Szeretni mindhalálig!

Megéreztem január elején, amikor az új musical, Az Ég tartja a Földet – Erzsébet, a szerelem szentje olvasópróbájára invitálták a sajtó munkatársait, hogy az alkotók megtalálták a legmegfelelőbb producert Pataki András személyében. Ha csak a musical műfajánál maradunk, a Tesla és a Vadak ura produkciók, amelyek nem kis mértékben a Soproni Petőfi Színház igazgató-főrendezőjének köszönhetően varázslatos látványvilággal kápráztatják el a közönséget, most az Erkel Színház hatalmas színpadán a Szent Erzsébetről szóló történet elmesélése során még jobban érvényesülnek. (Díszlettervező, Szendrényi Éva.)

Az Ég tartja a Földet – Erzsébet, a szerelem szentje főpróbáján a meghívott diákok nem győztek betelni a látvánnyal, élvezték a zenét, értékelték a negatív szerepet játszók teljesítményét is (Henrik, Varga Szabolcs, de különösen az elviselhetetlen anyós, Zsófia, Vásári Mónika) és ami legalább ilyen fontos, azonosulni tudtak az embereket szerető, segítő, szerelmes fiatalasszonnyal. Olyan ovációval ünnepelték darab végén a címszerepet játszó Békefi Viktóriát, a férjét, Lajost alakító Vastag Tamást és az egész, hetven fős társulatot artistával, táncosokkal, gyerekszereplőkkel együtt, hogy láthatóan alaposan meglepték vele még a nézőtér közepén a rendezői pultnál helyet foglaló alkotókat, köztük Cseke Péter rendezőt, valamint a koreográfusokat, Benkő Dávidot és Benkő-Morvai Veronikát.

A Zsuffa Tünde regényéből (szövegkönyv és dalszöveg, Lezsák Sándor) született előadásban nincs üresjárat, egy pillanatig sem lehet unatkozni a közel ötven jelenet alatt. Jól követhető a történet, a zene, a táncok mindvégig sodró erejűek, lendületesek. Aki azt hitte, hogy Szikora Róbert az R-Go-nál leragadt, most meglepődve tapasztalhatja, hogy – barátja, Kiss Gábor fantasztikus hangszerelői munkája segítségével – hányféle zenei stílusban érzi otthon magát legalább annyira, mint a csikidámban.

Hogy mi a titka az előadás zajos sikerének? Elsősorban a történet! Erzsébetet ötévesen (!) jegyeséhez küldték Türingiába, elszakadt testvérétől, otthonától, Magyarországtól. Anyósa és az udvar gyűlölete, férje távolléte, a járványok, a kitaszítottság és a szegénység ellenére is segíteni tudott és szeretni akart. A titok talán éppen Szent Erzsébet szinte gyerekes jósága és szeretni akarása olyan körülmények és emberek között, ahol szinte elképzelhetetlen mindez, mint a mai, borzalmas hírekkel, eseményekkel teli világban. Pedig bevallva vagy bevallatlanul mennyire vágyunk rá valamennyien: szeretni akarunk! Szeretni mindhalálig, ahogyan Szent Erzsébet tette.

Horváth Gábor Miklós

Fotó: musicalinfo.hu

Képaláírás: Pataki András, Cseke Péter, Szikora Róbert, Lezsák Sándor, Zsuffa Tünde és Dolhai Attila