Az előző évek tapasztalataira támaszkodva az UniCredit Bank művészettámogató kezdeményezése mára többirányú mecénásprogrammá nőtte ki magát: a bank az idén is felfedez új tehetségeket, ám eddigi díjazottjai kezét sem engedi el. A program célja, hogy a legkiválóbbakat hazai és nemzetközi sikerhez segítsék, és a fiatal alkotói pályák, a professzionalitás támogatása hosszabb távon a műtárgypiac mozgására is hatással lehet. Az idei díjazottakat bemutató kiállítás a Forrás Galériában tekinthető meg.
Fotó: Dóka Attila, Juhász Melinda
Az UniCredit Tehetségprogram – a kortárs művészetért pályázat 2014-ben négy ifjú alkotót támogat féléves ösztöndíjjal és képvásárlással, s további kilenc fiatal festőtehetséget egyszeri képvásárlással segít. „A zsűri ebben az évben is olyan erősnek találta a mezőnyt, hogy az eredeti kiírásban szereplő három helyett négy képzőművésznek ajánlottuk fel a féléves ösztöndíjat – mondta Sipos József, az UniCredit Tehetségprogram alapítója. – A támogatásunk kiterjed kiállítások szervezésére, kétnyelvű katalógus készítésére és nemcsak hazai, hanem az UniCredit Csoport révén nemzetközi terjesztésére is. A fiatal művészektől megvásárolt alkotások bekerülnek a bank gyűjteményébe, amely a rendszerváltás utáni évtizedek egyik művészettörténeti értékű, irányzatok és fontos pályák tanúságát hordozó képzőművészeti kincstára. Hiszünk abban, hogy a legtehetségesebb fiatalok professzionális pályaképének felépítéséhez való hozzájárulásunk csakúgy, mint az értékes vállalati és magángyűjtemény hagyományának ápolása, a hazai műtárgypiac újraélesztéséhez is elvezet majd.”
Az UniCredit Tehetségprogram első helyezettje 2014-ben Dobó Bianka lett, aki korábban már kapott kisalkotói díjat, az idei pályázatra benyújtott munkái alapján pedig a zsűri őt választotta a mezőny legjobbjának. A második díjat az erdélyi származású Máriás István (aka Horror Pista) kapta; megosztott harmadik helyezettként Tóth Lejla és Végh Júlia részesült még féléves alkotói ösztöndíjban. A bank tehetségprogramja továbbá képvásárlással támogatja Herbert Anikót, Kaliczka Patríciát, Kiss Antónia Zsanettet, Kuizs Lillát, Pap Ramónát, Pinczés Józsefet, Rácz Noémit, Szabó Kristófot és Tóth Zsófiát.
„A zsűri nem volt könnyű helyzetben, amikor a legjobbakat válogatta a rendkívül sokszínű mezőnyből – erősítette meg Giró-Szász Krisztina, az UniCredit Tehetségprogram kurátora. – Nyerteseink több felsőoktatási intézmény korábbi vagy jelenlegi hallgatóiból kerültek ki, és több művészeti iskolát és stílust jelenítenek meg a maguk egyéni módján. Vannak közöttük olyanok is, akiket korábban már támogatott az UniCredit Tehetségprogram és sok az új arc is, akik friss lendületet hoztak a programba. A kiválasztott pályaművek is az ígéretes sokszínűséget képviselik.”
A 2014-es ösztöndíjprogram zsűrijének tagjai: Gulyás Gábor, a Velencei Biennale magyar kormánybiztosa; Deák Erika galériatulajdonos; Dr. Balogh Péter, az Amadeus Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnöke, Bodoni Zsolt festőművész; Giró-Szász Krisztina, az UniCredit Tehetségprogram kurátora, az ArtFolio kiadója; valamint az UniCredit képviseletében Sipos József, elnök-vezérigazgatói tanácsadó.
Az UniCredit Tehetségprogram harmadik szériájának győztes pályamunkáit bemutató kiállítás 2014. június 10-14. között megtekinthető a Forrás Galériában (1067 Budapest, Teréz körút 9.) 12.00-18.00 óra között.