Idén, éves átlagban 4,4 százalékra, majd 2020-ban 2,8 százalékra lassul a gazdaság bővülése Magyarországon, üteme azonban jövőre is jelentős marad európai összehasonlításban – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. vezető elemzője a pénzintézet csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.
Kifejtette, lassul az uniós pénzek felhasználása, a választási időszak végével lecseng az állami beruházási boom és a külső környezet romlása is lassítja a növekedést.
Török Zoltán jelezte, a világban ismét a kamatcsökkentések ideje jött el, az Európai Központi Bank (EKB-tól) kamatemelésének várt időpontja 2021-2022 körülre tolódott, így a Magyar Nemzeti Bank (MNB) esetleges kamatemelési döntése is a távolabbi jövőben várható csak.
A forint hosszabb távon is leértékelődő pályán mozog, miközben rövidebb távon átmenetileg stabilizálódik az euróval szembeni árfolyam: 325-330 forint körül lehet az átmeneti “egyensúlyi” árfolyamszint – tette hozzá Török Zoltán.
A Raiffeisen elemzői az idén éves átlagban 3,2 százalékos, jövőre 2,5 százalékos inflációt várnak.
Matolcsy Györgynek az euróról kifejtett véleményéről kérdésre elmondta: a magyar jegybank igényt tart arra, hogy önálló monetáris politikát folytasson, saját programokat indítson, erre az euró közeli bevezetésével nem lenne lehetősége az MNB-nek.
Forrás:MTI