Népszerűek az Nhp Hajrá! hitelkonstrukciói, főleg beruházásokra kérik a cégek

Főképp beruházásokra kérik a Növekedési hitelprogram (Nhp) Hajrá!  hiteleit a cégek, a szerződött összegek október végéig már meghaladták a 600 milliárd forintot az MTI-nek nyilatkozó hitelintézetek adatai szerint.

    A jegybanki program indítása óta az OTP Bank folyósította az Nhp Hajrá! keretének 26 százalékát, a hitelintézet 1400 ügyfelével kötött szerződést valamelyik konstrukcióra. Az előkészítés alatt álló és folyósított hitelek összege megközelíti a 200 milliárd forintot, melyet a banktól felerészben beruházásra, felerészben forgóeszköz finanszírozásra vettek igénybe a vállalkozások. A gazdasági ágazatok közül leginkább a kereskedelem és gépjárműjavítás területéről volt jelentős érdeklődés, innen érkezett a legtöbb igénylés, majd az ingatlanügyletekhez kapcsolódóan, harmadikként pedig a feldolgozóipari vállalkozásoktól – közölte a bank.  
    A K&H Bank a program áprilisi indulása óta közel 130 milliárd forint értékben kötött Nhp Hajrá! szerződést, ebből több mint 90 milliárd forint folyósítása történt meg. A legtöbb hiteligényt a növénytermesztéssel, állattenyésztéssel, vadgazdálkodással foglalkozó cégek részéről tapasztalták, és közel ilyen aktívak a kereskedelmi vállalkozások is. A legnépszerűbb hitelcél továbbra is a forgóeszköz finanszírozás, ami a szerződött hitelösszegek közel 70 százalékát teszi ki. A második legkelendőbb hitelcélnak az új beruházási hitel, valamint a beruházási hitelkiváltás számít, mindkettő a szerződött hitelösszegek 14-14 százalékát teszi ki. A támogatás előfinanszírozás és a lízingcél egyelőre csupán a szerződött összegek 1-2 százalékát teszi ki – írták.
    A Takarékbank október 21-ig 73 milliárd forint értékben kötött szerződést az Nhp Hajrá! programban, ebből 69 milliárd forintot már folyósítottak. A hitelek 75 százaléka új beruházási hitel, a támogatás-előfinanszírozási hitelcél aránya 17 százalékos, míg a forgóeszközhitel és a hitelkiváltás jelentik a legkisebb részt, 5 illetve 3 százalékos aránnyal.
    Az MKB Banknál október végéig több mint 50 milliárd forint összegben kötöttek szerződést az Nhp Hajrá! keretében, folyósítás 30 milliárd forint összegben történt. A közlésük szerint mindegyik hitelcél népszerű, a legnagyobb kereslet a beruházási hitelekre (ide értve a pénzügyi lízinget is) és a forgóeszközhitelekre mutatkozik.
    Az Erste Bank piaci részesedését meghaladó értékesítést tudhat magáénak az Nhp Hajrában, közel 80 milliárd forint összegben kötött szerződést a bank. A folyósítás aránya több mint 80 százalékos, a legnépszerűbb hitelcél a forgóeszköz finanszírozás, amely az igényelt összeg több mint felét teszi ki. A hitelkiváltás a szerződések 30 százalékában cél, míg a felvett kölcsönök 15 százalékát új beruházások finanszírozására fordítják az Erste Bank ügyfelei.
    Az UniCredit Bank és lízingvállalata október 22-ig mintegy 59 milliárd forint hitelösszegre kötött Nhp Hajrá! szerződést, amelyből közel 44 milliárd forintot már folyósítottak. A legnépszerűbb hitelcélok az új és a hitelkiváltási célú forgóeszközhitel, a szerződött összeg mintegy 60 százalékát erre szánják ügyfeleik, valamint a beruházásihitel-kiváltás, a szerződött összeg mintegy 20 százalékával.
    A CIB csoportnál az Nhp Hajrá! hitel- és lízingszerződések összértéke szeptember végén 42 milliárd forint volt, melyből addig 26 milliárd forintot folyósítottak. A CIB-nél elsősorban a mikro-, kis- és középvállalatok keresik a terméket, a legnépszerűbb lízingcélok között a kishaszongépjárművek, a mezőgazdasági gépek, az ipari és termelőberendezések állnak. A hitelcél szerinti megoszlásban a forgóeszköz-finanszírozás a legnagyobb arányú – közölték.
    A Raiffeisen Bank eddig leszerződött Nhp Hajrá! állománya nagyjából 27 milliárd forint, és jelenleg több 10 milliárdnyi ügylet van előkészítés alatt. A már folyósított állomány 14 milliárd forintot tesz ki. A Raiffeisen Banknál a hitelek döntő többsége, 70 százaléka új beruházási hitel, kisebb része forgóeszközhitel, míg a hitelkiváltások teszik ki a legkisebb részt. Megjegyezték, hogy jelenleg a Széchenyi beruházási plusz és a Széchenyi likviditási hitelek számítanak a húzóterméknek a kkv-szegmensben, már több milliárdnyi a leszerződött, illetve folyósított állomány.

Forrás:MTI