirtes Edina Mókus
Szereplők:
SOMNAKAJ: Szakács Hajnalka
GOJMA: ifj. Kovács Antal
ZSÁRÓ NÉNE: Rácz Kati
LAJOSKA NAGYPAPA: Kathy Horváth Lajos
SANYI TATA: Balogh Lajos
BÉLA BÁCSI: Szakcsi Lakatos Béla
DOKTORNŐ: Falusi Mariann
MISI: Mező Misi
ISTVÁN: Horváth Kristóf
PETŐFI: Szilvási István
HÍRES ZENÉSZ: Marco Marcovic
Zenekar:
Balogh Kálmán, cimbalom
Cserta Balázs, fúvós
Kovács Antal, gitár
Kovács Ferenc, trombita, hegedű
Kovács Máté, kanna
Mogyoró Kornél, ütőhangszerek
Novák Csaba, bőgő
Szirtes Edina Mókus, hegedű
Vidák Róbert, gitár
Makula Zsolt, tambura
Kórus:
Balogh József (Romano Drom)
Dobi Matild (Olah Gipsy Beat)
Farkas István (Ternipe)
Lakatos Béla (Ternipe)
Szilvási István (Szilvasi Gipsy Band)
Tintér Gabriella (Olah Gipsy Beat)
Vendégzenészek:
Szakcsi Lakatos Béla
Kathy Horváth Lajos
Marko Markovic (Boban Markovic Orkestar)
Koreográfus: Mihályi Gábor, Juhász Zsolt
Társkoreográfus: Farkas Zsolt
Táncosok: Duna Művészegyüttes
További információ: http://btf.hu/btf2014/index.php?cat=1&page=1&p_id=40850&l=hu