Közép-Dunántúl zárta Magyarország bemutatkozó turisztikai régióinak sorát a Nyugat Itthon rendezvénysorozatban. Az utolsó előtti est – a nagy sikerre való tekintettel – a Zelnik István Dél-kelet Ázsiai Aranymúzeumban „újrázott”.
Igen népszerűnek bizonyult a Nyugat Itthon legutóbbi rendezvényének helyszíne, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy rendhagyó módon az utolsó bemutatkozó, a Közép-dunántúli turisztikai régió estjét is az egykori Rausch-villában tartják meg. A régiók bemutatkozása ezzel lezárult, a decemberi Nyugat Itthon rendezvény egyfajta „fináléja”, szintézise lesz a hazai helyszíneket a kortárs irodalom szemével bemutató rendezvénysorozatnak.
Székesfehérvár, Tata, Veszprém, a Velencei-tó – mind ismerősen hangozhat a pesti füleknek. De ismerjük-e a komáromi Monostori Erődöt vagy a Királyi régió nedűit? Többek között erről is szó esett a „Királyi régió” bemutatkozása alkalmával. Bodrogai László, a Közép-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóság vezetője elmondta: a régióban a kulturális turizmus, az aktív turizmus, a wellness vagy épp a természet szerelmesei is megtalálják a nekik való programot. Az idegenvezetések alkalmával a régió városainak rejtett zugaiba, szűk utcáiba is bepillanthat a kíváncsi utazó. A királyi városok megújult belvárossal, interaktív kiállításokkal, adventi rendezvényekkel, színházakkal és fürdőkkel várják a látogatókat télen is.
A 2013-as év Szent István emlékéve Székesfehérváron, s ennek csúcspontjaként először látható együtt Szent István három legnagyobb ereklyetartó hermája a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum interaktív kiállításán. A királynők városában, Veszprémben november 29-én hétezer négyzetméteres, csaknem ötszáz fős hangversenyteremmel rendelkező új kulturális intézmény, a Hangvilla nyitja meg kapuit a látogatók előtt. Tata, a „Vizek városa” madármegfigyeléshez is kiválóan alkalmas. A tatai Öreg-tó az egyetlen olyan madár-pihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz. A november 29-30. között megrendezett Tatai Vadlúd Sokadalom alkalmával itt köszönthetjük az északi tundrák üzenetét magukkal hozó vadludakat. A Velencei-tónál 28 kilométeres lankás kerékpárúton, a Bakony-Balaton térségben pedig kerékpárkölcsönző hálózat segítségével pattanhatnak nyeregbe. Túrázni lehet a Bakonyban, a Vértesben és a Gerecsében, s a tél közeledtével érdemes azt is megjegyezni, hogy a régióban található Magyarország leghosszabb sípályája, a kiemelkedő felszereltségű Eplényi Síaréna. A térségben található Nagykarácsony, ahol 18. alkalommal nyílt meg Mikulásfalva csodálatos világa. A térség az Etyek-Budai, a Móri, a Neszmélyi és a Somlói borvidék otthona, e történelmi borvidékek szőlőhegyein jó minőségű fehérborokat készítenek.
A térség szülötte Gárdonyi Géza, születésének 150. évfordulója alkalmából ebben az évben irodalmi programsorozat zajlott Agárdon és Egerben. Az Egri csillagok és A láthatatlan ember gárdonyi születésű szerzőjét Závodszky Noémi és Andrássy Máté, a székesfehérvári Vörösmarty Színház művészei idézték meg ezen a Nyugat Itthon-esten. E színház rendszeres szereplője Hirtling István is, a kortárs írók Közép-Dunántúl ihlette művei ezúttal az ő előadásában hangzottak el Dóka Attila zenei kísérete mellett. (Az elhangzott művek: Bolemant László: a Monostori Erődben, Debreczeny György: Közép-Dunán innen, Közép-Dunán túl, Hegyi Botos Attila: Tündérmese az üvegről, Kéringer Gábor: Wellness velem (Komárom), Petőcz András: Választott városom, Veszprém, Szabó Zoltán Attila: Csendélet – focikapuval). Állandó szereplőjévé vált az esteknek Áldozó Krisztián, aki slam poetry prizmáján keresztül láttatta a közönséggel a Közép-Dunántúlt. A programot a Snétberger Zenei Tehetség Központ növendékének koncertje zárta. A Közép-Dunántúl gasztronómiai palettájáról a Gelbmann Pincészet, a Geszler Családi Pincészet, a Rókusfalvy Birtok és a Tornai Pincészet borai mutattak ízelítőt. A borokat a velencei Szent Benedictus Borlovagrend egyik tagja mutatta be
A Nyugat Itthon rendezvénysorozat alapkoncepciója szerint hazánk tájait nemcsak képeken és videókon örökíthetjük meg, hanem irodalmi művekben, útleírásokban vagy akár bordalokban is. A Magyar Turizmus Zrt. és az Újnyugat Irodalmi Kör közös estjein az ország kulturális értékeit mutatták be a művészek szemével, kiemelve az egyes turisztikai desztinációkat és kulturális fontosságú helyszíneket. Az év kezdete óta szervezték egy tető alá a hazai jellegzetes tájakat, értékeket és a magyar kultúrát: az irodalmat, a zenét, a gasztronómiát vagy a táncot. A Nyugat Itthon az itthon.hu weboldal önálló rovata is, ahol a Magyarországról, belföldi utazási élményekről szóló verseket, prózákat olvashatják is az irodalomszerető látogatók. (Link: http://kultura.itthon.hu/
A műveknek természetesen központi szerep jutott minden Nyugat Itthon eseményen: hol megzenésítve, hol átértelmezve, hol egyszerűen csak felolvasva keltek életre a színpadon. Egy részük e rendezvények alkalmával hangzott el először közönség előtt. A műsor irodalmi szerkesztője, az Újnyugat Irodalmi Kör alapító-főszerkesztője Szabó Zoltán Attila.
A versek, prózák, úti leírások szerzői és előadói között Erkel-, Jászai-, József Attila- vagy éppen Kossuth díjas alkotókat tisztelhetünk. Rendszeres szerzők voltak a Nyugat Itthon életében Zalán Tibor, Petőcz András, Bolemant László, Hegyi Botos Attila, Kéringer Gábor, akik szereplőként is részt vettek egy-egy Nyugat Itthon rendezvényen. Csikós Attila pedig az augusztus 29-i rendezvény egyik házigazdájaként is szerepelt. Számos „Nyugat Itthonos” művet köszönhetünk továbbá Vörös Istvánnak, Hegyi Botos Attilának, Bolemant Lászlónak, Bak Ritának, Draskóczi Ágnesnek, Novák Valentinnek, Váczy Andrásnak, Schwalm Zoltánnak. Az elmúlt 10 rendezvényen a Nyugat Itthon szereplője, előadója volt Kálloy Molnár Péter, Hrutka Róbert, Lukács Sándor, Dr. Czeizel Endre, Dr. Csernus Imre, az Omega együttesből jól ismert Benkő László, Cserna Antal, Détár Enikő, Herczku Ágnes, Nemcsák Károly és Schnell Ádám, Kautzky Armand, de lehetne folytatni a sort akár Szamos Gabriellával, vagy a Magyar Állami Népi Együttessel is.