Idén nyáron még rosszindulattal sem mondhatjuk, hogy nincs miből választani, ha egy kis kikapcsolódásra, tartalmas szórakozásra vágyunk a maszkviseléssel terhes idők után. A teljesség igénye nélkül válogattunk a kendermagban, hátha sikerül másoknak is segíteni a programválasztást.
A Magyar Nemzeti Galéria legnépszerűbb programsorozata ezen a nyáron is rendhagyó múzeumi programmal várja a képzőművészet, a bor és a zene rajongóit. Júliusban szerda esténként különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések és előadások, élő zene és borkóstoló a Budai Várban! Az idei Borszerdák tematikái különböző ellentétpárokra épülnek: a fény és árnyék, a klasszikus és kortárs, a szent és profán, valamint az öröm és bánat témakörét járják körbe.
A Centrál Színház nyárra a Szigliget Várudvarba költözik. Idei sikerdarabja, a 2:22 július 24-től augusztus 4-ig minden este 21 órától látható.
Június 29-én került a hazai art mozikba a Pannonia Entertainment legújabb képzőművészeti dokumentumfilmje, Az elveszett Leonardo, amely Robb Report krimiszerűen izgalmas alkotása Leonardo da Vinci örökre elveszettnek hitt Salvator Mundi című táblaképének hányattatásairól szól, egy álmunkban sem gondolt végkifejlettel.
A 39. Régi Zenei Napok rendezvénysorozatára, amelyet a Filharmónia Magyarország szervez Vácott, 2023. július 1-8. között kerül sor. Az esemény egyedülálló hét mesterkurzussal várja a résztvevőket, melyekhez világhírű előadóművészek koncertjei is társulnak. A rendezvény kiváló lehetőséget nyújt a magyar és külföldi hivatásos zenészeknek, valamint az ország valamennyi zeneművészeti egyetemén tanuló hallgatónak a továbbképzésre. Több mint hatvanan jönnek majd július elején a barokk kisvárosba, Vácra, hogy olyan világhírű művészektől tanulhassanak, mint Baráth Emőke, Elisabeth Scholl vagy Vashegyi György. A fesztiválnak olyan autentikus váci helyszínek adnak otthont, mint a Fehérek Temploma, a Piarista Kilátó Központ, a Püspöki Palota díszterme és a Városháza udvara. A részletes program és további információk megtalálhatók a Régi Zenei Napok hivatalos weboldalán vagy a filharmonia.hu oldalon.
Szűcs Zsuzsanna iparművész Fények és formák című tárlatára várja az érdeklődőket szeptember 30-ig a Harmónia Palota Bókay udvarába (Múzeum u. 9.) szerdától szombatig 11 és 19 óra között.
Külföldi filmekkel bővül a JUNO11 kínálata: az eddig elsősorban gyártóként és hazai alkotások marketing ügynökségeként ismert cég egy road movie-val, a Roving Womannel nyitja külföldi filmjeinek bemutatását július 27-én. A Michal Chmielewski rendezte film Sara-t (a forgatókönyvet a rendező mellett társszerzőként is jegyző Lena Góra) követi, aki miután vőlegénye váratlanul kirúgja, elköt egy kocsit. Amerika végeláthatatlan útjain autózva különös emberekkel találkozik, majd úgy dönt, felkeresi az autó tulajdonosát (John Hawkes), aki a kocsiban talált zenéken keresztül megérinti a szívét. A film a szép képek, a hangulatos zenék és a magával ragadó történetek szerelmeseire számít a mozikban. Még egy hír a JUNO11 házatájáról: Lakos Nóra író-rendező és a JUNO11 Pictures európai összefogásban készíti a VÉLETLENÜL ÍRTAM EGY KÖNYVET című egész estés családi mozit. A Nemzeti Filmintézet, az Eurimages és a Nederlands Filmfonds támogatásával készülő produkció ötvennapos forgatása már el is indult. A sok-sok humorral elmesélt felnövéstörténetben a főszereplő Demeter Villő mellett Mátray Lászlót, Rujder Vivient, Zsurzs Katit, Tenki Rékát, Lovas Rozit és Mucsi Zoltánt láthatják majd a nézők.
A Ráth György-villában az Iparművészeti Múzeum különleges gyűjteményeit a tervezett rekonstrukció fókuszába állító, Iparkodjunk! című kiállítás nyílt. A kiállítás-sorozat kurátora Cselovszki Zoltán főigazgató. Idén a múzeum páratlan könyvművészeti és grafikai gyűjteménye áll a középpontban.
Sikeres produkciókkal, hazai fellépőkkel várják a közönséget az ország egyik legnagyobb szabadtéri színházába, a Tokaj Fesztiválkatlanba. Fellép többek között Fenyő Miklós, Rúzsa Magdi, Kispál és a Lovasi, a Carson Coma, a NOX, Best of Geszti, megnézhetik a Csókos asszony című operettet, a Mamma Mia! musicalt, az Aranylakodalom vígjátékot vagy az István, a király 40. éves jubileumi szuperprodukcióját, de meghallgathatjuk Pál Feri előadását is. A grandiózus műsorfolyam augusztus 26-án Zorán koncertjével ér véget.
Egész nyáron látható a 70 éves Sam Havadtoy Hommàge – Kulturális migránsok című kiállítása a Magyar Nemzeti Múzeum Pulszky-termében. A sokak által amerikaiként számon tartott, brit-magyar kettős állampolgárságú, magát magyarnak valló művész – aki barátként olyan alkotókkal dolgozhatott együtt, mint Andy Warhol, Keith Haring vagy Yoko Ono, aki évtizedekig az élettársa is volt – az elmúlt egy évben rendhagyó sorozatot hozott létre. Tizenegy klasszikussá vált modern festő egy-egy képét a rá jellemző karakteres csipkés technikájával újraalkotta, eléjük pedig fedelet illesztett, amelyet a látogatók szabadon el- vagy visszahúzhatnak. Érdekesség, hogy a kiválasztott tizenegy művész mindegyike kulturális migránsnak tekinthető. A stílusosan tizenegy hétig nyitva tartó tárlaton a megidézett alkotóktól is megjelenik egy-egy mű – minden héten egy másiktól. Páratlan művészeti csemegének ígérkezik ez a különleges kiállítás, amely a hazai premier után a világ több más múzeumában is látható lesz majd. (Kár, hogy a kiállítás jópofa kellékei közül több már „gazdára” talált a pofátlan látogatók jóvoltából.)
Horváth Gábor Miklós