Ebben az esztendőben ünnepli alapításának 130. évfordulóját a Pécsi Ipartestület, amelyről november 12-én délután négy órakor ünnepélyes keretek között emlékeznek meg Baranya székhelyén, az Iparosházban. Az ünnepi esemény színes műsorral veszi kezdetét. Az iparosság életében fontos eseményt „Az ipartestület 130 éve megalakulásától napjainkig” című kiállítással köszönti, amelyen a kordokumentumok, különleges relikviák – alapító okiratok, alapszabályok, mesterremekek – kerülnek bemutatásra, valamint fényképekkel, dokumentumokkal illusztrált előadás is elhangzik.
A fiatal vállalkozók legjobbjainak elismerésére díjat alapított a Pécsi Ipartestület, amelyet első alkalommal a jubileumi ünnepség keretében adnak át.
Egykoron az iparostársadalom minden egyes tagja – fiatal, középkorú, idős – egyaránt ott volt az ipartestület sorai között. A feljegyzések szerint az alakuló közgyűlésen 1885. november 19-én 485-en vettek részt. Saját étterme, klubja volt az ipartestületnek a székházában, kirándulásokat szerveztek, közösségi életet éltek, s a szakosztályok tagjai is rendszeresen összejöttek, szakmai napokon cserélték ki tapasztalataikat, ismerkedtek meg a legújabb eljárásokkal, alapanyagokkal.
– Százharminc esztendő nagy idő, egy-egy ilyen jubileum jó lehetőséget teremt a számvetésre is, hogy mennyit sikerült megőrizni az elődök ránk hagyott értékeiből, s mit tudtunk belőle továbbadni a következő generációnak – hangsúlyozza Vámos Csaba gépjármű villamossági műszerész-mester, a Pécsi Ipartestület elnöke. – A jubileum egyben mérföldkő is a szervezet életében. Bízom benne, hogy a megújulás kezdete, s ismét sok fiatalt köszönthetünk a sorainkban. Szeretnénk ismét élettel megtölteni az ipartestületet, s a fiatal vállalkozókat is mind jobban bekapcsolni ebbe a munkába. A tanulóképzés során pedig igyekszünk nemcsak a szakma alapjaira megtanítani a nálunk tanulóidejüket töltőket, hanem a legjobbakat be kívánjuk vonni az ipartestület munkájába, érezzék ők is, hogy érdemes az iparosokhoz tartozni. Már vannak a fiatal vállalkozók között segítőink, akik az iskolákat járva ismertetik meg a diákokat az ipartestülettel, az ott folyó tevékenységekkel.