SASSY ATTILA: ÓPIUM-ÁLMOK

 Sassy könyvbemutató_flyer“Aiglont (Sassy Attilát) kész művésznek és kivételes tehetségnek tartom, mert ezt a megfoghatatlan valamit, ami őt magát megkülönbözteti másoktól, ki tudja fejezni a választott kis eszközeivel, ki tudja fejezni határozottsággal, biztonsággal, szuverénül, öntudatos őszinteséggel.” – állította róla barátja, értő elemzője, Csáth Géza.

Kieselbach Tamás számára a könyv, a könyvkiadás – legyen szó átfogó művészeti kötetekről, egy-egy gyűjtemény bemutatásáról, a XX. századi magyar művészek monográfiáiról, a XX. század magyar történelmének traumáit körbejáró kötetekről vagy személyes könyvekről – a ’90-es évek óta fontos küldetés. Most készült el a harmincnegyedik könyv. A saját kezdeményezésű kötetek mellett a Kieselbach Galéria támogat olyan könyvötleteket is, amelyek gyűjtők, művészettörténészek felől érkeznek. Legújabb kiadványunk ennek első példája.

A Sassy Attila életművét és világát bemutató, átfogó kötet Balásy Bulcsú indíttatására és támogatásával, Gellér Katalin művészettörténész írása által, a Kieselbach Galéria szerkesztésében és segítségével került kiadásra. A kötet borítóján és a kapcsolódó esemény meghívóján szereplő Sassy Attila kép, a Nő fotelben Kieselbach Tamás saját gyűjteményének, a ’90-es években vásárolt, régóta vágyott, fontos darabja. “Mikor először láttam, képzeletben mellé illesztettem a magyar art deco többi képviselőjét és mérlegre tettem őket. Ô nyert. A kép számított, semmi más.”

A főszerepben: Sassy Attila, művésznevén AIGLON. Éppúgy otthon volt számára Nagybánya, mint Párizs. Mestere Ferenczy Károly. Barátja Csáth Géza, vagy Kaffka Margit. Világa az irodalom, a Nyugat, Oscar Wilde, és persze a grafika, a festmény. Az ópium.

Ki volt a Miskolcon született festő-és grafikusművész, aki első sikereit 1906-ban mint grafikus, Kaffka Margit könyvének illusztrációival aratta, majd 1909-ben jelent meg önálló grafikai albuma, az “Ópium-álmok”, amely emblematikussá tette nevét és a legnagyobb sikert hozta számára? Ki volt Aiglon, aki szoros kapcsolatban állt a századelő irodalmi életének szereplőivel, s aki grafikai munkásságának nagy részét illusztrációk teszik ki? Ki volt Sassy Attila, aki 1943-ban állt utoljára a nyilvánosság elé?

Az est résztvevői:

Balásy Bulcsú, a kötet megjelenésének támogatója

Gellér Katalin művészettörténész, a kötet szerzője

Kieselbach Anita galériavezető, a kötet tervezője

Bálint András színművész tolmácsolásában kapcsolódó szövegek, versek, írások illusztrálják a kort és Sassy Attila világát