A hazánkban is egyre nagyobb figyelmet követelő kortárs bántalmazás témájában tartottak ma könyvbemutatóval egybekötött sajtóbeszélgetést az Aranytíz Kultúrházban, amelyen felszólalt többek között dr. Herczog Mária az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja és Reményiné Csekeő Borbála a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője. A beszélgetés alapjául szolgáló kötet a gyermeknevelés terén nemzetközi bestseller szerző, Barbara Coloroso Zaklatók, áldozatok, szemlélők: az iskolai erőszak című könyve a várakozások szerint hazánkban is komoly változást eredményezhet a bullying, vagyis a kortárs megfélemlítés felismerésében és kezelésében – segítséget nyújtva a pedagógusok, iskolapszichológusok és a szülők számára. A kötetet bekerült a Nemzeti Kulturális Alap Márai programjába is.
Fotó: Juhász Melinda
A hazai kutatások szerint Magyarországon minden negyedik-ötödik gyermek válik bántalmazás áldozatává az iskolában, amelynek leggyakoribb formája a cukkolás, cikizés, a megszégyenítő megviccelés és a kiközösítés, de a testi erőszak is szerepel a gyakori bántalmazások listáján. Ismerős iskolai helyzetkép: a társait terrorizáló gyerek, a kiszemelt áldozat, aki nem mer segítséget kérni, a tétlen szemlélők, valamint a felnőttek, akik ártatlan „ugratásnak”, a gyermekkor velejárójának tekintik az erőszakot. Miért és hogyan válik egy gyermek zaklatóvá, illetve célponttá, netán egy személyben mindkettővé, miként tartja fönt ezt az állapotot a szemlélők jelenléte, és hogyan szakíthatja meg a szülő és a pedagógus azt a folyamatot, amely mindhárom szerepkörben súlyos lelki traumákkal járhat?
Barbara Coloroso Zaklatók, áldozatok, szemlélők: Az iskolai erőszak című, számtalan nyelvre lefordított Books for a Better Life Award Winner díjashiánypótlókötete új szemléletet hoz a kortárs megfélemlítés megközelítésében – nemcsak konkrét lépéseket javasolva a szakembereknek és a szülőknek, hanem megelőző stratégiákat, irányelveket is adva a biztonságot nyújtó iskolák, aktív közösségek megteremtéséhez.
„Aki kortársaitól folyamatos piszkálódás, megfélemlítés, bántalmazás elszenvedője, aki nem képes megbirkózni a helyzettel, nemcsak elszigetelődik társaitól, hanem mivel folyamatosan túlélési stratégiákra kénytelen koncentrálni, a kreativitását, tanulási hajlandóságát, sőt idővel a teljes életkedvét is elveszítheti. Ezzel a kötettel szeretnénk a hazánkban is egyre súlyosabb kérdésben olyan nemzetközi tapasztalatokat megosztani, amellyel már előrébb járnak a kérdés megoldásában – utalt a kötet létjogosultságára és a szokatlanul aktív fogadtatásra dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója.
A kiadó a könyvben alkalmazott megközelítést pedagógusok, gyermekgondozással, családsegítéssel, pedagógusképzéssel foglalkozó szakemberek és szülők elé tárva párbeszédet kíván kezdeményezni ennek a kezdetben többnyire csak lappangó, ám annál komolyabb következményekkel járó probléma felismerése és kezelése terén.
A könyvhöz kapcsolódóan a kortárs bántalmazás témájában október 9-én a Falk1 Rendezvényközpontban a pedagógusszakma képviselői számára Tapolyai Emőke pszichológus tart előadást az Élet Katedrális szervezésében.