Budapesten rendezte a Festőipari Vállalkozások Nemzetközi Szövetsége (UNIEP) éves közgyűlését, melynek házigazdája a Szobafestő-Mázoló-Tapétázó Országos Ipartestület volt. Az eseményen Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke beszélt a külföldi kapcsolatok fontosságáról és az európai szakmai kihívásokról.
Németh László kiemelte a külföldi kapcsolatok jelentőségét, melyek gazdagítják a szakmai tapasztalatokat és hozzájárulnak a vállalkozások felkészültségéhez és versenyképességéhez. A konferencia fókuszában a dereguláció állt, amely például a szlovák szomszédoknál már több mint 10 éve bevezetésre került. Az elnök beszédében elmondta, hogy Magyarországon a 34/2021-es ITM rendelettel 99 szakma maradt a szabályozottak között az 1200-ból. A festő szakma is elveszítette szabályozottságát, ami komoly kockázatokat hordoz az élet- és vagyonvédelem terén.
Németh László szorgalmazza, hogy a festő szakma ismét kerüljön vissza a szabályozott szakmák közé, azaz végzettséghez kössék e tevékenység végzését, de nem csupán a festőket, hanem a többi szakmát is érintse a szabályozottság. Szükség van az élethosszig való tanulásra, az alapképzéseken felül a tovább- és átképzésekre is. A változó világ igényeinek tanulással és képzéssel lehet megfelelni, így maradhat versenyképes a szakember is.
Az UNIEP kezdeményezte, hogy ezekre a szakmákra is kerüljenek vissza a szabályozottságok. Az ITM-hez benyújtásra került egy beadvány, amely az SZMTOI, az IPOSZ, illetve további hét szervezet véleményét tükrözte. Ez azonban a minisztérium megszűnésével elakadt. A Budapesten megrendezett UNIEP-SZMTOI konferencián megerősítésre került, hogy újra meg kell keresni a mostani Gazdaságfejlesztési Minisztériumot, és szorgalmazni kell, hogy ezek a szakmák visszakerüljenek a szabályozott szakmák sorába.