Mindig is sejthető volt, hogy a magyar kormány egyre több lépése mögött Putyin árnyéka húzódik. Így volt ez az EU-ellenes hadjáratok, a metrókocsi-biznisz, a paksi atompaktum, a CEU ellehetetlenítése vagy épp a civilszervezetek vegzálása kapcsán is. A most benyújtott, ráadásul ismét csak gyanús hirtelenséggel és erőszakossággal betolt civilellenes törvény azonban immár a bizonytalan kétkedőket, a hithű trollokat és a fizetett elemzőket is meg fogja győzni arról, hogy Orbán Viktor és a Fidesz az oroszok kottájából játszik. Ha úgy tetszik: Putyin csicskásai.
Oroszországban 2012-ben lépett hatályba az a törvény (Федеральный закон 20 июля 2012 года N 121-ФЗ), amelyet most a magyar kormány lemásolt. Célja ugyanaz: megbélyegezni és hitelteleníteni a civilszervezeteket. Míg az oroszok egyenesen „külföldi ügynököknek” nevezik a civileket a jogszabályban, a magyar tervezet ennél „megengedőbb”, mert csak „külföldről támogatott szervezetnek” titulálja a célkeresztbe vett civileket. Igaz ezzel együtt a rezsibiztos szintjén hajtott, meglehetősen alacsony színvonalú kormányzati kommunikáció hangosan ügynöközik mindenkit, aki a kormánytól eltérő gondolatokat enged meg magának.
Az orosz és a magyar jogszabály indoklása is mintha Schmitt Pál-módra volna átmásolva: mindkét kormány azzal érvel, hogy ezek a társaságok „politikai tevékenységet végeznek”, ilyenformán pedig nem annak az országnak az érdekében cselekednek, ahol jelen vannak, hanem saját, vagy külföldi érdekek szolgálatában állnak.
A magyar Országgyűlés elé terjesztett fideszes javaslat szinte szóról szóra veszi át többek között azt a kitételt is, hogy ezeknek a szervezeteknek mely sajtótermékekben és miként kell feltüntetniük magukról, hogy ők bizony külföldről támogatott társaságok. A Fidesz arra sem vette a fáradtságot, hogy legalább a szórendet érdemben megváltoztassa annál a pontnál, amely a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának veszélyével indokolja a civilek irányába mutatott fokozottabb figyelmet. Az pedig már tényleg az önleleplezés teteje, ahogy az orosz és a magyar törvényjavaslat egyaránt kijelenti: a vallási szervezetek nem tartoznak a szabályozás hatálya alá.
Érdemes megjegyezni még, hogy a Szentpétervári Európai Egyetemet nemrég az orosz vezetés azért záratta be, mert a hivatalos indoklás szerint az egyetem nem felelt meg a felsőoktatási intézményekre vonatkozó szabályoknak. A valós indok ezzel szemben az, hogy az egyetemet Soros György is támogatta, a szabad felfogású intézmény tanulói és oktatói pedig olykor kritikus véleményeket is megfogalmaztak az orosz államvezetéssel szemben.
Orbán Viktor és a Fidesz immár láthatóan nem is titkolja, hogy Putyin kottájából játszik. Ez rájuk nézve szégyen, Magyarországra nézve viszont komoly veszély. Előbbi a Fidesz baja, utóbbi ellen nekünk kell tennünk.
A magyar miniszterelnök vízválasztó, az illiberális államot meghirdető tusványosi beszéde után megfogadtam, hogy európai képviselőként nyílt levélben fogom minden héten figyelmeztetni a közvéleményt a rezsim bűneire. Százharminchatodik alkalommal kongatom a harangokat, de addig folytatom, amíg szükség van rá. Mert európai demokrataként ez a dolgom.
Ujhelyi István
az MSZP alelnöke, Európai Parlamenti képviselő