A Janikovszky Éva Irodalmi Alapítvány olyan irodalmi és művészeti alkotások létrehozóit díjazza, akik humánummal, humorral és bölcsességgel mutatják be a gyermekek és felnőttek viszonyát, a nemzedékek együttélésének humánus életszerű helyzeteit.
Az Alapítvány Kuratóriuma immár hatodik alkalommal ítélte oda a Janikovszky Éva-díjat, ezúttal Nógrádi Gábor írónak, a felnövekvő nemzedék irodalmi műveltségének alakításáért végzett kiemelkedő munkásságáért. A díjat Janikovszky János, az alapítvány elnöke és dr. Fodor Péter, az alapítvány kuratóriumának tagja adták át.
Fotó: Dóka Attila
Nógrádi Gábor az egyik legnépszerűbb magyar ifjúsági író. 30 évvel ezelőtt, 1983-ban jelent meg első ifjúsági regénye, a Gyerekrablás a Palánk utcában, mely meghozta számára az ismertséget, és nagy sikerű mozifilm is készült a kötetből. Első regényét még közel 20 másik követte, melyek mára az irodalomtanárok és a gyermekek kedvenceivé váltak, iskolai ajánlott vagy kötelező olvasmányok. A három évtized alatt számos forgatókönyvet írt, és több népszerű mozifilm kapcsolódik a nevéhez, többek között a legendás Sose halunk meg.
Nógrádi Gábor életművét Tarján Tamás irodalomtörténész méltatta, Cakó Ferenc (grafikus) és Koltai Róbert (színművész) mint barátai elevenítették fel a közös munkák pillanatait.
Az írót a könyveit jól ismerő gyerekek faggatták, kérdezték nemcsak a könyvekkel és az írással kapcsolatosan, hanem személyes kérdésekkel is bombázták.
A díjat megtestesítő kisplasztika Széri-Varga Géza szobrászművész alkotása.
A kellemes hangulatú rendezvény fogadással zárult.