Felemelték hétfőn a szerencsétlenül járt Costa Concordia olasz tengerjáró roncsát az eddig a hajót tartó talapzatról, majd 30 méterrel odább vontatták.
Franco Porcellacchia, a Costa Crociere hajótársaság projektvezetője egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy minden az ütemterv szerint zajlik. A hatalmas roncshajót egy méterrel sikerült megemelni arról a tengerfenéken épített mesterséges talapzatról, amelyen az egyenesbe állított Costa Concordiát tavaly ősszel rögzítették.
A tengerjáró emelése centiméterről centiméterre történt. A hajó mozgatását abból lehet szabad szemmel észrevenni, hogy a tengerből kiemelkedett roncs oldalán egyre vastagabb sötét csík látható a tengervíz okozta elszíneződés miatt.
A műveletet végző nemzetközi műszaki csapat vezetője, Nick Sloane a Costa Concordia melletti úszó toronyból irányítja a tengerjáró megemelését: számítógépes rendszer segítségével fokozatosan kiszivattyúzzák a vizet a hajóroncs két oldalán rögzített tartályokból, és ezeket levegővel töltik fel.
A megemelés után a hajóroncsot harminc méterrel keletre, a nyílt tenger felé vontatták, ott lehorgonyozták és rögzítették. A következő napokban tovább emelik a tengerjárót, amely a hét végére készen állhat az elvontatásra. További négy-öt nap alatt a genovai kikötőbe szállítják, ahol szétszerelik.
A 2012. január 13-án zátonyra futott Costa Concordia egyenesbe állítása és stabilizálása mostanáig egymilliárd dollárba került a Costa Crociere anyavállalatának, az amerikai Carnivalnak – hangoztatta Michael Tamm, a Costa Crociere ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy ebben az összegben nincsen benne a Costa Concordia elvontatása, megsemmisítése és a környezeti helyreállítási költség, amelyekkel a kiadások 1,5 milliárdra emelkednek.
Gianluca Galletti olasz környezetvédelmi miniszter úgy fogalmazott, hogy a Costa Concordia történetének akkor lesz vége, amikor Giglio szigeténél a tengert sikerül az eredeti állapotába és tisztaságába visszaállítani.
Giglio szigetének lakói “megszabadulásnak” nevezték a több mint két éve az őket övező tengerben magasodó hajóroncs elvontatását. A Costa Concordia vonzotta katasztrófaturizmus az utóbbi két nyáron jelentős bevételt hozott a szigetnek (a turisták fejenként egy eurót fizettek a partra szállásért), a sziget partjainál történt tragédia és a tengerbe veszett 32 ember halála azonban mély nyomot hagyott az itt élőkben.
Forrás:MTI