Levélben tájékoztatta Mesterházy Attilát Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke arról, hogy a testület úgy döntött: meghívja következő, március 24-i ülésére is a szocialisták frakcióvezetőjét annak tisztázása érdekében, hogy Simon Gábor volt MSZP-s képviselő eltitkolt százmillióinak van-e köze a politikai élethez.
Rubovszky György az MTI-hez csütörtökön eljuttatott, Mesterházy Attilának címzett levelében úgy fogalmaz: a bizottság eddigi vizsgálódása során egyetlen adat merült fel arra, hogy az eltitkolt pénznek nincsen köze a politikai élethez, ez pedig Mesterházy Attila nyilvánosan tett nyilatkozata. Ha ez a nyilatkozat hitelt érdemlően bebizonyosodik, okafogyottá válik az a kérdés, hogy az eltitkolt százmilliók összefüggésben állhatnak-e Simon Gábor országgyűlési képviselői, illetve MSZP-elnökhelyettesi tisztségével – mutat rá a politikus. Azt írta, a kérdés tisztázása a politikai felelősség szempontjából feltétlenül szükséges, és a tisztázás fontosságát Simon Gábor idő közben megtörtént őrizetbe vétele csak fokozza. Kérte Mesterházy Attilát, hogy ha a bizottság ülésén nem tud megjelenni, részletesen tárja fel azokat az okokat, amelyek alapján azt nyilatkozta, hogy a kérdéses összeg Simon Gábor előéletéből származó “forrásfelhalmozás”. Rubovszky György felidézi: február 17-én kérte Mesterházy Attilát, adjon felvilágosítást arról, mire alapozza azt a nyilatkozatát, hogy az ügyben felmerült összeg nem függ össze Simon Gábor politikai tevékenységével, de nem kapott választ. Rubovszky György arra is emlékeztet, hogy március 3-án a mentelmi bizottság úgy döntött, meghívja Mesterházy Attilát, és az említett kérdést tisztázni kívánja. Erre adott válaszában az MSZP frakcióvezetője kitért a vagyonnyilatkozat lefoglalására, továbbá közölte, hogy a “mentelmi bizottságnak a már rendelkezésre álló vagyonnyilatkozatokban szereplő adatkörön túl további adat kezelésére nincsen törvényes lehetősége”, és hogy további információkkal nem rendelkezik, a bizottsági ülésre nem megy el. A meghívásnak nem is tett eleget, pedig a levélre még azon a napon választ kapott, amelyben szerepelt, hogy a testület mely határozat felhatalmazása alapján dolgozik – tartalmazza a bizottsági elnök levele.
Mesterházy Attila szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszlevelében a következőket írta:
Tisztelt Rubovszky Úr!
Megkaptam 2014. március 12-én kelt levelét, amelyben arról tájékoztat, hogy az Országgyűlés Mentelmi bizottsága ismételten meghív március 24-én tartandó ülésére azért, hogy válaszoljak Simon Gábor volt országgyűlési képviselő eltitkolt bankszámláján szereplő összeg eredetével kapcsolatos kérdéseikre.
Megkeresésükre az alábbi választ adom:
1. Simon Gábor országgyűlési képviselő 2014. február 6-án tett közleményében bejelentette, hogy lemond valamennyi párttisztségéről és kilép a Magyar Szocialista Pártból. Egyúttal visszalép képviselő jelöltségétől és 2014. február 12-ei hatállyal lemond parlamenti mandátumáról. Kijelentette továbbá, hogy: „A személyemhez kötődő összeggel el tudok számolni, annak eredetének semmilyen közéleti, politikai aspektusa nincs. Így, a XVIII. kerülettel kapcsolatos találgatásoknak sincs alapjuk.” (MTI közlemény, 2014. február 6.) Ennél több információval, – ahogy ezt már számtalanszor elmondtam a Hír Tv-nek és az MTV-nek- nem rendelkezem.
- Az MSZP egyértelműen elhatárolódott az ügytől és világossá tette, hogy az igazság felderítését alapvető fontosságúnak tartja, de ezt csak az erre hivatott szervek útján lehet elérni.
Fent említett okok miatt és a hatályos jogszabályok alapján a Mentelmi Bizottságnak nincs hatásköre és eszközrendszere sem arra, hogy további vizsgálatot folytasson. Simon Gábor ügyében az ügyészség folytat eljárást, a nyomozás folyamatban van.
Biztos vagyok ugyanakkor abban, hogy a Polt Péter által vezetett ügyészség alaposan, mindenre kiterjedően és nagyon körültekintően fog eljárni egy volt szocialista képviselő gyanúsítása ügyében.
Pusztán „érdekességként” a figyelmébe ajánlom, hogy a NAV-nál történt visszaéléseket kivizsgáló parlamenti vizsgálóbizottság felállításának ügyében mire hivatkozva utasította vissza az ellenzék kezdeményezését dr. Orbán Viktor 2013. december 2-án, a parlamentben elhangzott válaszában:
„A hatályos törvényeknek megfelelően támogatom a vizsgálóbizottságot, ha az egyedi ügyekben a konkrét vizsgálat lezárult, tehát megtörtént a rendőrségi nyomozás, és megtörtént az ügyészségi nyomozás. Ha ez megtörtént, tehát megvan a jogi felelősség megállapítása, akkor utána következhet a politikai felelősség megállapítása, de amíg nincs megállapítva a jogi felelősség, addig nincs miről beszélni, mert nincs politikai felelősség.”
A fent részletezett okok miatt a Bizottság összehívását a fideszes választási kampány részének tartom, amelyben nem kívánok részt venni.
Budapest, 2014. március 13.
Üdvözlettel: Mesterházy Attila
elnök-frakcióvezető